۰
۱۰
از امروز (دوشنبه) مرحله‌ جدیدی از تعیین تکلیف سپرده‌گذاران پنج تعاونی منحل شده فرشتگان، ثامن‌الحجج، افضل‌توس، وحدت و البرز ایرانیان در دستور کار قرار گرفته و سپرده‌گذاران آنها می‌توانند طی زمانبندی پیش‌بینی شده با مراجعه به شعب بانک‌ها و موسساتی که تعهدات این تعاونی‌ها را برعهده دارند، وضعیت حساب‌های خود را مشخص کنند.
سپرده گذاران 5 موسسه اعتباری غیرقانونی سود پول شان را هم می خواهند
به گزارش اخبار بانک، تا پیش از این و طی فرآیندی مرحله‌ای سپرده‌گذاران فرشتگان به عنوان بزرگترین زیرمجموعه موسسه کاسپین توانسته بودند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان سپرده‌های خود را تعیین تکلیف کرده و بالاتر از این مبلغ تا ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کنند. همچنین در ثامن‌الحجج که تعهدات آن برعهده بانک پارسیان است تا سقف ۳۰۰ میلیون و برای افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان که تعهدات آنها به ترتیب برعهده بانک آینده، موسسه ملل و بانک تجارت است نیز تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده بود و بالاترین از این رقم نیز ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده بودند، اما بعد از گذشت چند ماه سرانجام تصمیم به تعیین تکلیف سپرده‌گذاران میلیاردی و به عبارتی کلان رسید؛ به طوری که قرار بر این شده سپرده‌گذاران تا سقف یک میلیارد تومان مانده حساب خود را دریافت کنند و سایر مبالغ بالاتر از یک میلیارد تومان نیز در همین حد تعیین تکلیف شده و سپرده دریافت کنند.

اما در دوره جدید موضوعی که مورد توجه است به نحوه پرداخت سود سپرده‌های سپرده‌گذاران این موسسات برمی‌گردد که در سال‌های گذشته در ازای دریافت سودهای بالا منابع خود را در این موسسات سرمایه‌گذاری کرده و در زمانی که منحل شدند تاکنون سودی بابت پول خود دریافت نکردند. از این‌رو توقع دارند در هنگام تسویه‌حساب و تعیین تکلیف وضعیت خود سودهای قبلی را نیز دریافت کنند. این در حالی است که از ابتدای فرآیند تعیین وضعیت حساب‌های این موسسات همواره شرط پرداخت وجوه و البته سود مربوطه به پاسخگویی اموال و دارایی‌های موسسات بوده است؛ به طوری که برای تعاونی فرشتگان که بدهی حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومانی داشت و تا حداقل ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن سود شناسایی نشده تلقی شد، پرداخت سود، یکی از چالش‌های بین سپرده‌گذاران و موسسه کاسپین بوده است. از این‌رو از ابتدای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران این تعاونی بانک مرکزی رسما اعلام کرد که حداقل از شهریورماه سال ۱۳۹۴ که این تعاونی منحل شده هیچ سودی به سپرده‌گذاران تعلق نخواهد گرفت و جریان نیز به این صورت پیش رفت که با سپرده‌گذاران فرشتگان در ازای اصل پول تسویه شد.

در رابطه با افضل توس، البرز ایرانیان و همچنین وحدت در مراحلی که تا پرداخت‌های ۱۰۰ میلیون تومانی پیش رفت، شرایط به صورتی بود که براساس سود تعدیل شده به آنها پرداخت انجام شد؛ به طوری که اگر تا پیش از این سودهای بالایی دریافت می‌کردند، در هنگام تسویه بعد از انحلال سود پرداختی به آنها براساس نرخ رایج سود بانکی یعنی ۱۵ درصد انجام شد. همچنین در مورد ثامن الحجج نیز ظاهرا سودی با توجه به آن که منابع آن پاسخگو نبود پرداخت نشد؛ چرا که طبق آخرین آمار ثامن الحجج حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان سپرده جذب کرده بود که باید این رقم از سوی بانک مرکزی برای سپرده‌گذاران تعیین تکلیف و مطابق با دارایی‌ها و اموال آن پرداخت می‌شد.

اما در دور جدید پرداخت‌های میلیاردی با وجود این‌که جزئیات دقیقی از نحوه پرداخت سود به سپرده‌گذاران مشخص نشده است، نهاوندیان - معاون اقتصادی رییس جمهور - که عضو کمیته نمایندگان سران سه قوا برای رسیدگی به وضعیت سپرده‌گذاران موسسات اعتباری است، در اعلام اخیر خود گفته بود که در مرحله جدید تعیین تکلیف سپرده‌گذاران براساس سود تعدیل شده انجام خواهد شد. این در حالی است که آخرین پیگیری‌ها از این حکایت دارد که در مورد هر پنج تعاونی پرداحت سود روال یکسانی ندارد؛ به طوری که به روال گذشته برای افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان پرداخت سود با نرخ متعارف یعنی ۱۵ درصد انجام می‌شود و در مورد فرشتگان و ثامن الحجج با توجه به این‌که شناسایی دارایی‌ها و اموال درحال انجام بوده و فعلا پاسخگوی پرداخت سود سپرده‌ها نیست ظاهرا اصل پول پرداخت خواهد شد.

در مجموع تعیین تکلیف حساب‌ها و پرداخت وجوه سپرده‌گذاران این پنج تعاونی منحل شده باید براساس منابع و دارایی‌های آنها انجام شده و از ابتدا نیز روال اینگونه بوده است که در ازای دارایی‌های شناسایی شده خط اعتباری از سوی بانک مرکزی اختصاص پیدا می‌کند؛ در غیر این صورت مشخص است که اگر منابعی وجود نداشته باشد امکان پرداخت سود براساس خط اعتباری بانک مرکزی وجود نخواهد داشت.
منبع:ایسنا
برچسب ها: موسسات اعتباری
مشاهده نظر مخاطبان
حمید
Iran, Islamic Republic of
غیرقانونی تو هستی که حرف مفت میزنی مابقی پولمان را باید بدهند .
Iran, Islamic Republic of
شما اصل پول رو بدین سود نمیخوام
مال بأخته ارمان وحدت
Iran, Islamic Republic of
با سلام به اخبار بانك كه خبرها رو زود به مردم ميرسونه ولى دليل نميشه انتقادهاى مردم پخش نشه همونجور كه بانك و موسسه قرار داد ميبنده كه در صورت نياز بياد سپرده بالا مدت خراب كرده و سود كم دريافت كنن همين لازم است كه بدانند كه طبق قرار داد بايد سود پرداخت كنن همه مؤسسات زير نظر بانك مركزي و دولت بوده وهمه مجاز بوده باپرداخت كامل سود همه مؤسسات و طبق قرار داد جريمه سنگين بريده ميشود برا همه مسولين كه دست درازى به حق مردم نكرده و نشان ميده كه دولت و جمهورى اسلامى پشت مردم بوده نه كه پشت سران مملكت ميشه همون مردم سالارى خودمون زودتر برا سودا أقدام كنن
Iran, Islamic Republic of
آقای نهاوندیان من سپرده گذار افضل توس هستم دیروز با اصل شناسنامه کارت ملی وسند سپرده ام به شعبه افضل پیشوا مراجعه کردم به من میگویند فیش واریز باید باشه میگویم فیش واریز برای چی اصل سند هست گفتن از کجا معلوم شما تبانی نکرده باشی این سند نگرفته باشی آخه این چه وضعش بعد یکسال بلا تکلیفی این شد تعیین تکلیف ؟پولمون نمیدن هیج تهمت دزدی هم بهمون میزنن آخه اگر تبانی بود از همون اول بوده چرا تو دوره قبل که پرداخت 100میلیونی انجام شد فیش واریز نمیخواست ؟چطور یه سند میشه تبانی کرد یه فیش ساده را نه ؟تمام این حسابها تو سیستم کامپیوتر ثبت هست مگه میشه تبانی در کار باشه رییس شعبه هم تایید کرده ولی آقایون میگوییند این دستور بانک مرکزی با این وضعیت نود درصد سپرده گذران حال به پولشون نمی رسن به خدا این تعیین تکلیف نیست بلکه رفع تکلیف این پولها خوردن نداره نگذارید کارد به استخوان برسد تو را بخدا به داد مردم برسید ارزش پولمون به زیر منفی صفر شد اصل پول بدید سود نمخوایم این پول حاصل دست رنج تمام زندگیم بعد 65 ساله نه از راه دزدی بوده نه از راه هیزی تو رو خدا یک جواب قانع کننده بدهید
مالباخته ارمان وحدت
Iran, Islamic Republic of
همین الان هم بانکها دارن سود بیس درصد میدن برا چی ظلم میکنید همه بانکها تا پارسال بیست و پنج تابست هشت سود میدادن براچی همیشه زور میگید من حساب به شما نشان میدم هنوز داره بیست هشت درصد سود میگیره الانم که اوراق مشارکت یکساله بیس درصد هست پنج درصد از همه اونوقت سود این پنج درصد داخل جیب کی میره مردم سالاری یعنی این باید مدیران و مسولین شبیه بشن نه مردم با ندادن سود به سپرده گذارا معلوم میشه که شما هم پشت مدیران و مسولین بیکفایت هستن با تشکر از اخبار بانک
سپرده گذار موسسات مالی
Iran, Islamic Republic of
آقا نرخ رایج سود بانکی 20 درصد است نه 15 درصد. همین دو ماه پیش سپرده با سود 20 درصد باز می کردن الان هم همه بانکها 20 درصد دارن سود می دهند . اونوقت چرا سپرده گذاران مظلوم موسسات مالی را با نرخ 15 درصد تعدطل کرده اند.
احسانی
Iran, Islamic Republic of
آقا نرخ رایج سود بانکی 20 درصد است نه 15 درصد. همین دو ماه پیش سپرده با سود 20 درصد باز می کردن الان هم همه بانکها 20 درصد دارن سود می دهند . اونوقت چرا سپرده گذاران مظلوم موسسات مالی را با نرخ 15 درصد تعدطل کرده اند. بخدا 100تومن افضل داشتم 87 دادن تورا خدا رحم کنید و بقیه رابدید
سپرده گذار فرشتگان
Iran, Islamic Republic of
این که سود پرداخت نشه چون موسسه فعالیت نداشت معنی نداره. مثل این میمونه من از دولت وام بگیرم بعد چند سال بگم چون فعالیتی با این وام نداشته ام پس بهره ای به دولت پرداخت نمیکنم. در ضمن با این کارا دارید حجم بسیار زیادی از مردم را از مملکت خودشون بدبین میکنید. شما نیاز به این مردم دارد پس به عواقب این کار فکر کنید.
امییری
Iran, Islamic Republic of
اصل مبلغ سپرده طبق گواهی سپرده چاپی کامپیوتری + کلیه ارقامی که در درفترچه ثبت شده یا نشده تحت عنوان سود یا بهره جزء دیون و تعهدات موسسه مالی و اعتباری برای پرداخت قانونی و شرعی به سپرده گذار میباشد. افزایش شدید تورم و نرخ ارزهای خارجی و طلا ومسکن وخودرو با ازبین بردن این موسسات که ضربه گیر نوسانات اقتصادی بوده اند شدت یافته است. میگوئید نه به بازارروز نگاه کنید.
دولت تدبیر
Iran, Islamic Republic of
حتما شما پولت از راه سالم به دست نیوردی یا شایدم براش زحمت نکشیدی این مدت هم غمت نبوده تبر هم برات مهم نیس برا همین دنبال اصل پولت هستی سود نمیخوای امامای ما گفتن از حقت دفاع کن حق ما هم طبق قرار داد باید پرداخت بشه نه اینا تعیین کنن چند بدن چند ندن یا چه درصد سود بدن
تازه ترین اخبار