۰
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴

۴ کارگزار برتر در پذیرش شرکت های فرابورسی

مدیر پذیرش فرابورس ایران با معرفی چهار شرکت کارگزاری برتر درحوزه پذیرش شرکت ها، شرایط جدید رتبه‌بندی بیش از ۱۰۰ مشاور پذیرش در سال جاری را اعلام کرد.
به گزارش اخبار بانک، سارا سادات اخلاقی در خصوص عملکرد سال گذشته مشاوران پذیرش شرکت‌های متقاضی حضور در فرابورس گفت: عملکرد بیش از 100 مشاور پذیرش شامل شرکت‌های کارگزاری، تامین سرمایه و مشاور سرمایه‌گذاری بر اساس میزان فعالیت در بازارهای اول، دوم و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) بررسی شد.

وی با اشاره به رتبه‌بندی هرساله این گروه توسط فرابورس و انتشار جزییات آن در سایت، ادامه داد: دو کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان و بورس بهگزین قادر به کسب رتبه اول و کارگزار های سهم آشنا و بانک سپه نیز رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند.

این مقام مسئول افزود: در این رتبه‌بندی برای تشویق مشاوران پذیرش به منظور توسعه بازار SME امتیاز یکسانی در مقایسه با پذیرش در بازار اول و دوم فرابورس ایران در نظر گرفته شده و در صورت طرح شرکت در هیات پذیرش بازارهای اول، دوم و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به ازای هر شرکت یک امتیاز، در صورت پذیرش شرکت 2 امتیاز و در صورت عرضه شرکت 3 امتیاز برای مشاور پذیرش در نظر گرفته شده است.

اخلاقی از افزوده شدن برخی معیارهای دیگر به این رتبه‌بندی خبر داد و اعلام کرد: با توجه به اهمیت و نقش مشاوران پذیرش در فرایند ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه، عملکرد مشاوران پذیرش علاوه بر معیارهای ارزیابی کمی، براساس معیارهای ارزیابی کیفی نظیر کیفیت ارائه امیدنامه، ارائه گزارش تحلیل ریسک شرکت، تسلط بر فرایند پذیرش، پیگیری مستمر و به هنگام، دقت عمل، قدرت تحلیل، پاسخگویی و تسلط مشاور پذیرش بر وضعیت مالی و عملیاتی شرکت و مواردی از این دست بررسی می شود.

وی با بیان اینکه ارزیابی کیفی از طریق نظرسنجی از اعضای هیات پذیرش، شرکت‌های متقاضی پذیرش و کارشناسان پذیرش فرابورس ایران صورت می‌گیرد، گفت: در این ارزیابی به منظور افزایش میزان مسئولیت‌پذیری مشاوران پذیرش، به آن دسته از مشاوران پذیرشی که در حوزه پذیرش و عرضه شرکت بسیار ضعیف عمل کرده‌اند نمره منفی اختصاص داده خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه نتایج این ارزیابی‌ها در اختیار معاونت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به منظور تصمیم‌گیری در خصوص تمدید مجوز مشاوران پذیرش قرار خواهد گرفت، هدف از این رتبه‌بندی را علاوه بر تشویق مشاوران پذیرش فعال و حرفه‌ای بازار سرمایه، تخصصی کردن فعالیت آن‌ها اعلام کرد.

به گفته اخلاقی، طبق ماده 14 دستورالعمل ضوابط اجرایی نحوه فعالیت و بازرسی کارگزاران و معامله‌گران حقوقی، فرابورس می‌تواند براساس شرایط و ملاک‌هایی که اعلام می‌کند نسبت به رتبه‌بندی اعضا اقدام کند که سال گذشته نیز در بازه زمانی 8 سال فعالیت فرابورس ایران یعنی آغاز تاسیس تا پایان سال 95 این رتبه‌بندی انجام و نتایج آن اعلام شد.
 
برچسب ها: کارگزاری فرابورس
تازه ترین اخبار