۰
۵
يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۴

رئیس کل بانک مرکزی دقیقاً کجاست؟

تلاطم های غم انگیز در بازار ارز درحالی ادامه دارد که در پی آن قیمت فروش دلار در برخی صرافی ها ۵۸۰۰ تومان شده و سکه نیز به مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است؛ در این شرایط «رئیس کل بانک مرکزی کجاست؟».
رئیس کل بانک مرکزی دقیقاً کجاست؟
به گزارش اخبار بانک، خبرگزاری تسنیم گزارش داد: شروع طوفانی دلار در دو روز گذشته موجب شده تا تعادل بازار ارز بهم بخورد؛ تغییرات لحظه ای قیمت دلار باعث دپوی دلار از سوی دلال ها و البته صرافی ها شده است.

صرافی ها و فعالان بازار ترجیح میدهند در گرانی دلار نظاره گر بازار باشند تا شاید سود بیشتری به جیب بزنند و ارزی به متقاضیان نمی فروشند.
در این بین چشم ها به بانک مرکزی دوخته شده است؛ اما در صرافی ملی که مسئولیت فروش ارز دولتی به صرافی ها را برعهده دارد تا ساعتی قبل هیچ نرخی برای فروش ارزها اعلام نشده بود.

از ساعتی قبل تنها نرخ 4950 تومانی برای فروش عمده دلار اعلام شد. نرخ امروز فروش دلار دولتی به صرافی ها نسبت به روز گذشته رشد چشم گیری داشته است.

تامل برانگیز ترین اقدامی که در بازار ارز امروز مشهود بود، گوشه گیری بانک مرکزی است؛ صرافی بانک با تاخیر بی سابقه وارد بازار شده تا احتمالاً‌ سودی از این گرانی ها نصیب دولت هم شود.

غم انگیزترین رویداد امروز هم ضعف ارزش پول ملی و تقویب عجیب و غریب دلار است؛ دلار از صبح تا امروز رکوردهای بالایی را به ثبت رساند و در تازه ترین گزارش ها، رکورد 5800 تومان را در برخی صرافی ها زده است.

فعالان بازار می گویند: صرافی ها اصلا فروش دلار ندارند اما تعداد محدودی که فروشنده هستند،‌دلار را با قیمت های 5800 تومان به متقاضیان می فروشند.

دلار 5800 تومانی درحالی در اقتصاد ایران نمایان شد که در زمانی که دلار 4800 تومان شده بود، رئیس جمهور این قیمت را رد کرده و به مردم اطمینان داده بود که خیالشان بابت دلار راحت باشد.

اتفاقات عجیب و غریبی که این روزها در بازار ارز روی داده موجب شده تا نمایندگان مجلس دست به کار شده و از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی بخواهند برای ارائه توضیحات راهی بهارستان شوند.

در این ایام که خبری از بانک مرکزی و سیاست هایش برای مدیریت بازار ارز نبود؛ شاید فردا رئیس کل بانک مرکزی به پارلمان توضیح دهد که در این مدت کجا بوده و چه می کرده است؟!

تعدادی از نمایندگان مجلس البته از رئیس جمهور خواسته اند اگر بنای مدیریت بازار ارز را دارد و از گرانی دلار مکدر می شود، فکری برای مدیریت بانک مرکزی کند.

سیف قبلاً گفته بود نوسانات بازار ارز تا بهمن و اسفند خاتمه می یابد؛ وی در هفته های اخر سال 96 از برقراری آرامش در بازار ارز خبر داده بود.
رئیس کل بانک مرکزی در بهمن ماه و همزمان با سیر جدید گرانی دلار به مردم توصیه کرد وارد بازار ارز نشوند چراکه دلار در روزهای آینده ارزان می‌شود.

در پی افزایش نرخ دلار به بیش از 5000 تومان، در روزهای گذشته، رئیس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود مطلبی را منتشر و اعلام کرد: "بازار ارز یکی از پیچیده ترین بازارها است و ابعاد عرضه و تقاضا به شدت به عامل انتظارات حساس می‌باشند و همین امر این بازار را به یکی از پویاترین بازارهای دارایی مبدل کرده است. تحولات مختلف از کانال انتظارات این قابلیت را دارند که به سرعت بر بازار اثر بگذارند و متناسب با این تحولات، تحلیل و ارزیابی وضعیت بازار می تواند ظرف مدت کوتاهی تغییرات اساسی را تجربه کند. از این رو لازم است ناظران و کارشناسان اقتصادی با توجه به این پویایی، بازار و سیاست های بانک مرکزی را رصد و تحلیل کنند."
 
مشاهده نظر مخاطبان
بیچاره
Iran, Islamic Republic of
با این همه گرانی چه کنیم تقصیر ما چه هس تند تند همه چیز گرون میشه لطفا فکری کنن مسئولان ساعتی دلار همه چی داره گرون میشه
آقا رضا
Iran, Islamic Republic of
چرا قیمت دلار را به همه چیز ربط میدی آقای بیچاره
ناصر
Iran, Islamic Republic of
بانک مرکزی در حال تبدیل ارز و سکه به ریال برای تامین بودجه مورد نیازشون هستند برای همین هیچ عکس العملی نشون نمیدن هر چه قیمت بالاتر بره سود دولت از فروش ارز و سکه بیشتر میشود
United Arab Emirates
ايشان مشغول جمع كردن موسسات مالي
علی
Iran, Islamic Republic of
برای تمام ملت ثابت شه که سود بردن اصلی دولت است شاهد یک رکود بی سابقه دیگر باشید اول توی ساختمان وساخت وساز .مافیا ارزی خود دولت است .تاکنون همه رسانه ها سکوت کردنند .این کار ها برای جذب نقدینگی است .وواریز به خزانه دولت .
تازه ترین اخبار