۰
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹

پیشنهادی جدید برای سوئیفت منطقه ای

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موضوعات نشست امروز با بانکها از پیشنهاد طراحی سوئیفت منطقه ای، بسته مشوق ها، کاهش مالیات شرکت های بورسی خبر داد و میانگین ارزش سهام عدالت را اعلام کرد .
پیشنهادی جدید برای سوئیفت منطقه ای
به گزارش اخبار بانک به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه امروز نشست مشترکی به منظور تعامل نظام بانکی برای افزایش توانمندی های آن ها در بخش های مختلف برگزار می شود، گفت: یکی از موضوعات داخلی نظام بانکی بحث ناترازی های موجود است که نیازمند هماهنگی مجلس و دولت در این بخش است.

وی افزود: در این نشست راهکارهای ضدتحریمی نیز مورد بحث قرار می گیرد. در مجلس کمیته ضدتحریم تشکیل شده و مرکز پژوهش ها نیز کار را در این زمینه آغاز کرده است.برنامه پیشنهادی بانک ها و بانک مرکزی و وزارت اقتصادی هم مطرح می شود. آن چه که قابل بیان است به مردم اعلام می کنیم و بخشی از اقدامات هم محرمانه است.

این نماینده مجلس با اشاره به کشورهایی که با ایران همراهی بانکی دارند، ادامه داد: پیشنهاد این است که سوئیفت منطقه ای را طراحی کنیم و بانک ها هم در این جلسه آخرین اقدامات را در زمینه سوئیفت اعلام می کنند.اقدامات خوبی در طول ماه های اخیر در زمینه پیمان های پولی دو جانبه انجام شده،استفاده از ارز دیجیتال را هم مبنا قرار دادیم و بانک مرکزی اقدامات را در این باره شرح خواهد داد.بسته جامعی هم در افزایش توانمندی در داخل نظام بانکی و برای مقابله با تحریم ها خواهیم داشت.

پورابراهیمی با بیان اینکه امریکایی ها نتوانستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند و اقدامات آن ها در این باره شکست خورد، گفت: معاملات بورسی نفت با ظرفیت یک میلیون بشکه انجام شده، فعالان اقتصادی کشورهای طرف، نشست هایی را با سفرا در خصوص بازار سرمایه و بورس انرژی داشتند و درخواست کدهای معاملاتی کردند و حضور آن ها در این بخش می تواند مسیر حرکت را به سمت بخش خصوصی ببرد و این ظرفیت در آینده کمک های خوبی خواهد کرد تا محدودیت های ناشی از تحریم را کنار بگذاریم.

وی گفت: بسته ای از مشوق ها و کاهش نرخ مالیات را برای شرکت های بورسی در نظر گرفتیم و اقدامات در جهت ساده سازی فرآیند پذیرش است که اگر عملیاتی شود بخش گسترده ای از این شرکت ها بر روی تابلوی بورس و فرابورس قرار خواهند گرفت.

میانگین ارزش سهام عدالت 2.5 میلیون تومان است
همپنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره تخلف دولت در زمینه سهام عدالت به خانه ملت گفت: دولت در زمینه عدم واگذاری سهام عدالت مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی، تمام افرادی که در 2 دهک قرار دارند و در زمان واگذاری 50 درصد تخفیف گرفته اند و 50 درصد سود آنها در زمان بالغ بر 10 سال مستهلک شده تخلف کرده است.

پورابراهیمی ادامه داد: این وضعیت در سهام عدالت را می توان مشابه خرید قسطی خودرو دانست که خریدار پیش پرداخت و اقساط را پرداخته اما نه سند خودرو به نام وی زده شده و نه می تواند از وسیله استفاده کند، این اقدام از عجایب تصمیمات دولت است.سال گذشته لایحه ای برای تصمیم گیری سهام عدالت به مجلس ارسال شد، این لایحه ابتدای سال در دستورکار قرار گرفت و در حال حاضر در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 در حال بررسی است تا تعیین تکلیف شود.

وی در این باره که گفته می شود ارزش سهام عدالت 14 میلیون است، توضیح داد: در گذشته برآورد این بود که هر برگ سهام  عدالت بین یک تا 1.5 میلیون تومان ارزش دارد، بعد از شوک ارزی و افزایش قیمت ها طبیعی است که ارزش سهام عدالت نیز افزایش یابد.به نظر می رسد ارزش هر برگ سهام عدالت بین 2 تا 3 میلیون تومان و به عبارتی میانگین ارزش آن 2.5 میلیون تومان شده باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ممکن است 14 میلیون تومان ارزش سهام عدالت خانواده 5 نفره باشد، تاکید کرد: به هر حال باید سهام عدالت  مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد و 2 دهک اول آزاد و مالکیت و اخیتار سهام منتقل شود، این مهمترین بحثی است که پیگیری می کنیم.در پیشنهاد دوم نیز تخلف صورت گرفته و دولت از محل سود، تقسیط را انجام نمی دهد این کار اشتباه راهبردی است که باید پیگیری کنیم تا هر چه زودتر این مسائل برطرف شود.با توجه به اینکه دولت همچنان به روند قانونی سهام عدالت تن نداده، فروش هیچ کدام از سهام عدالت آزاد نشده است.
تازه ترین اخبار