۱
۸
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۴

دور جدید شایعه ورشکستگی بانک‌ها

دور جدید شایعه ورشکستگی بانک های ایرانی در حالی از سوی دشمنان آغاز شده است، کما اینکه بانک مرکزی نیز طی روز های گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون بانک‌های کشور، در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول است
دور جدید شایعه ورشکستگی بانک‌ها
به گزارش اخبار بانک به نقل از مهر، چند روزی است که دوباره در فضای مجازی، برخی دشمنان ایران شایعاتی را مبنی بر ورشکستگی بانکها به راه انداخته‌اند که واقعیت نداشته و هدف آن، از پا درآوردن نظام بانکی ایران است. آنگونه که در شایعاتی که در فضای مجازی بر علیه بانکها و وضعیت مالی آنها دست به دست می‌چرخد، عنوان می‌شود، بانکها ورشکسته‌اند و به زودی تمام شعب خود را جمع کرده و پول سپرده‌گذاران را به غارت می‌برند؛ موضوعی که تنها هدف از طرحش تضعیف نظام بانکی ایران آن هم در شرایطی است که یکی از نقاط اصلی در نظر گرفته شده از سوی ایالات متحده آمریکا و موافقان تحریم ایران، نظام بانکی است و این موضوع به صراحت در ادبیات تحریم‌کنندگان مشاهده می‌شود.

فصل جدید شایعات علیه نظام بانکی
البته اعلام شایعات بر علیه نظام بانکی ایران از سوی شبکه‌های تلویزیونی خارجی یا کانال‌های تلگرامی معاند، پیش از این هم سابقه داشته و منجر به بروز مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و بانکها شده بود که با دخالت دولت و بانک مرکزی حل و فصل شد؛ اما اکنون هم دوباره اعلام چنین شایعاتی رونق گرفته و مردم و سپرده‌گذاران را در فضای کنونی اقتصاد ایران، نگران کرده است.

مردم هم گاهی ناخواسته به چنین شایعاتی در فضای مجازی توجه کرده و تحت‌تاثیر تبلیغات منفی، به صورت هیجانی وارد شعب بانکی شده و درخواست جابجایی سپرده‌های خود را دارند، در حالیکه کمتر به این موضوع توجه می‌کنند که تمامی سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در نظام بانکی ضمانت‌شده هستند و جای نگرانی برای سپرده‌های خرد وجود ندارد؛ چراکه تمامی بانکها، مکلف به داشتن ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی هستند. حتی سپرده‌گذارانی که سپرده آنها بالای ۱۰۰ میلیون تومان است، چنانچه سپرده‌های خود را به مضربی از سپرده‌های صد میلیون تومانی تبدیل کنند، حتما این سپرده‌ها هم راهی برای بیمه شدن در نظام بانکی خواهند داشت. البته این موضوع در مورد موسسات مالی و اعتباری که نام آنها در سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج نشده، قطعا صادق نخواهد بود. پس لازم است که سپرده‌گذاران، با تحقیق و اطمینان از معتبر بودن موسسات مالی اقدام به سپرده گذاری در آنها نمایند.

در واقع، ذخیره بانکی یا همان سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی، سپرده‌ای است که بانک‌ها در حساب‌های خود نزد بانک مرکزی دارند یا وجوه نقدی که در مخازن خود نگهداری می‌کنند. البته در برخی کشورها، بانک‌های مرکزی حداقلی را به عنوان سپرده قانونی تعیین می‌کنند که برابر با درصدی از بدهی بانک‌ها یا در واقع سپرده مشتریان بانک‌ها است.

در این میان حتی در کشورهایی که گاهی حتی مقرراتی در ارتباط با سپرده قانونی ندارند، بانک‌ها خود اقدام به نگهداری ذخیره برای وقایع پیش‌بینی‌نشده‌ای همچون هجوم ناگهانی مردم برای برداشت از حساب‌هایشان یا بحران بانکی می‌کنند که به آن ذخیره ویژه یا اختیاری گفته می‌شود؛ بنابراین استفاده از واژه ذخیره برای سپرده قانونی از دیدگاه حسابداری ممکن است گمراه‌کننده باشد، زیرا ذخایر در حسابداری به طور معمول بخشی از حقوق صاحبان سهام یک شرکت محسوب می‌شوند و بنابراین همراه با بدهیها در سمت چپ ترازنامه طبقه‌بندی می‌شوند، در صورتی که سپرده‌های قانونی بخشی از داراییهای یک بانک محسوب می‌شوند و در گزارش سالانه بانک‌ها تحت عنوان موجودی نقدی نزد بانک مرکزی طبقه‌بندی می‌شوند.

سپرده‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان همه بیمه‌ هستند، نگران نباشید
بر همین اساس است که شاید اگر هر سپرده گذاری این موضوع را بداند که اگر سپرده ای کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان آن هم در نظام بانکی یا موسسات اعتباری مجاز که نامشان از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، داشته باشد، نباید نگران باشد، کمتر دل به شایعاتی بسپارند که آنها را نسبت به سپرده‌هایشان نگران می‌کند؛ اما واقعیت این است که سپرده گذاران کمتر به حقوق خود آشنا هستند و همین امر هم سبب می‌شود که با انتشار یک شایعه، خود را به شعبی برسانند که در آن سپرده‌ای دارند و دل نگران باشند که تکلیف سپرده‌هایشان چه می‌شود.

هدف از تأسیس صندوق ضمانت سپرده‌ها به موجب ماده (۹۵) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است. حسب بند "ب" ماده (۹۵) قانون فوق، عضویت کلیه بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری در صندوق ضمانت سپرده‌ها الزامی است. به موجب ماده (۵ ) اساسنامه صندوق، وظیفه ضمانت سپرده‌های ریالی و ارزی هر شخص در هر مؤسسه اعتباری بر عهده این صندوق است و سقف تضمین برای هر یک از سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری به پیشنهاد هیأت امنای صندوق، به تصویب هیأت وزیران می‌رسد که هم‌اکنون سقف مزبور برای مجموع سپرده‌های هر شخص در هر مؤسسه اعتباری یک میلیارد ریال است.

به عبارت دیگر، چنانچه به موجب حکم دادگاه، ورشکستگی مؤسسه اعتباری اعلام شود، صندوق ضمانت سپرده‌ها موظف است وجوه سپرده‌های مشمول ضمانت را تا سقف تضمین از طریق یکی از مؤسسات اعتباری و ظرف ۲۰ روز پس از اعلام کمیته اضطرار بر اساس دستورالعملی که به تصویب هیأت امناء می‌رسد، پرداخت کند.

صندوق ضمانت سپرده‌ها دقیقا چه مسئولیتی دارد؟
صندوق در همین رابطه، حق‌عضویت‌هایی را در چارچوب مصوبات هیأت وزیران تحت عنوان حق‌عضویت اولیه، سالانه و خاص از بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری مطالبه می‌کند؛ البته در مواقعی که منابع صندوق آزاد بوده و تعهدی بر ذمه صندوق وجود نداشته باشد، صندوق می‌تواند در اوراق مالی تحت تضمین دولت و یا بانک مرکزی حداکثر تا میزان ۷۰ درصد منابع خود سرمایه‌گذاری کند که از این محل نیز، منابعی برای صندوق ایجاد می‌شود؛ همواره ۳۰ درصد از مانده منابع صندوق تحت هیچ عنوان نمی‌بایست سرمایه‌گذاری گردد و به همراه سایر منابع صندوق که صرف سرمایه‌گذاری نشده است، می‌بایست در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شود.

نکته دیگر این است که صندوق ضمانت سپرده‌ها به میزان پرداخت‌هایی که به سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری ورشکسته انجام می‌دهد، جزء بستانکاران مؤسسه اعتباری ذی‌ربط قرار می‌گیرد.

محمد طالبی، مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده‌ها پیش‌تر در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرده بود: ضمانت صندوق به پشتوانه قانون است و به موجب قانون، امر تضمین بازپرداخت سپرده‌های مشمول تضمین بر عهده این صندوق است؛ بنابراین صندوق ضمانت سپرده‌ها با منابعی که از طریق دریافت حق‌عضویت‌ها از مؤسسات اعتباری و سود سرمایه‌گذاری‌های خود بدست می‌آورد، نسبت به ایفای تعهدات خود که همانا بازپرداخت وجوه سپرده‌های تضمین شده است، در چارچوب مصوبات هیأت امناء و پس از اعلام کمیته اضطرار اقدام کند.

وی البته به این نکته هم اشاره کرده بود که به هر حال چنان‌چه منابع صندوق تکافوی بازپرداخت سپرده‌گذاران مؤسسه ورشکسته‌ای نشود، صندوق می‌تواند از طریق اخذ پیش از موعد حق عضویت سالانه از مؤسسات اعتباری، اقدام نماید. همچنین، در صورت عدم تکافوی منابع صندوق، پس از تأیید هیأت عامل بانک مرکزی و تصویب هیأت وزیران، منابع مورد نیاز صندوق به صورت تسهیلات از بانک مرکزی تأمین خواهد شد. در عین حال، علاوه براین‌که توان بازپرداخت سپرده‌ها از سوی صندوق ضمانت سپرده‌ها امنیت خاطر سپرده‌گذاران را تأمین می‌کند. وجود و حضور کارآمد صندوق ضمانت سپرده‌ها به عنوان یکی از ارکان شبکه ثبات مالی در بازار پول نیز اطمینان بخش سپرده گذاران است.

مردم به شایعات توجه نکنند
در این میان بهتر است که مردم به چنین شایعاتی توجه نکرده و برای هر گونه اقدامی در مورد سپرده‌های خود، موضوع را از طریق بانک مرکزی پرس و جو کنند؛ کما اینکه بانک مرکزی نیز در روز های گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون بانک‌های کشور، در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول است.

هم اکنون هم بانک مرکزی از مردم می‌خواهد که در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.
مشاهده نظر مخاطبان
shahab
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام
علی رغم مطالب عنوان شده و فارغ از هیاهوی رسانه های معاند، اصلیترین دلیل تاثیرگذاری این رسانه ها بر جامعه را باید در سو عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی موسسات مالی و اعتباری جستجو کرد. بعنوان مثال موسسه مالی اعتباری کاسپین که مجوز بانک مرکزی را در سال 94 اخذ نموئده بود، در فرایند ساماندهی اقدام به حذف سود از اصل پول و در نهایت بازگرداندن وجه سپرده گذاران با کسر سود و پس از کذشت زمان طولانی و در نتیجه ذوب شدن پول با توجه به نرخ تورم نمود.
بدیهی است اینگونه عملکرد در نهایت با ضربه به اعتبار نهادهای پولی و بانکی ، منجربه تاثیرگذاری عمیق شایعه در جامعه می گردد لیکن مسولین وقت بانک مرکزی با بی توجهی کامل به این مساله ، اقدام به مقابله با سپرده های مردم نمودند.
با تشکر
شاپور
United States
یعنی طی چند سال قبل ،بانکها وموسسات با یک شایعه ورشکست می شدند؟یعنی هیچ مشکلی نداشتند وفقط یک شایعه باعث ورشکسته اونها شد ؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
بانک آینده 66 برابر سرمایه اش نقدینگی جذب کرده!!!
یعنی 177 میلیارد تومن در برابر 106 هزار میلیارد تومن!!!
اگر فقط 0/2 درصد از سپرده گزاران اقدام به دریافت پول خودشون بکنند کار تمام است
علی
Iran, Islamic Republic of
این اعداد را از کجا آوردین؟ اصلا با همدیگر همخوانی ندارد
مشتری بانک آینده
Denmark
مردم ایران بسیار احساساتی هستند با یک شایعه بدون مطالعه وتحقیق دگرگون می شوند کسی که این شایعه را پخش کرده از روز19دی گفته بعد سند آن ارائه می شود هنوز سندی حتی جعلی هم ارائه نکرده بعد از 4روز
علی
Iran, Islamic Republic of
تا وقتی برخی سهام بانکی زیر قیمت اسمی معامله میشن شایعات هم وجود داره
بانک مرکزی باید قاطعانه با موسسات مالی که قیمت سهامشون زیر قیمت اسمی هست برخورد کنه
و اونایی که سرمایشون کمه و یا مدیرعامل ندارن تحت فشار بزارن
موسسه مالی اعتباری توسعه چند ساله بدون مدیرعامل و هیات مدیره داره فعالیت می‌کنه و بانک مرکزی هیچ نظارتی بر عملکرد این موسسه ندارن
نادر
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام
از دوستان پایگاه خبری تحلیلی اخبار بانک تقاضا دارم یک گزارش از موسسه توسعه داشته باشید علیرغم داشتن بیش از 5 هزار میلیارد تومان املاک مازاد که سال گذشته هم برای فروش گذاشتن چرا اموال مذکور را نفروختن
این موسسه کلا 200 میلیارد تومن سرمایش هست که در بازار سرمایه ارزش روزش زیر 150 میلیارد تومنه!!!
در حالیکه فقط یک برج ساختمانیش تو جهان کودک بیش از 500 میلیارد تومن ارزش داره.
چند ساله مجمع برگزار نکرده و فاقد مدیرعامل و هیدت مدیره و با سرپرست اداره میشه هنوز حسابرس ندارن
این شرکت 70 درصد سهامش خانوادگیست چرا نباید زیر ذره بین باشه؟

به بانک مرکزی شکایت میکنی میگن خود موسسه پیگر کارشون نیست به موسسه میگی میگه بانک مرکزی برای ما مشکل درست کرده هر کدوم توپ را میندازن تو زمین دیگری
خوب اگر شایعه ای برای این موسسه درست بشه کی پاسخگو باید باشه
بانک مرکزی یا موسسه؟
بانک مرکزی یک سر و سامانی به این موسسات بدی یا تجمیعشون کنه یا منحل
ملت سر از کارشون در بیارن.
با تشکر از اطلاعرسانی شما عزیزان
محمد
Netherlands
ملت محترم هیچی نیست فقط شایعه است همه بانکها کار خودشان را انجام میدهند خوب . توجه به شایعها نداشته باشید زیاد .
تازه ترین اخبار