۰
۲
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶

همتی:هر سکه ۵۰۰ تومانی ۸۸۰ تومان می‌ارزد

رئیس کل بانک مرکزی با دفاع زا برنامه حذف چهار صفر از پول ملی ایران، همتی هزینه ضرب سکه ۵۰۰ تومانی را اعلام کرد.
همتی:هر سکه ۵۰۰ تومانی ۸۸۰ تومان می‌ارزد
به گزارش اخباربانک، عبدالناصر همتی در برنامه یا تلویزیونی وقتی درباهر ضرورت حذف چهار صفر مورد سئوال قرار گرفت، با دفاع از این سیاست گفت: سوالاتی را می‌بینم که برخی مواقع دوستان مطرح می‌کنند اعم از اینکه هیچ تاثیری بر رشد اقتصادی ندارد، هیچ تاثیری بر تورم ندارد، هیچ تاثیری در ساختار بانکی ندارد و غیره. ما اینها را می‌دانیم. مگر گفتیم تاثیر دارد؟ ما می‌گوییم باید به عرف جامعه احترام گذاشت.

وی ادامه داد: می گویند درً شرایطی که اصلاحات اقتصادی انجام ندادیم، نباید به این مساله ورود کنیم،  اصلاحات اقتصادی یک شب و یک روز نیست. ما تلاش می‌کنیم و الان هم شروع کرده‌ایم. هم در سیستم بانک مرکزی روش‌های سیاست‌های پولی را اصلاح می‌کنیم.

او ادامه داد: شما الان به عنوان فرد وقتی خرید می‌کنید چک پول‌های بانک مرکزی که بالاترین پول است، وقتی می‌دهید می‌گویید یک چک پانصد هزار ریالی به شما می‌دهم؟ یا فروشنده می‌گوید پانصد هزار ریال می‌شود؟ می‌گویید ۵۰ تومان می‌شود. چک پول ۵۰ هزار تومانی را همه به همین نام می‌شناسند. این عرف شده است.

او تاکید کرد: مسکوکات در کشور ما از بین رفته است. قیمت ساخت یک سکه ۵۰۰ تومنی که بزرگترین سکه ما است قیمت ساختش ۸۸۰ تومان است. در حالی که در دنیا سرانه سکه بالای ۱۰۰ تا ۱۲۰ تا برای مردم است. باید اینها را احیا کنیم.

 رییس کل بانک مرکزی گفت: بالاخره وظیفه بانک مرکزی فقط این نیست که نگاه کند. هر جایی می‌روید بخواهند ببینند این رقم چقدر است دست روی یک صفر می‌گذارند که ببینند چقدر تومان می‌شود. اصلاً کسی ریال نمی‌گوید. چرا اصرار داریم کسی که هیچ کدام از مردم از آن اسم نمی‌برند، ما بخواهیم به عنوان واحد پول ملی در نظر بگیریم.

او ادامه داد: مثلاً در جایی نوشته بودند چندین هزار میلیارد تومان هزینه این کار است؛ اصلاً چنین چیزی نیست. برای امحای اسکناس سالی چندین میلیارد تومان هزینه می‌کنیم. وی گفت: اسکناس‌های فراوان ۱۰۰ تومانی و هزار تومانی که خیلی هم برد در جامعه ندارد؛ اینها را منهدم می‌کنیم. ما هم گفتیم اینها که به تدریج از صحنه خارج می‌شوند اینها را اندک اندک جایگزین کنیم. همین الان داریم پول جدید چاپ می‌کنیم، به جای جدیدها، آن را چاپ می‌کنیم.


مهمترین بخش‌های سخنان وی در این برنامه در پی می‌آید:
* مقام معظم رهبری و رییس جمهور از عملکرد ما رضایت دارند اما این کافی نیست و مشکلات ادامه دارد و کارهای مهم دیگری مانده که باید انجام دهیم

*اینطور نیست که برای مدیریت بازار فقط ارز وارد بازار کنم، تدبیری به کار نمی گیرم که مشکل داشته باشد.

توضیح درباره سفیر شدن در چین
*۱۰ روز در چین بودم؛ برای سمیناری آمدم؛ خانواده ام هنوز به چین نیامده بودند. رئیس جمهور من را صدا کردند که برای ارز چه کار کنم. گفتم اگر می‌خواهید بگویید من به بانک مرکزی بروم، باشه قبول!  بعد ازاینکه قرار شد به بانک مرکزی بروم، از آقا عذرخواهی کردم و گفتم قبل از رفتن به چین وقت شما را گرفتم ولی نتوانسته ام رهنمودهای شما را اجرا کنم. ایشان فرمودند اشکال ندارد و همین جا (در بانک مرکزی) موفق کار کنید.

*وقتی به بانک مرکزی رفتم ۶ ماه اول سال من اصلا شب ها خوابم نمی برد؛ ساعت ۲ نصف شب بلند می شدم و می گفتم چه کار باید بکنم؟ دوست داشتم کاری برای کشورم انجام دهم و مردم احساس رضایت کنند.

*خبرهایی از بازار می شنوم که می خواهند جوسازی کنند با این یادداشت ها جلوی این جوسازی ها را می گیرم.

حذف صفر هزینه ندارد
*الان کسی اصلا ریال نمی گوید؛ چرا واحدی که هیچ کس اسمش را اعلام نمی کند را اصرار داریم واحد پولمان باشد. این طرح اصلا هزینه چند هزار میلیاردی ندارد.

*در نامه اخیر به رئیس جمهور در تخلفات ارزی شرکت های دارویی نوشتم علی رغم که دولت قانون تعیین کرده این شرکت ها در سامانه رفع تعهد ارزی نکرده اند؛ باید بررسی شود که چرا این شرکت ها این کار را انجام نداده اند. نمی خواهیم محدودیت ایجاد کنیم، از این به بعد فعال خواهیم شد و از همه حساب کشی خواهیم کرد؛ زورمان نرسید به رئیس جمهور می گوییم و از نهادهای نظارتی هم کمک می گیریم.

*۱۴۰-۱۵۰ فرد دریافت کننده ارز که ارز خود را برنگردانده اند ، اینها باید حساب‌کشی شود، معنی ندارد که بگویند کارت یکبار مصرف بازرگانی استفاده کرده اند.در صادرات ریالی خیلی ها خانه در کانادا و ... خریدند. صادراتی که ارز به کشور وارد نکند فایده ای برای کشور ندارد.

* اصلا صادرات ریالی را قبول ندارم و دیگر اجازه این نوع صادرات را نمی دهم، یک روشی در کشور راه افتاده بود واردات بدون انتقال ارز، هیچکس هم نمی توانست از اینها سوال کند که ارز را از کجا آورده اید؟ من اینها را هم قبول نداشتم؛ باید منشا مشخص شود و باید دید کالایی که وارد می شود، اصلا در داخل کشور نیاز داریم یا خیر. بدون انتقال ارز یعنی ازکف میدان ارز جمع کنند و منجر به افزایش تقاضای ارز می شود.

از عملکرد بانک ها راضی نیستم
*از عملکرد بانک ها در واگذاری بنگاه هایشان من هنوز راضی نیستم ،باوجود اینکه بانک ها اقداماتی هم کرده اند؛ اما علت اینجاست که بانک ها بنگاه داری را دوست دارند، اعمال نفوذهایی در شرکت ها می کنند و ... راهکارهایی را با وزیر اقتصاد در نظر گرفته ایم تا امسال کارهای مهمی انجام شود. بانک های ناتراز را جمع و جور می کنیم.

مشکل شخصی با نوبخت ندارم
*با آقای سیف رفاقت دارم؛ ممکن است اختلاف نظرهایی قبلاً با هم داشتیم ولی در نهایت نظر بانک مرکزی را می پذیرفتیم.
*اختلاف من با آقای نوبخت شخصی نیست، نوع کارمان طوری است که باید باهم اختلاف کارشناسی داشته باشیم؛ اختلاف کارشناسی است و اصلا شخصی نیست. به سازمان برنامه می گوییم به سیاست های مالی شما کاری نداریم و شما هم به سیاست های پولی کاری نداشته باشید.

*برنگشتن آقای طیب نیا تصمیم خودشان بود به من گفتند اگر به بانک مرکزی بروی من هم میایم ولی با رئیس جمهور به جمع بندی نرسیده اند.

*تورم نقطه به نقطه کاهنده شده است، البته تورم هنوز است ولی دیگر ماهی ۵ درصد تورم را نداریم.

* عقب نشینی امارات از تصمیم های قبلی خود نشانه خوبی است؛ در جنگ اقتصادی آمریکایی ها نه تنها قبل از ما به کشورهای مختلف رفته اند بلکه بعد از ما هم می روند. آنها فشار حداکثری گذاشته اند ما هم مقاومت حداکثری می کنیم.

* زمانی که ارز بالای ۱۹ هزار تومان شد، دیدیم که با این شرایط نمی توان بازار را مدیریت کرد و نیاز به اختیارات ویژه بود؛ روز جمعه بود که دوستان بانک مرکزی را خواستم تا بندهای مورد نیازمان را استخراج کنیم؛ شنبه آن را به سران قوا دادم و گفتند چرا قبلاً ندادید و برخی گفتند امروز کار داریم و بگذارید برای بعد، گفتم نه هیچ کدام کار مهمتری از این نداشتیم و حتی برخی گفتند ما ۱۰ به بعد جلسه داریم و ... گفتم نه تا این تصویب نشود هیچ‌کس هیچ جا نمی رود. همان شد که تصویب شد و ما سریع کارمان را در بازار ارز به صورت جدی آغاز کردیم.

* فروش نفت هیچ وقت به صفر نرسید و الان هم به تدریج درحال افزایش است.

* آخرین دیدارم با حضرت آقا یک ماه قبل بود؛ هر وقت می روم انقدر مطالب مثبتی می فرمایند که انرژی می گیریم. کار اگر درست باشد ایشان هم حتما ابراز رضایت می کنند ولی ما باید بیشتر تلاش کنیم.

ورزش را متوقف کردم
* از بعد از حضور در بانک مرکزی تفریحات خانوادگی ام صفر شده است؛ در رشته کاراته فعالیت حرفه ای دارم که از وقتی وارد بانک مرکزی شده ام وقفه ای در ورزش افتاد که تلاش می کنم دوباره شروع کنم.

*هیچ نسبتی با آقای هاشمی ندارم؛ هنوز هم خیلی ها فکر می کنند نسبت فامیلی دارم البته ارادات ویژه به آیت الله هاشمی دارم ولی هیچ نسبتی به خانواده ایشان ندارم.

*یک زمانی به ایشان (آیت الله هاشمی رفسنجانی)گفتم که شرایط کشور این است و شما که به آقا نزدیک هستید به ایشان بگویید؛ ایشان گفت من هر تصمیمی قرار است در کشور بگیرم از مسیر آقا جلو می روم؛ آنجا بود که برایم ثابت شد که ایشان ارتباط خیلی نزدیکی را آقا دارند.

* در سال ۸۴ به آقای هاشمی رای دادم و حتما ایشان بهتر بود، فتنه ۸۸ خیلی به اقتصاد کشور لطمه زد و هنوز هم داریم هزینه آن ایام را می دهیم. وقتی می بینند در داخل اختلاف است حتماً تحریم را بیشتر می کنند.
 
مشاهده نظر مخاطبان
راد
Iran, Islamic Republic of
بانک مرکزی اصلا خوب عمل نکرده که قابل تعریف باشد چه با ریاست قبلی و چه با ریاست جدید این بانک مرکزی خود دارد در بازار ارز نوسان گیری میکند! که این خودش کار درستی نیست. دلار زیر چهار هزار تومان را اول بکنیم هجده هزار تومان و بعد امروزه از هجده هزار تومان بکنیم دوازده هزار تومان و منت بر سر مردم بگذاریم! این اصلا درست نیست.واینکه مردم از چه واحد پولی استفاده میکنند هم نباید موجب سوءاستفاده ایشان قرار بگیرد. اصلا اینجا بحث تومان و ریال و…. نیست! بلکه بحث در مورد تضمین برای حفظ ارزش پول ملی است و برگشت قیمت دلار به قیمت واقعی.که با ترفند کاهش چهار صفر از پول ملی دلار پنجاه هزار تومان را به مردم قالب نکنی جناب رییس بانک مرکزی همینه که بارها بر مستقل بودن بانک مرکزی از دولت‌ها تاکید میشود. ما در تحریم هستیم درست ولی نباید بجای وام گرفتن از مردم دارایی و پس انداز شان را با کاهش ارزش پول ملی از جیبشان خارج کنیم وموجب فقر شویم. وظیفه اصلی بانک مرکزی امانتداری است….
زضا
Iran, Islamic Republic of
"یک چک پانصد هزار ریالی به شما می‌دهم؟ یا فروشنده می‌گوید پانصد هزار ریال می‌شود؟ می‌گویید ۵۰ تومان می‌شود. چک پول ۵۰ هزار تومانی را همه به همین نام می‌شناسند. این عرف شده است."
جناب همتي عرف يعني چه!!صحبت عاميانه كاملا با نوشتار متفاوت است اگر قرار بر عرف بود كه ما هرگز ادبيات و شاعر نداشتيم.بنابراين اجازه دهيد عرف سرجاي خودش باشد و رفتار مناسب اقتصادي جاي خود كه رسميت دارد...
تازه ترین اخبار