۱
۳
سخنگوی قوه قضاییه گفت: با جدیت زیاد شناسایی اموال ادامه دارد و در برخی موسسات تا 100 میلیون و برخی نیز تا 200 میلیون تومان به سپرده‌گذاران خود داده است. در موسسه ثامن الحجج تا 10 روز آینده، تا 300 میلیون تومان به سپرده‌گذاران پرداخت می شود.
پرداخت سپرده 300 میلیونی سپرده گذاران ثامن الحجج تا 10 روز آینده
به گزارش اخبار بانک به نقل از فارس، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در صد و بیست و هفتمین نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر هزینه کرد مبلغ ٢٥ هزار میلیارد سوی بانک مرکزی برای راه اندازی موسسات غیرمجاز و اینکه این مبلغ از تن خواه دولت بوده است، گفت: مطلب شما دروغ است.

وی ادامه داد: یک سری تعاونی اعتباری های متخلف که از مردم سپرده گرفته بودند تحت تعقیب قرار گرفتند.

اژه‌ای گفت: نمایندگانی از سران سه قوه انتخاب شدند تا تدبیری کنتد که کمتر حقوق مردم ضایع شود و در این راستا تعدادی از این تعاونی ها منحل شدند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مبلغی که گفتید از تن خواه دولت و به این رقم نبوده است.

وی ادامه داد: یکسری تعاونی های اعتبار متخلفی که از مردم سپرده گرفته بودند، تحت تعقیب قرار گرفتند و برای اینکه حق مردم پایمال نشود یا حداقل به میزان ممکن حق شان ضایع نشود، در این خصوص خود مجموعه حکومت وارد شد و نمایندگانی از سوی قوه‌ انتخاب شدند تا اینها را به نحوی کنترل و تدبیر کنند تا کمتر به مردم لطمه وارد شود.

اژه‌ای گفت: تا الان افرادی که سپرده‌هایی داشتند، مبلغی پرداخت شده که از تنخواه دولت یا پول بانک مرکزی نیست بلکه بانک مرکزی یک خط اعتباری به موسسه یا بانکی که متکفل شده، داده است. تا الان هم آن مبلغی که گفتید، خط اعتباری داده نشده اما شاید تا پایان کار همین مبلغ یا قدری هم بیشتر شود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: با جدیت زیاد شناسایی اموال ادامه دارد و در برخی موسسات تا 100 میلیون و برخی نیز تا 200 میلیون تومان به سپرده‌گذاران خود داده است. در موسسه ثامن الحجج تا 10 روز آینده، تا 300 میلیون تومان به سپرده‌گذاران پرداخت می شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: تدبیری صورت گرفته که در ظرف چند هفته آینده، یک مبلغ قابل توجه دیگر به همه سپرده‌گذاران این موسسات داده شود. بر اساس گزارش بانک مرکزی، برخی موسسات تا 98 درصد و برخی نیز 98 درصد و نیم با سپرده‌گذاران خود تسویه کرده‌اند و اگر طی هفته آینده نیز مبلغ دیگری داده شود، تعداد بیشتری تسویه خواهد شد.

وی ادامه داد: به صورت علی الحساب، یک جمعیت قابل توجهی تسویه حساب می شوند و تعداد محدودی از کسانی که سپرده شان بیش از یک میلیارد تومان است، باقی می ماند که تعداد شان زیاد نیست. در جهت تسریع محاکمه متهمان نیز تلاش شده است اما مسئله مهمتر، شناسایی اموال است زیرا صرف محاکمه برای مردم پول نمی‌شود.

اژه‌ای گفت: نمایندگان سه قوه از وزارت اطلاعات درخواست کردند که برای شناسایی و ردیابی اموال صاحبان سهام این موسسات یک اقدام ویژه داشته باشند.

معوقات بانکی
سوالی درباره معوقات بانکی در حد ۱۳۷ هزار میلیارد تومان مطرح شد. اژه ای گفت: عدد دقیق بدهکاران و بدهکاری را نمی‌دانم. ما اطلاعات به روز در این باره نداریم. معوقات بانکی نسبت به ۶-۷ سال قبل بیش‌تر شده و در سرجمع، معوقات بیش‌تر شده است.

 اژه ای توضیح داد: در بحث معوقات بانکی ما سراغ بدهکاران کوچک، کشاورزان، صنعتگران و سیل زده ها نرفتیم، قوه قضاییه سراغ بدهکاران درشت می رود. عددی که مطرح میشود با سرجمع افرادی است که وام اندک گرفته اند.

 خبرنگاری پرسید آیا همه مدیران دو تابعیتی عزل شده اند؟ اژه ای گفت: برخی از این اشخاص دو تابعیتی، استخدام نبودند بلکه به عنوان مشاور در دستگاه ها بودند و درباره مشاوران دو تابعیتی خلا قانونی داریم. ولی در تحقیقات مشخص شد برخی از مدیران دوتابعیتی نیستند ولی گرین‌کارت دارند. اینجا باز هم خلا قانونی داریم که آیا داشتن گرین‌کارت هم مشمول منع استخدام میشود یا نه.
 
مشاهده نظر مخاطبان
Iran, Islamic Republic of
آقایونی که صدای ملت را نمیشنوید بشنوید و پول و حق مردم را بدهید نگذارید دیر شود که همین الان هم دیر شده است مگر میشود این موسسات بدون اجازه بانک مرکزی کار کنند؟ موسسه وحدت که الان ملل متولی تسویه حساب با سپرده گذاران آن است با اینهمه دارایی تا کی باید پول مردم را نگهدارد؟
مالباخته ارمان وحدت
Iran, Islamic Republic of
اینا که گفتن از هفته اینده تا سقف یک میلیارد تسویه میکنن وای خدا به دادمون برس حرف کیو باور کنیم این چه بلایی بود سر ما اومد یعنی ادم دق میدن اینا خودت کمکمون کن حرف کدومش باور کنیم
Iran, Islamic Republic of
موسسه ای مثل ثامن که از نظر بانک مرکزی کاملا غیرمجاز تلقی میشد و هیچوقت بانک مرکزی حسابرسی اموال و دارائیهای ان را انجام نداد به راحتی با انتقال حسابهایش به بانک انصار پول و سرمایه سپرده گذاران طبق قرارداد تضمین می شود ولی در مورد موسسه مجاز مورد نظارت و حمایت بانک مرکزی یعنی موسسه کاسپین نه تنها برای این دو سال بلوکه شدن سرمایه مردم حتی سود متعارف بانکی پرداخت نمی شود بلکه سودهای دوسال قبل نیز از اصل سود کم می گردد. یعنی واقعا در چه کشور مبارکی زندگی می کنیم .
تازه ترین اخبار