۰
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹

تقویت ۲۷۴ واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه 97 با افزایش 274 واحدی به رقم 94 هزار و 165 واحد رسید.
شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش 196 واحدی به عدد 16 هزار و 774 واحد دست یافت. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 417 واحدی به عدد 100 هزار و 260 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 156 واحدی به عدد 66 هزار و 994 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 792 واحدی روی رقم 199 هزار و 978 واحد ایستاد. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 7 واحدی عدد یک هزار و 81 واحد را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت همراه اول با 38 واحد، سایپا با 28 واحد و پتروشیمی جم با 20 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با 26 واحد، تاپیکو با 20 واحد و ملی صنایع مس ایران با 19 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 143 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن 703 میلیون و 662 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 50 هزار و 104 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، شیر پاستوریزه پگاه اصفهان، ایران دارو، دوده صنعتی پارس، سیمان ارومیه، پتروشیمی مبین، کارخانجات نساجی بروجرد، صندوق زمین و ساختمان نسیم، پتروشیمی زاگرس، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، تاپیکو و حق تقدم خرید سهام، محورسازان ایران خودرو از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فرآورده‌های نسوز ایران، سرمایه‌گذاری اعتلا البرز، صنعتی و معدنی کیمیا زنجان گستران، تولید فیبر ایران، پشم شیشه ایران، شیمی‌ دارویی داروپخش، سیمان سپید نیریز، واسپاری ملت، صنعتی آما، حق تقدم سیمان کردستان بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد 15 میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان کد به کد شد.

در ایران ترانسفو نیز 11.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان کدهای سهامدار عمده روبه‌رو بود.

سرمایه‌گذاری گسترش نفت و گاز پارسیان نیز با کد به کد شدن 10 میلیون سهمی به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده روبه‌رو شد، در بانک خاورمیانه نیز امروز 6 میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد و در کالسیمین نیز 4 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

 امروز بازار سهام در حالی همچنان شاهد تداوم حمایت حقوقی‌ها و صندوق‌های حامی بازار بودند که به نظر می‌رسید، با توجه به افزایش دامنه نوسان اخبار حوزه سیاسی و اقتصادی در کشور همچنان سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند، تا نظاره‌گر وضعیت فعلی باشند.

بر این اساس، استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری علیرغم حمایت حقوقی‌ها در حالی بر کلیت معاملات بازار سهام حاکم شده که نه خریداری و نه فروشنده‌ای مایل به سرمایه‌گذاری متمرکز در بازار سهام است.

این در حالی است که تک‌سهم‌های کوچک بازار در برخی گروه‌ها نیز با وجود برخورداری از رانت خبری، اما دچار استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری از سوی اندک سرمایه‌گذاران حاضر در این گروه‌ها شده‌اند.
 
تازه ترین اخبار