۰
شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷

دردسر افزایش سه برابری قیمت سهام بیمه حافظ

یک شرکت بیمه که اخیرا قیمت سهامش بیش از اندازه و غیر معقول رشد یافته برای شفاف‌سازی ، ملزم به اطلاع‌رسانی و برگزاری کنفرانس خبری شد تا به رسانه ها توضیح دهد که چرا قیمت سهام ظرف چند روز به صورت نجومی افزایش یافته‌است.
شرکت بیمه حافظ با داشتن 81 میلیارد ریال زیان انباشته ظرف روزهای گذشته چنان  با اقبال سهامداران مواجه شد در حالی که این اقبال با منطق بازار سرمایه تطبیق نداشته است. 
 
 
 
 
بر اساس این گزارش، قیمت سهام بیمه حافظ در 26 تیر 97 مبلغ 3000ریال بود اما ظرف 15 روز در روز 10شهریور به مبلغ 8170ریال رسید. این افزایش 180 درصدی و نیزدیک به سه برابری قیمت سهام از نظر فرابورس پذیرفتنی نیست. 
 
 
و بر همین اساس ، سازمان بورس  طی اطلاعیه‌ای که در کدال منتشر شد، بیمه حافظ را ملزم کرد تا کنفرانس خبری تشکیل داده و به رسانه ها توضیح هد که به چه دلیل قیمت سهم شرکت ظرف 15 روز سه برابر شده و از 3000 ریال در آستانه 9000 ریال قرار گرفته است. و با توجه به همین اطلاعیه نماد شرکت را در بازار سرمایه متوقف کرد.
 
 
موضوع: ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی
 
به استناد ماده 12 مکرر 2 دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران به اطلاع می رساند نماد معاملاتی آن شرکت به علت نوسان قیمت سهام طی روزهای معاملاتی اخیر متوقف گردید. لذا به منظور رعایت دستورالعمل فوق الذکر ، ضروری است حداکثر ظرف مدت دو روز کاری سوالات و ابهامات مطرح شده در سامانه تدان توسط شرکت بررسی و پاسخ به آن ها مطابق اطلاعیه اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی افشا گردد.
 
نقطه مثبت سهام در سال گذشته بوده که از زیان خالص 118 میلیارد ریالی به سود  8 میلیارد ریالی رسید که بر همین اساس سود هر یک از 122میلیون حدود 968 ریال در پایان سال 95  زیان تخصیص داده می شد که در پایان سال 96 به سود 67 ریالی تبدیل شد.
 
سود سه ماهه بیمه حافظ در سه ماهه نخس سال 97 معادل 17 ریال بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که هیچ سودی نداشته قابل توجه است. 
 
اما این شرکت، همچنان از داشتن زیان انباشته رنج می برد. زیان انباشته شرکت بیمه حافظ در سال 95 معادل 91 میلیارد ریال بوده که در پایان سال 96 با 9درصد کاهش به مبلغ  83 میلیارد ریال رسید.
تازه ترین اخبار