۱
۷
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳
ماجرای تخلف تعدادی از مدیران بانک مرکزی

ثامن، مهر اقتصاد و انصار ادغام می‌شوند

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: موسسه ثامن، مهر اقتصاد و بانک انصار تا پایان سال ادغام می شوند و بانک جدید از بهار سال آینده شروع به فعالیت خواهد کرد.
ثامن، مهر اقتصاد و انصار ادغام می‌شوند
به گزارش اخبار بانک، فرشاد حیدری امروز در یک نشست خبری در خصوص وضعیت ارزهای رمز نگار در کشور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی این ارزها را به رسمیت نمی شناسد، اظهارداشت: برای چندمین بار به مردم توصیه می کنیم که از خرید و فروش ارز رمز پایه پرهیز کنند.

وی که در نشست خبری ارائه گزارش ملی درباره ساماندهی موسسات غیرمجاز، سخن می گفت اظهارداشت: صندوق های قرض الحسنه و تعاونی ها مقدمه بسیار طولانی دارد که برخی از آنها به قبل از انقلاب برمی گردد. این صندوق ها در آن زمان با رویکرد مقابله نظام بانکی ربوی تشکیل شده بود.

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه تعدادی از این تعاونی ها و صندوق ها در دهه ۸۰ به مشکلاتی خوردند که موجب ضرر و زیان سپرده گذاران شد، افزود: البته ریشه تعداد زیادی از این تعاونی بر می گردد به دهه ۷۰ که با مجوز وزارت تعاون، تعاونی ها تشکیل شد تا فقط به اعضاء خدمت رسانی کنند اما تعدادی از چارچوب خارج شده و بدون اجازه از مرجع صادرکننده مجوز زمینه ساز مشکلاتی در عرصه پولی شدند.

حیدری ضمن اشاره به تدوین لایحه ساماندهی بازار غیرمتشکل در سال ۸۲ گفت: این لایحه در ۸۳ تصویب و برای اجرا ابلاغ شد. البته قانون نیازمند تهیه و تصویب آیین نامه بود که سال ۸۶ به بانک مرکزی ابلاغ شد. از سال ۸۶ ساماندهی صندوق های قرض الحسنه، صرافی ها و تعاونی ها و موسسات غیرمجاز در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه فرایند ساماندهی صرافی ها بسیار سریع تر انجام شد، تصریح کرد: شرکت های لیزینگ نیز در این مدت به نحو قابل قبولی ساماندهی شدند. صندوق های قرض الحسنه نیز مدیریت شد و تعدادی زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی قرار گرفت و برخی دیگر یا ساماندهی شده اند یا منحل و یا ادغام.

معاون نظارتی بانک مرکزی از صدور مجوز آسان به صندوق های قرض الحسنه خصوصا صندوق های تک شعبه ای خبر داد و در ادامه به ساماندهی تعاونی ها اشاره کرد و گفت: ۲۵۰ تعاونی اعتبار تا امروز مجوز فعالیت گرفته اند و همچنان می توانند در قالب تعاونی کارگری و یا کارمندی مجوز بگیرند ولی برای تعاونی های صنفی هنوز تصمیمی در شورای پول و اعتبار گرفته نشده است.

حیدری با بیان اینکه قبلا قول داده بودیم سال ۹۶ سال پایان موسسات غیر مجاز باشد، تصریح کرد: امروز رسما اعلام می کنم که هیچ صندوق و یا تعاونی و یا موسسه حائز اهمیت غیرمجازی در کشور فعالیت نمی کند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه با اشاره به جلسات قوای سه گانه برای ساماندهی موسسات غیرمجاز گفت: پایان فعالیت موسسات غیرمجاز پولی را می توان تبلور همراهی و همکاری همه جانبه قوا و از اقدامات بزرگ نظام اقتصادی کشور برشمرد. که در نهایت ارزان شدن تسهیلات اعطایی را به همراه دارد.

امکان ایجاد موسسات غیرمجاز دیگر وجود ندارد
وی با تاکید براینکه امکان ایجاد و تاسیس موسسات غیر مجاز پولی در حال حاضر به هیچ نحوی وجود ندارد، گفت: برخی افراد نگران بودند که با ساماندهی موسسات غیرمجاز اقدامات غیرقانونی شان فاش شود از همین رو در این مسیر سنگ اندازی های بسیاری کردند.

معاون نظارتی بانک مرکزی به نحوه رفتار این بانک در ساماندهی غیرمجاز اشاره کرد و افزود: این رفتار متناسب با نوع موسسات و تعاونی ها و البته میزان داریی ها و بدهی هایش بود. از همین رو نمی توانسیتم یک رفتار را با همه تعاونی ها و موسسات داشته باشیم.

حیدری ادامه داد: تعاونی های اعتباری منحل شده فرشتگان، افضل توس، بدر توس، البرز ایرانیان، رباط کریم که بیشتر از همه شنیده شده بود، از جمله تعاونی هایی است که با ورود بانک مرکزی ساماندهی شده اند.

۹۹ درصد سپرده گذاران فرشتگان به پولشان رسیدند
این مقام مسئول در بانک مرکزی به ساماندهی تعاونی اعتباری فرشتگان در سال ۹۵ اشاره و تصریح کرد: این تعاونی ۴۵۰ هزار نفر سپرده گذار داشت؛ بنابراین با تصمیم کمیته سران قوا بنا شد سپرده های زیر ۲۰۰ میلیون تومان ساماندهی شود و اشخاصی که بالای ۲۰۰ میلیون سپرده داشتند حداقل ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کنند البته با این شرط که از شهریور و همزمان با انحلال تعاونی، دیگر سودی به سپرده ها پرداخت نشود.

وی گفت: سپرده های ۴۵۲ هزار سپرده گذار این تعاونی تا کنون بازگشته است و ۹۹ درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف شده و یک درصد باقی مانده هر کدام نفری ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کردند و پرداخت مابقی سپرده ها بر اساس تصمیمی است که هیات تسویه بگیرد.

حیدری تعداد سپرده گذاران البرز ایرانیان را ۴۴ هزار و ۷۰۱ نفر اعلام کرد و گفت: بناشد تا ۱۰۰ میلیون تومان به سپرده گذاران پرداخت شود ولی با شرط تعدیل نرخ سود به ۱۵ درصد؛ تا کنون ۴۱ هزار و ۷۳۰ نفر از این سپرده گذاران تعیین تکلیف شده اند که شامل ۹۳ درصد سپرده گذاران می شوند و تنها ۷ درصد باقی مانده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی تعداد سپرده گذاران وحدت را ۳۷۴ هزار و ۲۴۶ نفر اعلام کرد و گفت: ۳۷۰ هزار و ۹۵۸ نفر تعیین تکلیف شده اند که ۹۳.۷ درصد را شامل می شود.در این تعاونی هم سپرده های زیر ۱۰۰ میلیون تسویه شد وبه بالای ۱۰۰ میلیون نیز ۱۰۰ میلیون پرداخت و نرخ سود هم به ۱۵ درصد تعدیل شد.

وی با بیان اینکه  تعداد سپرده گذاران افضل توس ۳۶۵ هزار و ۶۰۰ نفر افضل توس بوده که از این تعداد ۹۹ درصد تعیین تکلیف شده است، تصریح کرد: از تمام این صندوق ها در مجموع ۹۸ درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف شده اند. تعاونی ولیعصر رباط کریم ۲۷ هزار و ۳۵۷ نفر سپرده گذار دارد که از چهارشنبه هفته قبل تا دیروز ۱۷ هزار و ۷۶۱ نفر تسویه شده اند. ۶۵ درصد تا دیروز تمام شده  و تا سه روز آینده مابقی را تعیین تکلیف می کنیم. بدر توس نیز از ۱۴ اسفند ساماندهی اش آغاز شده که ۵۱ هزار و ۹۵۲ نفر سپرده گذار دارد و تا ۲۰ اسفند ۴۵ هزار و ۳ نفر تعیین تکلیف شده اند و تا سه روز باقی مانده مابقی را تعیین تکلیف می کنیم.

هیات‌های تصفیه متخلف برکنار شدند
حیدری در بخش دیگری به سوال باقی سپرده گذاران این موسسات غیرمجاز گفت: یکی از مصوبات سران قوا برکناری هیات تسویه این صندوق ها بوده است که دچار قصور و تقصیر شده اند. که البته از این ها شکایت هم شده است. مقرر شد هیات تسویه ای از نماینده قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی و یک نفر نماینده این تعاونی ها و یک نفر از ناحیه سپرده گذاران به انتخاب خودشان در این جلسات حضور داشته باشد.

معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: این جلسات درحال برگزاری است و امیدواریم هر چه زودتر وضعیت ۲ درصد باقی مانده سپرده گذاران را در نیمه اول سال ۹۷ تعیین تکلیف کنیم.

وی رقم بکارگرفته در ساماندهی تعاونی ها و موسسات غیرمجاز را ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: لازم بود بانک مرکزی معادل دارایی ها نقدینگی را تامین کند تا پرداخت سپرده ها انجام شود. ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این منابع بانک مرکزی پرداخت شده است.

حیدری در ادامه در پاسخ به اینکه درباره بسته ۱۹ بندی بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و تصمیم این بانک برای تغییر نرخ سود اظهار داشت: نرخ سود سپرده و تسهیلات باید در حداقل ممکن و در نقطه تعادل باشد تا رقابت در کشور وجود داشته باشد. گاهاً مسائلی خارج از مولفه های اقتصادی پیش می آید که متناسب با آن بانک مرکزی سیاست های کوتاه مدتی را اعمال خواهد کرد.

وی افزود: سه بندی را که بانک مرکزی در سه هفته گذشته اجرا کرد، توانست وضعیت روانی بازار ارز را متعادل تر کند و سیالیت پول را کمتر کند. با این وضعیت میزان قابل توجهی از بخش پول به شبه پول تبدیل شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: اگر لازم باشد بندهای بعدی را هم به اطلاع عموم خواهیم رساند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مدیران بانک مرکزی هم اکنون در بازداشت هستند؟ گفت: هیچ کدام از مدیران در بازداشت نیستند. بلکه دو مورد از کارمندان بوده که یک مورد تخلف بیرون بانک داشته و یک مورد داخل بانک؛ دستگاه قضایی هم اکنون درحال رسیدگی به پرونده های این افراد است.

ادغام ثامن و مهر اقتصاد با بانک انصار
حیدری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اهتمام بانک مرکزی برای ساماندهی موسسه های فاقد مجوز از نظام پولی کشور، بحث ادغام تعاونی ثامن و بانک مهر اقتصاد به کجا رسید؟ اظهارداشت: ایجاد بانک ها برای ثبات مالی بیشتر و سلامت بهتر دنبال می شود و از این رو هرگونه ادغام و تغییری با این رویکرد است.

وی اظهراداشت: براساس توافقی که با ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصاد و دارایی داشتیم قرار شده تعاونی ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام شوند تا بانک قوی تر و جامع تر با رویکرد خدمات رسانی به کارکنان نیروهای مسلح، سپرده گذلاران و سهامداران ایجاد شود.

حیدری تاکید کرد: این توافق انجام شده و درحال مراحل اجرایی آن هستیم و بهار سال آینده این ادغام انجام می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه خردادماه امسال که خبر ادغام ثامن در موسسه کوثر مطرح شده با هجوم سپرده گذاران مواجه بودیم اکنون چه اطمینانی به مردم در این زمینه می دهید؟ گفت: آنچه انجام می شود تحت نظارت بانک مرکزی است و سپرده گذاران آسوده خاطر باشند زیرا این ادغام با تدبیر بانک مرکزی انجام می شود تا بانک سالم تری روی کارآید و این به نفع همه سهامداران و سپرده گذاران خواهد بود و جای هیچ نگرانی نیست.

درخواست ایجاد بانک رضوی در بانک مرکزی
در ادامه این نشست جریان موضوع مجوزهای جدید برای ایجاد بانک مطرح شد و معاون نظارت بانک مرکزی در این باره توضیحاتی ارائه کرد.
بنا بر گفته حیدری، بانک مرکزی فعلا هیچ برنامه‌ای برای صدور مجوز برای بانک و موسسه جدیدی ندارد و از سال قبل هم اینکار را نکرده است. اما درخواست‌هایی در بانک مرکزی وجود دارد از جمله بانک رضوی و یا بانک‌هایی در مناطق آزاد از جمله چابهار یا کیش. این درخواست‌ها در حال بررسی کارشناسی قرار داشته و هر زمان که در این مورد به نتیجه برسیم  و نهایی شود پیشنهاد در شورای پول و اعتبار مطرح و تصمیم گیری خواهد شد.

 ۲۰۰ صرافی در سال ۹۶ تعطیل شد
وی در پاسخ به شائبه هایی مبنی براینکه کمک بانک مرکزی به موسسات غیرمجاز موجب آشفتگی بازار ارز شده است، گفت: رقم به کار گرفته در فرایند ساماندهی بازار غیرمجازها یک دهم نقدینگی کل کشور هم نیست. بنابراین این مورد اصلا تایید نمی شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی درباره وضعیت صرافی های غیرمجاز تصریح کرد: امیدواریم فعالیت غیرمجاز در بازار ارز نیز با همکاری های بین دستگاهی برچیده شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۰۰ صرافی مجاز داریم که قانونی کار می کنند شاید در یک صرافی مجاز فعالیت غیرمجاز انجام شود که بازرسان ما آنها را رصد می کنند و بسته به نوع تخلف با آن صرافی برخورد می شود. در سال ۹۶ با کمک نیروی انتظامی و قوه قضاییه ۲۰۰ صرافی غیرمجاز و بعدا مجاز تعطیل شده اند.

تمام بانک های نظامی ادغام می شوند؟
حیدری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه بانک مرکزی برای ادغام تمام بانک ها و موسسات نظامی در یک بانک گفت: سیاست های کلی برای بانک های نظامی وانتظامی اتخاذ شده و حسب آنچه به حیطه در می آید به اطلاع عموم خواهیم رساند. بنا داریم بانک انصار و ثامن و مهر اقتصاد را ادغام کنیم.
 
مشاهده نظر مخاطبان
ثامن
Iran, Islamic Republic of
که به بانک مرکزی اعتماد دارد؟ در تاریخ 29 خرداد تجمیع کوثر و مهر اقتصاد و ثامن از طرف آقای حیدری اعلام شد، در تاریخ 15 مرداد 96 اقای سیف فرمدند ثامن و مهر اقتصاد و کوثر تجمیع می شوند و هیچ مشکلی ندارند. که اخبار آن در تارنماهای زیر قابل دسترسی است. چندین مرتبه بعدا گفتند ادغام در حال انجام است و سپرده گزاران ثامن نگران نباشند.
چرا یک مرتبه عوض شد و انصار جایگزین کوثر شد؟ آیا سپرده گزاران نامحرمند که نباید خبر دار شوند؟ چه کسی برای ادغام تصمیم می گیرد؟
ثامن بقدری ضعیف شده که برداشت سپرده گزاران خود را به روزی 75000 تومان محدود کرده است. چه کسی پاسخ سپرده گزارانی را خواهد داد که با بلوکه شدن پولهایشان توسط این موسسه با سهامدار به ظاهر موجه درمانده شدند و با هزاران مصیبت روبرو شدند؟ اکنون بیش از 9 ماه است پس انداز ما بلوکه شده بدون آنکه برایمان ارزشی قایل باشند که خبر رسانی کنند. هر چند گاهی خبری از تغییر مدیر و مسئول و به تناوب حمایت بانک مرکزی از این موسسه را می شنویم. اگر قرار بر ادغام است چرا اجازه تبلیغات و جذب سپرده و فریب عده ای دیگر از هموطنان را به این موسسه داده اید؟ اگر موسسه منابع دارد چرا فقط روزی 75000 تومان به هر مشتری (فارغ از تعداد حسابها) پرداخت می کند؟ با این صحبت آقای حیدری یعنی تا سال آینده هم ما به پس اندازهایمان نخواهیم رسید!
جواد
United Arab Emirates
خداراشکرباادغام ثامن ومهراقتصادوانصاربزرگترین بانک ایران تشکیل میشود وسپرده گذاران ثامن ازبلاتکلیفی خارج میشوند
Iran, Islamic Republic of
اقای حیدری شما در مورد اگهی انحلال تعاونی فرشتگان در دی ماه 92 چه جوابی دارید بدهید . در حالی که در سال 94 تمامی سپرده های مردم به موسسه کاسپین ( ارمان ایرانیان سابق ) سپرده شده است . مردمی که در سال 95 در کاسپین مجاز سپرده گذاری کرده اند چرا پولشان را نمی دن. شما لااقل این جواب را به مردم بدهید که اگر سر در شعب کاسپین مجاز تابلوی فرشتگان غیر مجاز نصب بود چه کسی حاضر به سپرده گذاری می شد.
بهزاد
Iran, Islamic Republic of
مهر اقتصاد چی شده؟
مهدی
Iran, Islamic Republic of
اين همش سیاست دولت که با این کارها پول های مردم وبه سمت بانک های که تسلط بیشتری بهشون دارن روانه کنن. تا راحت تر بتونن خرج های جاری دولت رو تامين کنن.واقعا.
سپرده گزار ثامن
Iran, Islamic Republic of
ثامن هم سود سپرده هرو به موقع پرداخت کرده و هم تسهیلات میده و بعد از این مدت همچنان قدرتمنده و ادغام آن با انصار خبر خوبیه چون بنا بانک مرکزی از اول هم دادن مجوز نبود
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام ...جناب حيدري و ديگر عزيزان بانك مركزي باور بفرماييد من عاشق و شيفته توصيه هاي شما هستم كه درست برعكس انرا عمل كنم.و جدا" ممنونم چون منافع عالي بمن رسونديد...
ارادتمند شما
تازه ترین اخبار