۰
۱۰
سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۱

دو دلیل برای دلار ۱۳۰۰۰ تومانی

یک اقتصاددان با بیان اثر دو عامل در رکورد ۱۳۰۰۰ تومانی دلار و تکانه های احتمالی آینده اقتصاد ایران به این سئوال پاسخ داد که دلار تا چه قیمتی توان افزایش دارد و اعلام کرد: تنها یک اتفاق سیاسی معکوس مى تواند ناترازى ذهنی را معکوس کند.
دو دلیل برای دلار ۱۳۰۰۰ تومانی
به گزارش اخبار بانک، سیامک قاسمی که به همراه مرتضی ایمانی‌راد در موسسه مطالعات اقتصادى بامداد فعال است در مطلبی با عنوان "دلار تا کجا بالا می رود؟ " اعلام کرد: این روزها بیشتر از هر زمان دیگری این سوال در ذهن مردم ایران جاری است : "یعنی دلار تا کجا بالا می رود؟ "

دیروز دلار در بازار غیر رسمی به ۱۳۰۰۰ تومان رسید. این یعنی ۲۳۳ درصد افزایش قیمت طی دقیقا یک سال اخیر. تقریبا همه ما روز به روز و هفته به هفته شاهد افزایش قیمت دلار یا کاهش ارزش ریال هستیم اما همچنان این سوال که قیمت دلار تا کجا بالا می رود و آیا یک قیمت هدفی وجود دارد که قرار است قیمت دلار به آن برسد، به عنوان سوال محوری جامعه ایران و نه فقط فعالان اقتصادی مطرح است .

بگذارید همین افزایش این دو روز اخیر را خیلی ساده برررسی کنیم: اعلام خبر کاهش صادرات نفت ایران به ۲ میلیون بشکه و تصمیم تعطیلی بازار آتی سکه، تکانه های روانی بازار سکه و دلار شدند تا دوباره یک موج نقدینگی به این بازارها جاری شده و ازدحام مردم برای خرید دلار از بازار غیر رسمی و امنیتی شدن بازار سکه و ارز به خبر مهم روز تبدیل شد . یعنی دقیقا همان سیکل تکراری در ماه های اخیر .

برای پاسخ به این سوال اساسی که قیمت دلار تا کجا بالا می رود، باید مروری به تکانه های احتمالی بر نیروهای عرضه و تقاضای بازار در هفته های بعد داشته باشیم.

به نظر می رسد فصل مشترک همه تکانه های احتمالی ماه های بعد اقتصاد ایران مثل کاهش مستمر صادارات نفتی ایران ، محدودیت بیشتر صادرات غیر نفتی ایران ، امکان عدم تصویب FATF در مجلس ، تحریم بانک مرکزی و ... بر کاهش توان عرضه ارز در کشور دلالت دارد.

این تکانه ها سیگنال هایی برای نقدینگی سیال در بازارها که مثل دسته ملخ ها بین بازار خودرو و مسکن و سپرده و سرمایه و طلا و ارز در جریان بوده ، است. یعنی هر تکانه و خبر منفی تازه، یک احتمال برای جهش قیمت ها و این هجوم سرمایه هاى سیال، خود یعنی افزایش دوباره قیمت دلار.

خلاصه آنکه تا زمانی که این ناترازی یا عدم توازن بین عرضه و تقاضای ارز در ذهن مردم ایران به دلیل عوامل سیاسی و تحریمی شکل گرفته که معتقدند «روز به روز  قیمت ها افزایش می یابد»، باید پس از هر موج اخبار سیاسی منفی منتظر یک موج افزایش قیمت دلار باشیم.

در کنار این ناترازی، بدبینی عمومی نسبت به سوء استفاده دولت از بازار ارز و تصمیمات اشتباه حکمرانى را هم که اضافه کنید، این ناترازی در ذهن مردم درباره ناتوانى در کنترل قیمت دلار توسط نیروهای بازار را تقویت مى کند.

در پایان مى توان گفت حقیقتا هیچ حد اقتصادی و روانى برای قیمت دلار در شرایط فعلی وجود ندارد و متاسفانه قیمت دلار فارغ از تاثیرات دهشتناک آن بر بخش هاى مختلف اقتصاد ایران ، می تواند به رشد هاى چند هزار تومانى پس از دوره هاى تنفس کوتاه ادامه دهد.

تنها یک اتفاق سیاسی معکوس مانند انتشار خبر مذاکره احتمالی بین ایران و آمریکا مى تواند این ناترازى ذهنی را معکوس کرده و شاهد اصلاح قابل توجه قیمت دلار باشیم .
برچسب ها: دلار قیمت دلار
مشاهده نظر مخاطبان
Ali
Australia
اخرین صعود دلار تا ۱۵ تومن و یورو ۲۰ تومن نه بیشتز
فرشتگان کاسپین
Iran, Islamic Republic of
اینها همه آه و نفرین سپرده گذاران موسسات است بدانید که خدا نکند روزی که زمانش فرا برسد برای امثال من که جبران این دزدی بکنیم که بزودی انشا ءالله فراهم می گردد و خواهید دید خواهید دید خواهید دید .....
پوریا
Canada
وقتی که بانک مرکزی با کذب روشن موسسات مجاز مالی را که خودش مجوز فعالیتشان را امضا کرده توی روز روشن غیر مجاز اعلام میکند.معنی آن غارت پول مردم بدبخت توسط این مجموعه است.آه مظلوم ببینید تاکجا میرود. خواهیم دید.
قوطیه حیدری
Iran, Islamic Republic of
باباکجاتورم اصلاتورم نیست به همین خاطر دیگه گوشت ومیوه نمی خریم.دلار که هزارتومان اما تورو خدابین خودمون باشه.
ملیحه نوبخت
Iran, Islamic Republic of
بابا نظام بانکی را اصلاح کنید.سودراتا25درصدببریدبالا ببینی چه میشه.هرچند دولت ازعمد قیمت دلار را تصویب نمی کنه می خواهد بعدا مدتی تا5 هزارتومن برسونه که بااین روش جیب خرپول هارا بات ولی مالیات خالی کنه که کار خوبی هست .
Netherlands
منطقى باشيم دولت اکر میخواهد ارز پایین بیاورد . بخدا قسم یک هفته دولار ۳ هزار میشود . اما عمدا این کار را میکند تا مردم دولار خارج مملکت نکند . مثل بعضیها (کاری خوب نمیکنن که راهیه ترکیه شدن )تا الان ۱۰۰۰ خانه تویه ترکیه خریدن این همش پول است. . ما بیاد بفکر ارز باشیم ونخریم . وبچسبیم پول اریام خدمان (تومان) .
Iran, Islamic Republic of
دیگه برادرم منصور حتی چای هم نمیتونه برامون بخره گرون شده بسنه تو کمد قایمش کرده تا تمام نشه قفل کمد هم خراب شده
ناظر
Iran, Islamic Republic of
فردا حتما مقاله ی "دو دلیل برای دلار ۱۴ هزار تومانی" رو مطالعه میکنیم
بعد ۱۵ هزار تومانی
و...
البته نویسنده در آخر همین مطلب به درستی کاهش ارزش پول ملی آن هم بی حد و حصر را پیش بینی کردند
بنده هم در حد خودم همین نتیجه را از وضع موجود گرفتم
تنها سقف دلار آسمان است
منصوربیت سیاح
Iran, Islamic Republic of
با سلام جناب آقای روحانی و تیم اقتصادی دولت ؛مهارنقدینگی و کنترل نرخ ارز با کشاندن سرمایه داران به دلال بازی در بازار حل نمی شود که بعد ازاین طریق نرخ ارز را پایین بیاورید و مالیات رابستانید.لطفا کاری که در شهریور و بهمن 96رااز راه اصلاح نظام بانکی انجام دادید را به طور دائمی انجام دهیدکه حساب دولت با مردم دوطرفه شود نه یک طرفه وفقط برای دولت.
Iran, Islamic Republic of
اول مجوز میدند بعد پولا رو کش میرند.
تازه ترین اخبار