۰
۱
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۱
بررسی چالش های شرکت بیمه کارآفرین در بیمه های عمر و سرمایه گذاری؛

تاخیر در اعلام سود مشارکت در منافع بیمه کارافرین به چه علت است؟

حدود سه سال است که در شرکت بیمه کارآفرین وضعیت سرمایه گذاری و سود بیمه های عمر نابسامان شده و بر فعالیت نمایندگان و کارگزاران، خریداران و مشتریان فعلی شرکت تاثیر داشته است تا جایی که بازخرید بیمه نامه ها افزایش یافته، برخی از نمایندگان از همکاری با شرکت انصراف داده و کارگزاران تمایل چندانی در خصوص همکاری با این شرکت در رشته عمر ندارند.
اگر بخواهیم به ریشه رشد بیمه عمر و سرمایه گذاری در این شرکت اشاره کنیم باید مدیون زحمات آقای خلیلی فر باشیم که با طراحی بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری تحرکات مثبتی را در بازار بیمه عمر کشور آغاز کردند و با انتخاب روش پرداخت سالانه بجای اقساط ماهانه و... مشتریان هدف خود را افراد ثروتمند انتخاب نمودند و پیش بینی 10% از سهم بازار بیمه عمر کشور را در برنامه قرار دادند.

باید گفت ، اولین مشکل بیمه کارآفرین در زمان فعلی ، عدم تطبیق بیمه نامه با شرایط روز بازار بود که علیرغم ورود رقبا و امکان پرداخت های متنوع و جدید، شرکت بیمه کارآفرین تغییری در بیمه نامه ایجاد نکرد و موجب اعتراضات نمایندگان شرکت شد.

مشکل دوم از سال 1395 آغاز شد و طبق سنوات گذشته بیمه کارآفرین در تیرماه سود مشارکت سال قبل بیمه های عمر را اعلام می کرد، این اتفاق در سال 1395  رخ نداد. مطابق آیین نامه 68 شرکت های بیمه تا انتهای سال بعد فرصت اعلام و واریز سود مشارکت در منافع بیمه های عمر را دارند. یعنی شرکت بیمه کارآفرین تا انتهای سال 1395 فرصت اعلام سود مشارکت در منافع بیمه های عمر در سال 1394 را داشته است.

اعلام سود مشارکت در بیمه کارآفرین در اردیبهشت سال 1396 انجام شد و تا خرداد ماه ثبت سیستم شد. حال سوال اینجاست که این مسئله چقدر اهمیت دارد و چرا بیمه مرکزی اخطاری به شرکت نداده است اگر به آمار رسمی بیمه مرکزی در سال 1394 نگاهی داشته باشیم شرکت بیمه کارآفرین حدود 000/000/000/600/3 ریال حق بیمه عمر جذب کرده و سود مشارکت در منافع اعلامی 2% بوده یعنی حدود 000/000/000/72 ریال سود بیمه گذاران بوده که می توانستند در تیر ماه 1395 واریز کنند ولی این اتفاق رخ نداده است.

 اگر با دقت به مسئله نگاه کنیم بازخرید بیمه نامه ها دائمأ در حال انجام است و از تیر ماه 1394 تا خرداد ماه 1395 تعداد زیادی بیمه نامه فسخ شده است و سود مشارکت(که حق مسلم آنها بوده و حق الناس محسوب می شود) به بیمه گذارانی که بازخرید کرده اند پرداخت نشده است. با وجود اینکه این مبلغ جز سود شرکت شناسایی شده، به صاحب اصل سود که بیمه گذار بوده پرداخت نگردیده!! علاوه بر آن سود ناشی از سرمایه گذاری حدود 000/000/000/72  ریال تا زمان واریز به حساب بیمه گذاران(خرداد ماه 1395) مبلغ چشمگیری شده و باعث طمع برای انجام مجدد این تخلف شده است. این اتفاق متاسفانه در خصوص سود مشارکت سال 1395 هم رخ داده و در زمان قانونی که انتهای سال 1396 بوده اعلام نشده و اکنون که به انتهای تیرماه رسیدیم و می بایست مجامع سود سال 1396 را اعلام کنند هنوز سود سال 1395 بیمه کارآفرین اعلام نشده است. با توجه به افزایش حق بیمه های جذب شده در سال 1395 قطعاً سود شرکت بیمه بواسطه عدم پرداخت سود مشارکت بیمه گذاران بیشتر می باشد.

لازم به ذکر است شرکت بیمه کارآفرین در سود اعلامی سال 1394 میان بیمه گذاران قدیم و جدید خود تفاوت قائل شده و به بیمه گذاران قدیم 17% سود اعلام کرده و به بیمه گذاران جدید 20% که این خود جزء موارد نادر در بیمه های عمر دنیاست...

آیا وظیفه بیمه مرکزی حفظ حقوق بیمه گذار و جلوگیری از چپاول حق الناس نیست؟! این سود اعلام نشده و واریز نشده چه مبلغی می باشد و کجا هزینه شده است؟ آیا شرکت های بیمه میتواند از محل این مبالغ در افزایش سرمایه، پاداش هیات مدیره و ... هزینه کنند؟

امید است با تغییرات جدید در بیمه مرکزی نظارت بر این گونه موارد تخصصی با قدرت و فشار بیشتری انجام شود تا شرکت های بیمه نتوانند از حدود قانونی تجاوز نمایند.
مشاهده نظر مخاطبان
محمدقایدی
Iran, Islamic Republic of
سود مشارکت بیمه عمر کارافرین چند درصداست؟
وایا سود سال 96 پرداخت شده؟
باتشکر
تازه ترین اخبار