۰
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵

صندوق خطرپذیر جدید به فرابوس می‌آید

به زودی ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود که حداکثر میزان پذیره‌نویسی عمومی ۱۰ درصد واحدهای صندوق و معادل یک میلیارد تومان است.
به گزارش ایسنا، امروز در فرابورس ایران مراسمی برگزار شد که طی آن صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی که ششمین صندوق جسورانه‌ در فرابورس به شمار می‌رود، پس از دریافت موافقت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار در فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود. سابقا چند صندوق دیگر به ارزش مجموع ۱۴۵۰ میلیارد ریال در فرابورس ایران پذیره‌نویسی شده بودند.

موضوع فعالیت صندوق “فنابا” با سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریالی در حوزه فناوری مالی با تمرکز بر فناوری بیمه‌ای و خدمات فاوای مورد نیاز صندوق بازنشستگی است. در این میان ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق که دوره فعالیت آن هفت سال بوده یک میلیون ریال است و مبلغ پرداخت‌ شده از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری ۲۰ درصد و مبلغ تعهد شده از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری آن ۸۰ درصد اعلام شده است.

واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه فناوری بازنشستگی در بازار سوم فرابورس پذیره‌نویسی می‌شوند و کارگزار پذیره‌نویسی این صندوق صباجهاد است. تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری موسسان صندوق نیز ۵۱ هزار واحد و تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل پذیره‌نویسی ۴۹ هزار واحد است که در مجموع تعداد کل واحدهای سرمایه‌گذاری «فنابا» به تعداد ۱۰۰ هزار واحد است.

در این میان محدودیت‌های موجود در پذیره‌نویسی این صندوق به این ترتیب است که حداقل واحد قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی به ترتیب یک‌هزار واحد و حداکثر ۱۰ هزار واحد است.

لازم به ذکر است سرمایه‌گذاری جسورانه، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های کوچک و متوسطی که از پتانسیل رشد بالایی برخوردارند و معمولا از نوآوری‌های فناورانه بهره می‌برند، تعریف می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای فعالیـت این ساختارها در بازار سرمایه و اقتصاد کشور می‌توان به توسعه تجاری‌سازی دارایی‌های فکری، بهبود تامیـن مالی شرکت‌های کوچک و متوسط اعم از صنعتی و دانش‌بنیان در بازار سرمایه، بهبود ساختار مدیریت و حاکمیت شرکتی بنگاه‌های کوچک و متوسـط تحت مدیریت نهاد سرمایه‌گذاری جسورانه، هدایت منابع مالی خصوصی و عمومی به این ساختارها و افزایش ارزش افزوده تولید داخلی از طریق حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط و صنایع دانش‌بنیان کشور اشاره کرد.
تازه ترین اخبار