۰
۱۱
يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶

آخرین وضعیت تعیین تکلیف سپرده گذاران "آرمان"

آخرین وضعیت رسیدگی به وضعیت سپرده‌گذاران موسسه منحل شده "آرمان" از تعیین تکلیف حدود ٢٨٠ هزار سپرده‌گذار حکایت دارد.
آخرین وضعیت تعیین تکلیف سپرده گذاران "آرمان"
به گزارش اخبار بانک، در جریان ساماندهی موسسات غیر مجاز و توقف فعالیت آنها، در تابستان سال جاری بانک مرکزی مسئولیت مدیریت دارایی و بدهی سه موسسه منحل شده افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت (آرمان) را به ترتیب به بانک آینده، بانک تجارت و موسسه ملل واگذار کرد.

در این مدت پرداخت مرحله‌ای وجوه سپرده‌گذاران با استفاده از خط اعتباری بانک مرکزی در دستور کار بانکها و موسسه مسئول قرار گرفت و تا مبالغ ١٠٠ میلیونی نیز پیش رفت.

امروز (یک شنبه) در نشست خبری که در محل موسسه ملل و با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره برگزار شد بر اساس توضیحات ارائه شده از آخرین وضعیت تعیین تکلیف سپرده‌گذاران وحدت حدود ٢٨٠ هزار نفر تعیین تکلیف شده‌اند.

آخرین آمار از این حکایت دارد که سپرده‌های تا سقف سه میلیون تومان حدود ٢٧٧ هزار نفر تعیین تکلیف شده و از سه میلیون تا ١٠٠ میلیون تومان نیز حدود ٨٤ هزار نفر تعیین تکلیف شده و وجوه خود را دریافت کرده‌اند. همچنین از سپرده‌های بالای ١٠٠ میلیون تومان هم تاکنون حدود ٩٦٧٠ نفر توانسته‌اند هر کدام مبلغی حدود ١٠٠ میلیون تومان دریافت کنند.

سید امین جوادی -مدیرعامل موسسه ملل- در توضیحاتی گفت که حدود ٤٧٠٠ میلیارد تومان سپرده در موسسه وحدت از حدود ٣٧٤ هزار و ٢٠٦ نفر جذب شده بود که از این رقم حدود ٥٠٠ میلیارد تومان تسهیلات بود، اما ٤٢٠٠ میلیارد تومان دیگر در دسترس نبود.

وی ادامه داد : در مرحله اول تعیین تکلیف سپرده سه میلیون را شروع کردیم که هرچه بود با سود پرداخت کردیم، در مرحله دوم تا سقف ١٠٠ میلیون پیش رفتیم که سود آنها تا ١٥ درصد تعدیل شد. در مرحله سوم هم بالای ١٠٠ میلیون را مجوز پرداخت تا ١٠٠ میلیون گرفتیم و انجام شد که در مجموع حدود ٢٧٥٠ میلیارد تومان پرداخت شده است.

جوادی با اشاره به اینکه حدود ٩٨ درصد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف شده‌اند گفت که برای دو درصد باقی مانده نزدیک به ١٧٠٠ میلیارد تومان دیگر منابع لازم است که به آنها پرداخت شود.

مدیرعامل موسسه ملل در رابطه با تعدیل سود سپرده‌گذاران نیز یادآور شد که به هرحال باید سودهای متفاوت و بالایی که گاها تا ٣٣ درصد هم می رسید و به سپرده‌گذاران در زمان فعالیت پرداخت شده بود، تعدیل و بر اساس سود رایج موجود که ١٥ درصد است پرداخت می‌شد.


٤٧٠٠ میلیارد کجاست؟
در ادامه این نشست مدیرعامل موسسه ملل در مورد اینکه از ٤٧٠٠ میلیارد تومان جذب شده که فقط ٥٠٠ میلیارد تومان آن به تسهیلات مربوط می شود، مابقی در چه وضعیتی قرار دارد و مدیران وحدت در چه شرایطی هستند، توضیحاتی ارائه کرد و گفت: از ٤٢٠٠ میلیارد تومان باقی مانده عمدتا تبدیل به ملک شده بود و بخشی هم سودهایی که به مشتریان پرداخت شد. از این املاک تاکنون حدود ٦٠٠ میلیارد تومان طی مراحل کارشناسی شناسایی شده است.

وی افزود: برای املاک شناسایی شده ما از ابتدا خواستیم که مزایده برگزار شود و برای حدود ٣٧٠ میلیارد تومان آن مزایده برگزار کردیم، ولی با این حال فقط دو پاکت در مورد املاک ریز و نه چندان قابل توجه به ما رسید و نتوانستیم با وجود اینکه بازار ملک روند مثبتی طی می‌کند مزایده‌ها را با موفقیت انجام دهیم. اما با همکاری بانک مرکزی و قوه قضائیه در حال پیگیری هستیم تا بتوان املاک را شناسایی و به فروش رسانده و خط اعتباری بانک مرکزی را برگردانیم.


وحدت را به شرط بانک شدن نپذیرفتیم
خبرنگاری در مورد شرایط موسسه ملل برای پذیرفتن تعهدات موسسه وحدت و اینکه آیا درخواست دریافت مجوز بانک را از بانک مرکزی در برابر این موضوع داشته اند، سوال کرد و مدیر عامل موسسه گفت که اصلا چنین شرطی نداشته اند.
گ
جوادی توضیح داد: ما از سال ١٣٩٢ که مجوز موسسه را از بانک مرکزی دریافت کردیم، در حال انجام اقدامات برای تبدیل شدن به بانک بودیم. این در حالی است که سرمایه پایه برای یک بانک ٤٠٠ میلیارد تومان است و ما اکنون بیش از ٦٠٠ میلیارد سرمایه داریم. با این حال در مذاکرات خود با بانک مرکزی در مورد وحدت هیچ گاه شرط بانک شدن مطرح نشد و جدای از آن هم در مدت اخیر مذاکره کتبی در این مورد نداشتیم.

 
مشاهده نظر مخاطبان
مالباخته کاسپین
Iran, Islamic Republic of
تو رو به خدا پیگیر مشکلات کاسپینی ها هم باشید ، دوباره شب عید شد و خانواده ها یمان چشم انتظار هستند ...ما که هست و نیستمون تاراج شده و هیچ دادرسی هم نداریم
Iran, Islamic Republic of
تو رو خدا خودتون درمان کنید آخه مگه آلرایمر دارید یه خبر چند بار تکرار میکنید آخرش چی بفیه پولمون کی میدید مردم هر روز بازی میدید
Iran, Islamic Republic of
لطفا از ثامن هم خبری بدهید. چرا این موسسه با حمایت بانک مرکزی و دولت با قلدری از پرداخت پس اندازهای مردم اجتناب می ورزد و هیچ خبر رسانی هم نمی کند؟
مالباخته
Iran, Islamic Republic of
جالبه الان بانکها دارن سود 20درصد میدن بعد مدیر عامل موسسه ملل میگه سود متعارف 15درصد است. آقای عزیز سود متعارف 20درصد است.
رضا
Iran, Islamic Republic of
با سلام
با توجه به گفته مدیران وحدت مبلغی حدود 1500 میلیارد تومان در جریان ادغام ناموفق در موسسه توسعه سرمایه گذاری (بصورت خرید سهام) شده که در صورت همکاری بانک مرکزی و موسسه توسعه این مبلغ می تواند مشکل اکثر سپرده گذارن باقی مانده را حل نماید
اسیر سیاست های نان به نرخ روز
Iran, Islamic Republic of
تعدیل سود =خوردن پول مردم
مال بأخته ارمان وحدت
Iran, Islamic Republic of
فقط تعداد محدود كارت عابر بانك دونه سه هزار پانصد از موسسه ملل به ما رسيده كه به هيچ دردمون هم نميخورده فعلا نوبت شما خوب بتازين
سیداحمد
United States
آقایان بانک مرکزی اگرساماندهی شما درخصوص ثامن حق است  تعلل هشت ماهه که عدم دسترسی  مشتریان ثامن به منابع خودرا مشکل کرده
Iran, Islamic Republic of
ما 300 میلیون تو وحدت پول داربم بخداوند واحد تا حالا یک ریال سود نگرفتیم از سود پولهامون و اصل پولمون 100 به ما دادن که اگه سود پولها را حساب کنید یعنی هیچ. بخداوند واحد قرار داد سپرده ما 23 بود که الان هم خیلی بانکها اینو میدن....
حمید
Iran, Islamic Republic of
شما را بخدا سپرده های بالای 100 میلیون تومان افضل توس را پرداخت کنید وضعیت بسیار بحرانی داریم
کارمند بانک ارمان
Iran, Islamic Republic of
وضعیت کارمندان موسسه ارمان وحدت چه میشه
تازه ترین اخبار