۰
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰

افت شدید لیر مقابل دلار و یورو ادامه دارد

در بازار معاملات ارز در منطقه آسیا لیر به کمترین رقم در مقابل دلار رسید و یورو هم به دلیل ترس از سقوط لیر پایین ترین سطح خود در یکسال اخیر را ثبت کرد.
به گزارش گاردین، ارزش لیر ترکیه بار دیگر در ساعات اولیه تجارت ارز در منطقه آسیا تقریبا ۹ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد؛ این در حالی است که ارزش یورو هم در مقابل دلار به کمترین سطح خود در یکسال اخیر رسید و علت آن به ترس سرمایه گذاران از بحران مالی ترکیه و گسترش آن به بازارهای اروپایی بر می گردد.  

در همین حال هر ۷.۲۴ لیر به یک دلار آمریکا رسید که پایین ترین رکورد نزولی لیر محسوب می شود؛ البته دقایقی بعد به دنبال اطلاعیه بانک مرکزی این کشور برای محدود کردن توانایی بانک های ترکیه ای برای سوآپ با لیر به جای ارز خارجی، کمی از ارزش از دست رفته لیر برگشت.

همچنین ارزش یورو با ۰.۳ درصد روند نزولی در برابر دلار روبرو شد که پایین سطح پول اروپا در مقابل دلار در یکسال اخیر محسوب می شود. علت اصلی روند کاهشی یورو به سقوط لیر بر می گردد که تقاضا برای دارایی امن از جمله دلار، فرانک سوئیس و ین افزایش داده است.

در حال حاضر شاخص ترس از بحران در بازارهای مالی در روز دوشنبه ۱۶ درصد جهش پیدا کرده است. البته این نگرانی وجود دارد که ارزهای بازار نوظهور تحت فشار روند صعودی دلار باشند که در این میان پول آفریقای جنوبی، روبل روسیه و روپیه هند با کاهش چشمگیری روبرو شده اند.

بر پایه این گزارش، تحلیل گران بانک «ای ان زد» در استرالیا اعلام کردند که ریسک های مسری به دلیل بدهی ترکیه، آرژانتین و آفریقای جنوبی بانک های اسپانیایی، ایتالیایی و فرانسوی را تا حدودی تهدید می کنند.

انباشت عظیم بدهی شرکت های ترکیه ای که به ارزهای خارجی است و در مقابل سقوط لیر و تورم بالای این کشور به عنوان یک ترکیب سمی در اقتصاد ترکیه تلقی می شود.
تازه ترین اخبار