۰
۲
بانک ها و موسسات اعتباری با تصفیه زودهنگام تسهیلات از به نفع خود و به ضرر مشتریان کار می کنند!
ضرر مشتریان بانک ها با تسویه زودهنگام تسهیلات!
به گزارش خبرنگار اخبار بانک، معمولا در بسیاری از موارد مشتریان بانک ها و موسسات اعتباری تسهیلات و وام خود را پیش از موعد تسویه می‌کنند.

 این تسویه زودهنگام بنا به دلایل مختلفی از جمله دریافت تسهیلات جدید، آزاد سازی سند در رهن بانک، آزاد کردن چک ضمانت و چندین دلیل دیگر می تواند باشد.

 اما خوب است بدانید که تسویه پیش از موعد تسهیلات تا حدود بسیار زیادی به ضرر مشتریان و به نفع بانک ها و موسسات اعتباری است.

 شبکه بانکی با ابداع فرمولی عجیب و غریب در هنگام تسویه تسهیلات تنها مبلغ کمی به مشتری تخفیف می‌دهد.

 بسیاری از مشتریان دریافت کننده تسهیلات از محاسبات وام ها و جمع مبالغ اصل و سود تسهیلات اطلاع چندانی ندارند.

 بانک‌ها این‌گونه عمل می‌کنند که معمولاً در نخستین اقساطی که مشتری پرداخت می کند سود خود را برداشت می‌کنند و برای تسویه پیش از موعد دیگر سودی باقی نمی گذارند.

به عنوان مثال تصور کنید ۱۰ میلیون تومان تسهیلات با اقساط یک میلیون تومانی دریافت کرده اید.

 محاسبات شبکه بانکی اینگونه عمل می کند که مثلا برای برای اولین قسط یک میلیون تومانی مشتری تنها ۳۰۰ هزار تومان به عنوان اصل مبلغ تسهیلات برداشت می شود و ۷۰۰ هزار تومان دیگر به عنوان سود تسهیلات از مشتری اخذ می‌کند.

 این پرداخت ها به صورت تصاعدی ادامه پیدا می کند، یعنی در قسط دوم ۶۰۰ هزار تومان از سود قسط سوم ۵۵۰ هزار تومان از سود و بهمین ترتیب تا پرداخت قسط آخر که ممکن است تنها ۱۰۰ هزار تومان پرداختی سود باشد و ۹۰۰ هزار تومان دیگر اصل مبلغ تسهیلات باشد.

حال اگر مشتری در سه یا چهار ماه پایانی بخواهد وام فوق را تسویه کند بانک مبلغ کمی از سود را به مشتری تخفیف می‌دهد و این سوءاستفاده  بانک‌ها و موسسات اعتباری از مشتریان می‌گذارند و مشتریان نیز تا حد زیادی از آن ناآگاه اند.
مشاهده نظر مخاطبان
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
در بانک ها همه چیز به نفع بانک و ضرر مشتری است این هم از مزایای بانک داری اسلامی است .اگر قسط را زودتر بدهی انگار نه انگار .اما کافی یک روز دیرتر بدهی باید متقبل سود بشی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟//////////////////////////////////////////////////-؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟////////////////////////////////// شما چه فکر می کنید
امید
Iran, Islamic Republic of
اگر در قوانین بانک مرکزی در برخی مقاطع زمانی ریز شوید متوجه نیشوید این قوانین را بانکداران نوسته ان و بانک مرکزی فقط ابلاغ نموده چراکه در دستور العمل وصول مطالبات معوق با محاسبه جریمه پلکانی از ۶درصد تا ۱۴درصد به بانک اجازه داده شده جریمه بگیرد از طرفدیگر ۳۰درصد سود مشارکت در زنان رکود برای مشارکت در ساخت مسکن برای خودشان لحاظ میکنند که جمعا ۴۴درصد برای وام ساخت از سازنده سود و جریمه میگیرند که در هیچیک از جوانع بشری همتا ندارد . جای تاسف دارد که با قراردادن نام امامان شیعه بر روی موسسات با این اقدام عملا مقدسات را هدف گرفته اند .
تازه ترین اخبار