۱
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۶

تداوم سقوط لیر ترکیه

با نگرانی از تاثیر رییس‌جمهور ترکیه بر سیاست‌گذاری‌های مالی و توانایی بانک مرکزی در مورد کنترل تورم دو رقمی، لیره ترکیه به سقوط شدید خود ادامه داد.
روز دوشنبه، با نگرانی از تاثیر رییس‌جمهور طیب اردوغان بر سیاست‌گذاری‌های مالی و توانایی بانک مرکزی در مورد کنترل تورم دو رقمی، لیره ترکیه به سقوط شدید خود ادامه داد و تنها در یک روز بیش از ۲ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد.

سقوط ۱۷ درصدی نرخ لیره در سال جاری و ثبت پیاپی رکوردهای پایین برای نرخ آن در روزهای اخیر، باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد این شده است که ممکن است بانک مرکزی مجبور شود قبل از اجلاس سیاست‌گذاری بعدی خود، که طبق برنامه قرار است در ۷ ژوئن برگزار شود، طی اقدامی اورژانسی نرخ بهره خود را افزایش دهد.

سرمایه‌گذاران به‌ویژه با اظهارات هفته گذشته اردوغان در طول دیدار او از لندن، مضطرب شده‌اند؛ او اعلام کرد که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در ۲۴ ژوئن ، خواهان کنترل بیشتری بر سیاست‌گذاری‌های مالی است.

لیره پس از این که رکورد جدید ۴.۵۹۳۳ لیره در برابر یک دلار سقوط کرد، در نرخ ۴.۵۸۷۶ تثبیت شد.

همچنین لیره در برابر یورو و ین هم به پایین‌ترین رکورد خود رسید و اوراق قرضه دلاری ترکیه هم سقوط کردند.

در ماه آوریل تورم سالیانه ترکیه به ۱۰.۵۸ درصد رسید؛ در ماه‌های اخیر این نرخ تا ۱۲.۹۸ درصد هم بالا رفته است.

استراتژیست بازارهای در حال ظهور شرکت رابوناک، پیوتر ماتیس، می‌گوید: مگر این که بانک مرکزی قاطعانه عمل کند و در یک جلسه اضطراری نرخ بهره را به شدت افزایش دهد، در غیر این صورت افت ارزش لیره ادامه خواهد داشت.

در ژانویه سال ۲۰۱۴ هم بانک مرکزی، نرخ بهره خود را در یک جلسه اضطراری در نیمه شب، افزایش داد تا از سقوط مشابهی در ارزش لیره جلوگیری کند. از آن زمان تا کنون لیره ترکیه بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.
تازه ترین اخبار