۰
مدیرعامل بیمه پاسارگاد اعلام کرد: از نظر مقررات ارزی، صنعت بیمه تابع دریافت ارز مبادله ای است و نیازهای خود را از بانک مرکزی و با تایید بیمه مرکزی دریافت می کنند.
دریافت حق بیمه اتکایی به ارز/ صنعت بیمه تابع ارز مبادله‌ای
به گزارش اخبار بانک، معصوم ضمیری مدیرعامل بیمه پاسارگاد در نشست بررسی نوسانات نرخ ارز بر صنعت بیمه که در سندیکای بیمه گران برگزار شد، گفت: از نظر مقررات ارزی، صنعت بیمه تابع دریافت ارز مبادله ای است و نیازهای خود را از بانک مرکزی و با تایید بیمه مرکزی دریافت می کنند.

وی افزود: شرکت هایی که دارایی یا منابع ارزی دارند از تسعیر ارز بهره مند می شوند ولی شرکت هایی که باید خسارت به ارز پرداخت کنند، بدهی آنها افزایش می یابد. ضمیری خاطرنشان کرد: حق بیمه اتکایی باید به ارز پرداخت شود و به همین دلیل حق بیمه دریافتی نیز افزایش می یابد.

مدیرعامل بیمه پاسارگاد توضیح داد: اگر شرکت های بیمه در زمان عقد قرارداد، افزایش نرخ ارز را پیش بینی نکرده باشند باید با نرخ بالاتر خسارت بپردازند. وی افزود: شرکت های بیمه تلاش می کنند تا در زمان عقد قرارداد یک نرخ ارز ثابت را لحاظ کرده و آن را ملاک قرار دهند.

همچنین محمد آسوده مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان نیز به عنوان دیگر سخنران این نشست اظهارداشت: افزایش نرخ ارز در صورت های مالی شاید مثبت باشد اما نقدینگی برای شرکت ها به همراه نخواهد داشت زیرا دارایی ٣٧٠٠ تومانی آنها به ٤٢٠٠ تومان افزایش می یابد ولی نقدینگی به همراه ندارد.

آسوده با اشاره به قاعده نسبی و ماده ١٠ قانون بیمه گفت: در صورتی که دارایی به کمتر از ارزش واقعی بیمه شده باشد، به تناسب خسارت کمتری دریافت می کند. وی بیمه نامه های داخلی را به سه دسته بیمه نامه های ریالی، بیمه نامه های ارزی و بیمه نامه های با نرخ ثابت ارز تقسیم کرد و افزود: حق بیمه برخی از این بیمه نامه ها زودتر و برخی دیرتر به افزایش نرخ ارز حساس هستند.
 
تازه ترین اخبار