۰
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۶

زمان سومین عرضه بیمه آسیا

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی از شکست بزرگ‌ترین عرضه سال و فروش تنها 30 میلیارد تومان از 9 هزار میلیارد تومان دارایی خبر داد و زمان سومین عرضه بیمه آسیا را اعلام کرد.
دنیای اقتصاد نوشت: بزرگ‌ترین عرضه سازمان خصوصی سازی در سال جاری قرار بود دو روز گذشته با واگذاری ۹هزار میلیارد تومان دارایی به ثبت برسد اما با استقبال اندکی که در خرید آن به عمل آمد، با ناکامی مواجه شد و تنها۳۰ میلیارد تومان به فروش رفت.

در این باره جعفر سبحانی گفت: سازمان خصوصی‌سازی در ۲۱ اسفند سهام ۲۷ بنگاه، شرکت و دارایی را روی میز فروش قرار داد. مهم‌ترین این واگذاری‌ها مربوط به عرضه ۱۰۰ درصد از سهام کشت و صنعت و دامپروری مغان به ارزش ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، واگذاری ۴۰ درصد شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان، واگذاری ۱۰۰ درصد تولید نیروی برق اصفهان به ارزش ۲هزار و ۱۹۰میلیارد تومان، واگذاری نیروگاه بعثت به ارزش ۲۴۰ میلیارد تومان، واگذاری ۱۰۰درصد تولید نیروی برق خراسان به ارزش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و واگذاری تولید نیروی برق سهند به ارزش هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان بودکه با وجود آنکه قیمت پایه آن بالا نبود، اما کسی متقاضی خرید آنها نشد.

وی ادامه داد: در مزایده اخیر سیلوی منطقه چهار در شوشتر، سیلوی منطقه هفت در اردبیل، سیلوی منطقه هشت در تبریز و چند سیلوی دیگر نیز عرضه شدند که اقبالی از سوی متقاضیان صورت نگرفت.در این مزایده 22.09 درصد سهام شهر صنعتی کرمانشاه به قیمت حدود 1.5 میلیارد تومان و مکان سابق کشتارگاه قدیم اصفهان به قیمت حدود 4.3 میلیارد تومان فروخته شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیشترین خرید را در جایگاه‌های سوخت شاهد بودیم، گفت: در این مزایده جایگاه سوخت زیوه متعلق به استان آذربایجان غربی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان، جایگاه شماره پنج اصفهان به ارزش بیش از 2.6 میلیارد تومان، جایگاه سوخت CNG اهواز متعلق به استان خوزستان با ارزشی بالغ بر 7.6 میلیارد تومان و جایگاه سوخت شهید اسماعیلی ساری متعلق به استان مازندران با ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان فروخته شد. این در حالی است که برای جایگاه سوخت تهران متقاضی نبود.

سبحانی به عرضه آتی خصوصی‌سازی اشاره کرد و گفت: در حالی سهام بیمه آسیا برای دوبار ناموفق بودن در عرضه، برای بار سوم روی میز فروش قرار می‌گیرد که به این ترتیب در روز ۲۸ اسفند ماه شاهد عرضه بلوک ۱۸ درصدی بیمه آسیا در بورس خواهیم بود.همچنین به دنبال ناکامی‌ قبلی در عرضه سهام بیمه اتکایی امین، این سهام بیمه‌ای نیز در همان روز با عرضه 11.44 درصدی درفرابورس روی میز فروش قرار می‌گیرد.

به گفته وی، عرضه سهام بیمه آسیا با قیمت پایه ۸۳ میلیارد تومان و سهام اتکایی امین نیز با قیمت پایه حدود ۴۱ میلیارد تومانی خواهد بود. عرضه 45.31 درصد از سهام شرکت نورد و لوله اهواز نیز به قیمت پایه ۱۰۲ هزار میلیارد تومان در روز ۲۶ اسفندماه در بورس تهران صورت می‌گیرد.
 
تازه ترین اخبار