۰
۴
طبق آخرین گزارشی که معاون نظارت بانک مرکزی از وضعیت رسیدگی به سپرده‌گذاران تعاونی‌های فرشتگان، افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت ارائه کرد، بیش از ۹۸درصد سپرده‌ها تعیین تکلیف شده و در این باره حدود ۲۰هزار میلیارد تومان خط اعتباری بانک مرکزی اختصاص پیدا کرده است. دو درصد باقی مانده که عمدتا سپرده‌گذاران کلان هستند، نیز تا بهار سال آینده تعیین وضعیت می‌شوند.
آخرین وضعیت تعاونی‌های فرشتگان، افضل توس، البرز و وحدت
به گزارش اخبار ابنک، تعاونی‌های زیرمجموعه موسسه کاسپین که به هشت مورد می‌رسند و در صدر آن‌ها تعاونی منحل شده فرشتگان قرار دارد، به همراه افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت از جمله موسساتی بودند که در سال جاری جریان فعالیت و تعیین تکلیف آن‌ها با مسائل بسیاری همراه بود.
 
فرشتگان یکی از هشت تعاونی بود که با انحلال به یکی از زیرمجموعه‌های موسسه کاسپین تبدیل شد تا این موسسه با مجوزی که از بانک مرکزی می‌گیرد، بتواند شرایط فرشتگان و هفت تعاونی دیگر را ساماندهی کند. ولی به هر صورت در سال 1395 مشکلاتی به وجود آمد که موجب به هم ریختگی اوضاع کاسپین به دلیل مسائل مربوط به تعاونی‌های زیرمجموعه شد. در هر حال با ورود دستگاه‌های ذیربط تعیین تکلیف به مرحله سپرده‌گذاران فرشتگان از اردیبهشت ماه امسال شروع شد.
 
بر اساس آخرین گزارشی که امروز (دوشنبه) فرشاد حیدری -معاون نظارت بانک مرکزی- ارائه کرد، فرشتگان حدود ۴۵۸هزار سپرده‌گذار داشته که در فرآیند تعیین تکلیف مرحله‌ای و با تصمیمی که نمایندگان سران سه قوا برای ادامه تعیین وضعیت موسسات غیرمجاز گرفته‌اند، قرار بر این شد تا سقف ۲۰۰میلیون تومان تسویه شده و از ۲۰۰میلیون به بالا یعنی مابقی سپرده‌گذاران هم می‌توانند در این حد دریافتی داشته باشند.
 
این در حالی است که تصمیم بر این شد تا سود متعلق به فرشتگان از تاریخ انحلال یعنی شهریورماه ۱۳۹۶به بعد پرداخت نشود و دلیل اصلی نیز به این برمی‌گردد که میزان دارایی‌های شناسایی شده از بدهی آن کمتر بوده و نتوانسته‌ پاسخگوی سود سپرده‌ها باشد.
 
تاکنون بیش از ۴۵۲هزار سپرده‌گذار تعیین تکلیف شده‌اند که ۹۹ درصد سپرده‌گذاران فرشتگان را دربرمی‌گیرد. یک درصد باقی مانده نیز هر کدام ۲۰۰میلیون تومان دریافت کرده‌اند و مابقی نیز بر اساس تصمیماتی که هیات تسویه انجام می‌دهد، اگر منابع کافی وجود داشته باشد، متناسب با سپرده‌ها پرداخت انجام خواهد شد.
 
با 41 هزار سپرده‌گذار البرز ایرانیان تسویه شد
اما در رابطه با تعاونی البرز ایرانیان که تا پیش از این جزوی از موسسه آرمان بود، باید یادآور شد که در تابستان امسال با توقف فعالیت این تعاونی بانک مرکزی مسئولیت دارایی‌ها و بدهی‌های آن را به بانک تجارت واگذار کرد و در نیمه دوم سال فرآیند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران آن شروع شد.
بنابر اعلام معاون نظارت بانک مرکزی، البرز ایرانیان بیش از ۴۴هزار سپرده‌گذار داشت که بر اساس تصمیم سران سه قوا قرار بر این شد تا سقف ۱۰۰میلیون تسویه شده و مبالغ کلان‌تر نیز تا همین حد دریافت کنند. اما با قید اینکه سود پرداختی به سپرده‌گذاران این تعاونی هر اندازه که بوده به ۱۵درصد کاهش پیدا کند که سود متعارف شبکه بانکی است.
 
در حال حاضر بیش از ۴۴هزار و ۷۸۰سپرده‌گذار البرز ایرانیان حدود ۴۱هزار و ۷۳۱نفر تسویه شده‌اند که ۹۳درصد کل سپرده‌گذاران آن را تشکیل می‌دهد ۷درصد باقی مانده نیز جزو سپرده‌گذاران کلان‌تر هستند که در صورت شناسایی اموال و متناسب با بدهی پرداختی آنها انجام می‌شود.
شرایط وحدت چگونه است؟
 
موسسه وحدت نیز یکی از همان ۱۰زیرمجموعه موسسه آرمان بود که هشت مورد آن به زیرمجموعه کاسپین رفته‌اند یکی دیگر البرز ایرانیان و در نهایت وحدت. تعاونی وحدت نیز بعد از توقف فعالیت در سال جاری مسولیت دارایی‌ها و بدهی‌های آن نیز به موسسه ملل واگذار شد. آخرین گزارش از این حکایت دارد که وحدت بیش از ۳۷۴هزار سپرده‌گذار داشته که برای زیر ۱۰۰میلیون تسویه شده‌اند و در مجموع ۳۷۰هزار سپرده‌گذار آن تعیین تکلیف شدند. پرداخت سود در تعاونی وحدت نیز با نرخ متعارف ۱۵درصد انجام می‌شود.
 
۳۶۱هزار سپرده گذار افضل توس تعیین تکلیف شدند
همچنین افضل توس دیگر تعاونی غیرمجازی بود که بانک مرکزی مسئولیت آن را به بانک آینده واگذار کرد و برای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تا زیر ۱۰۰میلیون تسویه شدند و هر کدام تا ۱۰۰میلیون دریافت کردند. در مجموع از کل ۳۶۵هزار سپرده‌گذار افضل توس بیش از ۳۶۱هزار سپرده‌گذار که تا ۹۹درصد آن را دربرمی‌گیرند؛ تعیین تکلیف شده‌اند.
 
دو تعاونی دیگر نیز اخیرا بانک مرکزی برای تعیین وضعیت سپرده‌گذاران آن‌ها اقدام کرد. یکی بدر توس است که از زیرمجموعه‌های کاسپین محسوب می‌شود. حدود ۵۲هزار سپرده‌گذار دارد که از این تعداد تا ۲۰اسفند ۴۵هزار نفر تعیین وضعیت شدند که ۸۷درصد را تشکیل می‌دهند.
 
به گزارش ایسنا، دیگر تعاونی ولیعصر است که در رباط کریم فعالیت داشته است. این تعاونی بالغ بر ۲۷هزار و ۳۵۰سپرده‌گذار دارد که تا ۲۰اسفندماه بیش از ۱۷هزار نفر آن‌ها یعنی ۶۵درصد کل تسویه شده‌اند. بنابر گفته معاون نظارت بانک مرکزی در مجموع به طور میانگین تا ۹۸درصد سپرده‌گذاران در این تعاونی‌ها تعیین تکلیف شده‌اند.
مشاهده نظر مخاطبان
Iran, Islamic Republic of
بازهم حرفای تکراری شما 98درصد از سر خودتان باز کردید از هر موسسه حدود چهار هزار نفربه پولشون نرسیدن پنج تا موسسه رو تعطیل کردید که توی هر کدوم حدود چهار هزار نفر بلا تکلیف ماندن یعنی بیست هزار نفر که عمدتا سپرده با مبالغ بالا دارن یعنی حدود هفتاد درصد سرمایه این موسسات پول این بیست هزار نفر هست پس شما نود هشت درصد حدود سی درصد سرمایه ها ی مردم برگشت دادید پس خواهش اینقدر حرف تکرااری نزنید پول یک مشت مردم بیچاره که بعضیاشون تمام سرمایه چند سال زندگیشون توی این موسسات را دارن بهشون برگردانید
رسول
Iran, Islamic Republic of
بهتر نیست اخبار بانک یک گزارش مفصل درمورد کارمندانی که در این تعاونیها بیکار شدن وبه بیکاران جامعه افزوده شده گزارش تهیه بکند
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا هیچ مرجعی از بالا تا پائین به داد سپرده گذاران کاسپین نمی رسد که دارند فریاد می زنند به والله اگر تابلوی این موسسه تعاونی فرشتگان غیرمجاز بود حتی ریالی در ان سپرده گذاری نمی کردند . مردم با تائید خود موسسه کاسپین در شعب ان سپرده گذاری کردند و حالا کلا موسسه کاسپین خودش را کنار کشیده
البرز ایرانیان
Iran, Islamic Republic of
دیگه حرفهای تکراری بس نیست یه کمی هم عمل کنید بخدا همه ما سپرده گذاران گرفتاریم 20ماه اسیر این موسسه هستیم تکلیف ما را روشن کنید
تازه ترین اخبار