۰
شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷

تقویت 3058 واحدی شاخص کل بورس

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی همزمان با اعلام باز شدن سقف رقابت در معاملات پتروشیمی از طریق بورس کالا شاهد شکل‌گیری صف خرید ناپایدار در گروه پتروشیمی بودند که تداوم عرضه از سوی حقوقی‌ها باعث شد تا بازار سهام بهانه‌ای برای اصلاح قیمت‌ها پس از پشت سر گذاشتن یک دوره رکوردشکنی نماگرها بیابد.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه24 شهریور ماه 97 با افزایش 3058 واحدی به رقم 158 هزار و 119 واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 634 واحدی عدد 25 هزار و 976 واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 2163 واحدی به رقم  168 هزار و 409 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 1361 واحدی به رقم 117 هزار و 282 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 10 هزار و 374 واحدی عدد  311 هزار و 98 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 34 واحدی بر روی رقم یک هزار و 805 واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با 518 واحد ، پتروشیمی پارس با 267 واحد و پتروشیمی جم با 199 واحدافزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران با 212 واحد،فولاد خوزستان با 163 واحد و فولاد مبارکه با 94 واحد  کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 995 میلیارد و 643 میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 3 میلیارد و 482 میلیون  سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 200 و 807 نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز معامله گران بورس تهران در حالی سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب بازار را به نظاره نشستند که با وجود انتظارها برای وقوع اتفاق‌های جدید در گروه پتروشیمی‌ها همزمان با باز شدن سقف رقابت معاملات پتروشیمی در بورس کالا، اما تداوم عرضه‌های تدریجی حقوقی‌ها بهانه لازم برای اصلاح قیمت سهام پس از پشت سر گذاشتن رکوردهای پی در پی را فراهم کرد.

بازار سهام در هفته جاری همچون سال‌های گذشته تلاش خواهد کرد تا با نقد کردن بازدهی‌های به دست آمده تلاشی دوباره در راستای اصلاح پرتفوی پس از تجدید قوا و به نظاره نشستن جریان نقدینگی موجود برای عبور از مقاومت‌ قیمت در شرکت‌های پیشرو خواهد بود.

هرچند که موعد تسویه معاملاتی کارگزاری‌ها نیز در فراهم شدن فضای معاملات امروز و فردا بی‌تأثیر نخواهد بود، اما روند معاملات حاکی از اقبال خریداران اغلب حقیقی در جمع‌آوری سهام دارد.

در این زمینه عمق پایین بازار سهام ایران نیاز به عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های خصوصی و همچنین ارزهای هوشمند سازمان خصوصی‌سازی را ضروری کرده است، از طرفی اقدام‌های درست ناظران بازار سرمایه برای کنترل و مدیریت سهم‌های برخوردار از شفافیت پایین و سهام شناوری اندک به ویژه در بازار پایه را دوچندان می‌کند.
 
تازه ترین اخبار