۱
۵
با توجه به مشکلات پیش روی در اقتصاد کشورمان می توان گفت مسئولان از بالا بردن نرخ سود بانکی کمی ترسیده اند.
افزایش نرخ سود بانکی، انتخاب گزنیه بین بد و بدتر
به گزارش خبرنگار اخبار بانک، غول نقدینگی هر روز بزرگتر می شود و تورم و گرانی را با خود به همراه دارد.

در این میان کم بودن نرخ سود سپرده‌ها در بانک‌ها و موسسات اعتباری در مقابل سایر بازارها چون سکه و ارز سبب شده است که بسیاری از مشتریان تمایلی به سپرده‌گذاری در بانک‌ها نداشته باشند.

این عدم تمایل به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری سبب شده است که سپرده ها از بانک‌ها خارج و به سمت بازارهای موازی نظیر ارز، سکه، مسکن و خودرو بروند.

با این حال برخی معتقدند که اولا کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته کمی زود بود و تجربه چندساله بالا بودن نرخ سود بانکی در کشورمان نشان می‌دهد گرچه بالا بودن نرخ سود سمی مهلک برای اقتصاد و بویژه بانک هاست اما در حال حاضر تنها راه موقتی نجات اقتصاد است.

نرخ سود سپرده ها در بانک ها و موسسات اعتباری در هر کشوری در شرایط ایده آل کمتر از ۴ درصد است که باعث می شود نرخ سود تسهیلات به حدود ۶ درصد برسد و گردش نقدینگی به خوبی صورت پذیرد.

اما با توجه به شرایط امروز کشور که توان مدیریت نقدینگی بالا توسط مسئولان اقتصادی وجود ندارد، می‌توان گفت انتخاب بین بد و بدتر در حال حاضر بالا بردن نرخ سود سپرده های بانکی و انتخاب گزینه بد است.

در چند ماهه اخیر مسئولان اقتصادی دولت سیاستهای اشتباهی را به کار گرفته اند که در نتیجه آن بالا رفتن سرسام‌آور قیمت مسکن، سکه، ارز و خودرو بوده است.

 با توجه به این تجربیات مسئولان بانک مرکزی نباید از بالا بردن نرخ سود بانکی بترسند و با اعتماد به شبکه بانکی اجازه دهند نقدینگی سرگردان سرگردان مجدد به شبکه بانکی باز گردد.
برچسب ها: نرخ سود سود بانکی
مشاهده نظر مخاطبان
Iran, Islamic Republic of
سود بانک اوردید پایین تمام این بدبختیا بوجود اومد
مستاجرها بدبخت تر از همیشه شدن
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
از 11 شهریور سال 96 سودها پایین اومد مشکلات این مملکت شروع شد مسکن گران شد و .....
Netherlands
اخه کرانی از کجا امده ؟ از همین اقا سیف که یک سال بیش سود بانکی اور پایین گه عدا کشور اورپایها در بیاوره . بعضی کشور اورپایها البته نه همه سود پایین میدهن درست است اما ... اقتصاد خوبی دارن مردم از بانکها پول نیاز ندارن بکیرن خودش همه چیز دارن (مردم) چون گار میکنن خود بانکها به مردم التماس میکیرن که وام بکیرن . مثلان هولند . من انجا زندکی میکنم .بفرما این جواب شما اقا سیف....
علی
Iran, Islamic Republic of
اقای سیف حرف من گوش کن سود بانکی ببر بالا تا اقتصاد کشور راه بیفته برو تا 25درصد اگه این تصمیم بگیری دلار میشه 4هزار تا5هزار سکه میشه میاد زیر دومیلیون تومان همه فروشنده میشن بابا گوش کن اگه نشد بعد بگو تو هیچی نمیدونی
جواد جوادی
Iran, Islamic Republic of
تنها راه نجات کشورافزایش سود بانکی است راهی بجز این وجود نداره
تازه ترین اخبار