۰
۳
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۹
قيمت پيش فروش سكه يك ميليون و ٥٩٠ هزار

سيف اعلام كرد: عرضه ارز مورد نياز مسافران توسط بانك ملي و ملت

رئيس كل بانك مركزي با بیان اینکه برای دانشجویان و بیماران بخشنامه قبلی بازنگری شده دستورالعمل جدید فردا ابلاغ می‌شود،گفت: در مورد مسافران نیز برای سفر به کشورهای همسایه ۵۰۰ یورو و سفر به کشورهای دورتر مانند اروپا و آسیای دور هزار یورو ارز تامین می شود که در این راستا بانک‌های ملی و ملت به عنوان بانک عامل در حال تجهیز هستند.
سيف اعلام كرد: عرضه ارز مورد نياز مسافران توسط بانك ملي و ملت
به گزارش اخبار بانك، ولی اله سیف در برنامه تیتر امشب درباره تصمیمات دولت در خصوص مساله ارز، اظهار داشت: امروز روز اول اجرای این تصمیمات بود و قرار شد بانک مرکزی دستور العمل ها  را ارائه  و مقدمات اجرا را فراهم کند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: از ابتدای دولت یازدهم شرایط اقتصادی بهبود یافت و رشد اقتصادی مناسب به وجود آمد و پیش بینی رشد اقتصادی برای سه ماهه سوم سال گذشته بالای۴.۵ درصد بود ضمن اینکه در زمینه اشتغال نیز اقدامات مناسبی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه، اقتصاد به سمت خروج  از رکود حرکت کرده و هماهنگی هایی در دولت و حمایت مجلس صورت گرفته است، اظهار داشت:  همه سال و از سال ۹۳ به بعد روند به گونه ای بود که در سه ماهه سوم سال انباشت ارزی و تسویه حساب ها انجام می شد و قیمت ها تغییر می کرد اما در سه ماهه آخر  دیگر با این موارد روبرو نبودیم.

سیف  ادامه داد:  در سه ماهه سوم  سال ۹۵ نرخ دلار  افزایش یافت اما در سه ماهه چهارم این سال نرخ دلار با ۳۸۲۰ تومان بسته شد اما این روند در سال ۹۶ تکرار نشد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه، نرخ ارز دارای دو  عامل اقتصادی ( نرخ تورم و حجم نقدینگی)و عامل غیر اقتصادی است، اظهار داشت: وضعیت اقتصادی کشور  به گونه ای است که اقتضای جهش ارز نداشته و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که به هیچ وجه نرخ ارز نباید جهش داشته باشد  و در دامنه زیر ۵ هزار تومانی باید حرکت می کرد زیرا تعادل جدی در منابع و مصارف ارزی داریم و هیچ نگرانی برای تامین نیازهای کشور وجود  ندارد.

وی ادامه داد:  عوامل غیر اقتصادی که نشات گرفته از هیجات جامعه  بود  منجر به عدم اطمینان نسبت به آینده شد.

سیف با بیان اینکه، در انتخابات ۹۲ نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان بود اما به دلیل انتظارات مثبت نرخ ها پایین آمدند و  این در حالی بود که هنوز دولت جدید فعال نشده بود ، گفت: با این وجود  انتظارات باعث شد که  در نیمه دوم سال ۹۶ شرایطی ایجاد شود که التهابات کاذبی به وجود بیاید البته این امر  ابعاد داخلی و خارجی داشت.

سیف تصریح کرد: بحث های غیر کارشناسی و بدون در نظر گرفتن پشتوانه های ارزی، تزلزل هایی را در نوع نگاه مردم ایجاد کرد البته در ۵ سال گذشته، اقتصادی با ثبات داشتیم و فعال اقتصادی می توانست که پیش بینی های خود را انجام دهد اما در ۶ ماهه دوم سال فضا به دلیل فضا سازی ها عوض شد.

وی تاکید کرد: باید از داخل مراقبت جدی کنیم  و مواردی که باعث تغییرات در روحیه مردم است را جدی بگیریم   البته تلاش می شود اطلاعات به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد و با فضا سازی ها و شایعات  که برخی از شبکه های مجازی تاثیرگذاری بیشتری در آن دارند  واقعیت اقتصاد تحت تاثیر  قرار  نگیرد.

سیف در ادامه برنامه تیتر امشب شبکه خبر سه ویژگی مشخص را برای مکانیزم جدید برشمرد و گفت: اولین ویژگی شفافیت بود که از هرگونه ابهام در مراودات اقتصادی، پولشویی و تامین مالی تروریسم جلوگیری می کند و فضا را از اقدامات مضر برای اقتصاد کشور مصون نگاه می دارد.

رئیس کل بانک مرکزی ویژگی دوم را ایجاد تعادل بین منابع و مصارف و تراز پرداخت عنوان کرد و اظهار داشت: ارز استحصالی باید آگاهانه به کالاهایی که به رشد اقتصادی منجر می شود، تخصیص داده شود و این موضوع با ساختاری که در مکانیزم جدید و بدون بروکراسی ایجاد شده، حاصل می شود.

وی، ویژگی سوم را یکسان سازی نرخ ارز دانست و گفت: در این مکانیزم ارز مبادله ای و آزاد مطرح نیست و شرایط جدید باعث اشراف مدیریت بانک مرکزی می شود.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره ارزیابی اش از روز اول اجرای طرح جدید ارزی، اظهار داشت: نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار به بانک ها ابلاغ شده  البته نظام ارزی کشور شناور مدیریت شده است و این نرخ نیز متناسب با تغییراتی که در متغیرهای اقتصاد کلان به وجود می آید، در معرض تغییر قرار دارد.

سیف درباره تاثیرات ابلاغ نرخ جدید در بازار گفت: به سرعت نتیجه ابلاغ این تصمیم در بازار تاثیر داشت و نرخ دلار از ۶ هزار تومان به ۴۹۰۰ تومان تا ۵۰۷۰ تومان رسید ولی با مکانیزمی که در پیش گرفتیم نرخ دلار به ۴۲۰۰ تومان خواهد رسید.

وی تصریح کرد که با توجه به پیش بینی تداوم نرخ تورم تک رقمی برای کشور در سال ۹۷، نرخ ۴۲۰۰ تومان دلار با محاسبه تفاضل تورم داخل و خارج از کشور بین ۵ تا ۶ درصد تغییر کند اما سیاست بانک مرکزی انباشت نرخ تورم در نرخ ارز نیست.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه التهابات سه ماهه چهارم سال ۹۶ منطق نداشت، گفت: در ایام نوروز فعالیت های خاصی انجام گرفت که هیچ توجیهی نداشت ولی این التهابات استمرار یافت و ما نیز در بانک مرکزی فعل و انفعالات غیرمنطقی را مشاهده می کردیم.

رئیس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه میزان مداخله بانک مرکزی از طریق سامانه سنا در حجم بسیار بالاتری از کف بازار بود، اظهار داشت: میزان مداخله ما در کف بازار بین ۲ تا ۵ درصد بود.

سیف درباره مبنای تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار نیز اظهار داشت: مبنای محاسبه ما بین ۳۸۰۰ تومان تا ۴۸۵۰ تومان بود اما با ملاحظات خاصی این رقم با جمعبندی با واقعیت های اقتصادی بدست آمد.

وی تاکید کرد که ارز به میزان کافی در کشور موجود است.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ذخایر ارزی مناسبی داریم و در تنگنا نیستیم، در مقطعی برای تامین اسکناس مشکل داشتیم که حل شد و با توجه به اینکه اعتقاد داریم ذخایر ارزی نباید دست بخورد، در چنین فضایی این تصمیم گرفته شد که یکسان‌سازی این وضعیت را نیز کنترل می‌کند.

وی در مورد شرایط و ضوابط پرداخت ارز به فعالان اقتصادی، دانشجویان، بیماران و گروه‌های مورد نظر گفت: تراز منابع و مصارف ارزی به این صورت است که بخشی از نیازهای ارزی را واردات کالایی، بخشی خدماتی و بخشی را غیر ضروری تشکیل می‌دهد.

سیف: فردا تکلیف ارز دانشجویان و بیماران مشخص می‌شود/ قیمت پیش‌فروش سکه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان

رییس بانک مرکزی با بيان اينكه فردا اول وقت (چهارشنبه) تکلیف ارز دانشجویان و بیماران درخصوص ارز مشخص می شودگفت: از فردا پیش فروش سکه با دوره یک ماهه، سه ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه، یکساله، ۱۸ ماهه و ۲ ساله در بانک ملی کلید می‌خورد.نرخ پیش‌فروش سکه یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان است.

سیف ادامه داد: برای مصارف کالایی مانند مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه و همچنین در حوزه خدماتی برای مصارفی چون گردشگری، درمانی و دانشجویی ارز تامین می‌شود و بخش سایر نیز برای مصارف دیگر در نظر گرفته شده است اما باید خروج ذخایر ارزی از کشور معیار داشته باشد و هر کس به هر میزان که خواست ارز از کشور خارج نکند.

وی با بیان اینکه برای دانشجویان و بیماران بخشنامه قبلی بازنگری شده دستورالعمل جدید فردا ابلاغ می‌شود٬ گفت: در مورد مسافران نیز برای سفر به کشورهای همسایه ۵۰۰ یورو و سفر به کشورهای دورتر مانند اروپا و آسیای دور هزار یورو ارز تامین می شود که در این راستا بانک‌های ملی و ملت به عنوان بانک عامل در حال تجهیز هستند.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: همه موارد به زودی اطلاع رسانی خواهد شد و به تدریج ظرف دو روز آینده همه ابهامات برطرف می‌شود.
وی با اشاره به سایر ضوابط تاکید کرد: هر شخص می تواند در خانه تا سقف ۱۰ هزار دلار داشته باشد و بالای ۱۰ هزار دلار قاچاق محسوب می شود، همچنین بر اساس قانون ارز همراه مسافر ۵ هزار دلار و ارزی که به مسافر فروخته می‌شود، همان ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.

سیف با اشاره به سایر تمهیدات در نظر گرفته شده گفت: طبق بخشنامه ای که در اسفند ماه ابلاغ شد و امروز نیز تاکید کردیم، به بانک‌ها اجازه دادیم سپرده‌گیری ارزی کنند و بانک مرکزی سپرده ها را تضمین خواهد کرد٬ همچنین ترتیبی دادیم که بانک‌ها علاوه بر نرخ سودی که به سپرده گذار می پردازند مبلغی اضافه از بانک مرکزی سود بگیرند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سپرده‌گذاری ارزی ریسک نگهداری منابع ارزی در خانه ها را نیز برطرف می‌کند، گفت: مردم به دلیل بدعهدی که در گذشته شده بود تردید دارند اما بانک مرکزی اکنون سپرده‌ها را تضمین می‌کند و مردم نباید نگرانی داشته باشند
مشاهده نظر مخاطبان
کارشناس مالی
Iran, Islamic Republic of
درموردموسسات مالی واعتباری هم که مجوز گرفته بودند همین حرفها رو زدید.بعدشم براحتی زدین زیر همه چیز.متاسفم
Iran, Islamic Republic of
ماکه نه دلار داریم و نه یورو ولی اندک پس اندازی که داشتیم را در موسسه افضل گذاشتیم که مورد تایید بانک مرکزی بود ولی چنان پول ما را بلوکه کردند که دچاردردسر شدیم بعد چگونه کسی که دلارداره به بانک مرکزی اعتماد کنه و ارزش را در بانک بگذاره؟بهتر نیست یک تجدید نظر در امانت مردم که به بانکها سپرده بودند بشه ؟
حسام
Iran, Islamic Republic of
تو فرودگاه امام اعلامیه زدن خروج ارز تا ۱۰۰۰۰ یورو مجازه. آیا مقررات عوض شده؟
تازه ترین اخبار