۰
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت : رونق تولید و اشتغال بدون حمایت نظام بانکی شدنی نیست .
به گزارش اخباربانک، وزارت صنعت می گوید که  در 9 ماه نخست پارسال  در قالب طرح رونق تولید به 2141 واحد تولیدی کوچک و متوسط، رقمی معادل 3 هزار و هشت میلیارد و 347 میلیون تومان پرداخت شده است. هرچند که در این گزارش به تفکیک اعلام نشده که هر یک از بانک ها چقدر وام به بنگاه های اقتصادی پرداخت کرده اند اما فعالان اقتصادی می گویند که بانک های خصوصی بخوبی می توانند مدافع تولید و کسب و کارهای بخش خصوصی باشند .

صالحی عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران  و عضو  سندیکای برق که معتقد است با ورود بانک های خصوصی به صنعت بانکداری ایران ، نظام بانکی ایران متحول شد، می گوید:  وجود بانک های خصوصی موجب شد که نوعی فضای رقابتی درنظام بانکی ایران شکل بگیرد.

 وی معتقد است : اگر همانند 18 سال پیش همه بانک‌ها دولتی بودند، انگیزه رقابتی برای توسعه خدمات ، برخورد بهتر با مشتری ، تکریم ارباب رجوع وجود نداشت. 

به گفته این فعال بخش خصوصی، با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد ایران و شرایط بد بنگاه های تولید، رونق تولید و اشتغال بدون حمایت نظام بانکی شدنی نیست. 

او به عنوان نمونه به مشارکت بانک پارسیان به عنوان یکی از بانک های خصوصی درتامین مالی طرح‌های فولادی، پتروشیمی و نیروگاهی و همچنین تسهیلات اشتغالزایی روستایی و قرض الحسنه اشاره کرد و افزود: بانک‌های خصوصی از وقتی فعالیت خود را در نظام بانکی کشورمان شروع کرده‌اند، تغییرات بنیادی و اساسی در این عرصه ایجاد کرده‌اند. حضور بانک های خصوصی در عرصه طرح‌های صنعتی توانسته است اشتغال پایدار و مولد در راستای شعارسال مبنی برحمایت از "رونق تولید" را تحقق بخشد.

حدود 18 سال از فعالیت بانک های خصوصی در ایران سپری می شود . بانک هایی که صالحی عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است با ورود آنها به صنعت بانکداری ایران ، انحصار دولت در صنعت بانکداری از بین رفت. او که معتقد است شرایط پرداخت تسهیلات به بنگاه های تولیدی در بانک های خصوصی به مراتب راحت تر است، ادامه داد: گاهی برای گرفتن 50  میلیون تومان وام  برای یک واحد تولیدی آن چنان وثایق سنگینی طلب می شود که تولید کننده قید گرفتن تسهیلات از این بانک های می زند. حتی اگر تمامی شرایط گرفتن وام را داشته باشید پروسه پرداخت وام در این بانک ها خیلی طولاتی و طاقت فرساست، در حالی که شرایط گرفتن وام  در بانک های خصوصی به مراتب بهتر است.
 
رشد 12.1 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها 
 

بانک‌ها نیمه نخست پارسال 12.1 درصد بیشتر وام دادند. بر اساس گزارش بانک مرکزی مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در 6 ماهه نخست سال 1397 مبلغ 3032.1 هزار میلیارد ریال بوده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ 327.9 هزار میلیارد ریال (معادل 12.1 درصد) بیشتر شده است. آنگونه که آمارها نشان می هد بیشتراین تسهیلات از جانب بانک‌های تجاری، تخصصی و غیردولتی (خصوصی و نیمه‌خصوصی) پرداخت شده است.
منبع:نسیم اقتصاد
تازه ترین اخبار