۰
۴
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱

جلسه محرمانه جهانگیری با مدیران بانک‌ها

در حالیکه کارشناسان،ضعف مدیریت و سیاستگذاری را عامل نوسانات بازار ارز می‌دانند، جهانگیری با برگزاری جلسه محرمانه با مدیران بانکی، خواستار خروج تقاضاهای سفته‌بازانه از بازار ارز شد.
جلسه محرمانه جهانگیری با مدیران بانک‌ها
به گزارش اخبار بانک به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با برگزاری جلسه محرمانه‌ای با مدیران عامل بانکها و مسئولان بانک مرکزی، علاوه بر دریافت گزارشی از وضعیت بازار ارز، خواستار به کارگیری تمهیداتی برای خروج تقاضاهای سفته‌بازانه از بازار ارز شده است.

این در حالی است که کارشناسان، ضعف سیاست گذاری و مدیریت را عامل نابسامانی اخیر بازار ارز معرفی می کنند و معتقدند در صورت اعمال مدیریت صحیح تنش های اخیر ارزی قابل پیشگیری بود.

معرفی دلالان ارزی به مراجع قضایی، ساماندهی صرافی‌های غیرمجاز، افشای نام معامله‌گران مشکوک ارز و ارسال نام آنها به سازمان امور مالیاتی، برنامه‌ریزی برای توزیع ارز مداخله‌ای و ساماندهی بازار ارز از جمله خط مشی هایی بوده که در جلسه جهانگیری با مدیران عامل بانکها مطرح شده است.

این در شرایطی است که بانک مرکزی بیست و سوم بهمن ماه سال جاری، اسامی معامله‌گران مشکوک ارزی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده و بارها به مردم هشدار داده که مراقب باشند تا اسیر برخی دلالانی که در بازار ارز فعال شده‌اند نشوند و مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.

گفتنی است ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به سیدکامل تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی، اعلام کرده است که با عنایت به لزوم استقرار ثبات در بازار ارز، استمرار روند معرفی خریداران موصوف در راستای اجرای سیاست‌های کنترل بازار ارز و با هدف جلوگیری از اقدامات سوداگرانه و فعالیت‌های دلالی که منجر به کتمان درآمد واقعی و فرار مالیاتی می شود، بانک مرکزی به منظور ارتقاء سطح تعاملات خود با آن سازمان تا سر حد امکان و شناسایی و وصول دقیق درآمدهای مالیاتی دولت، ضمن ردیابی و تشخیص دلالان ارزی، اقدام به استخراج و ارائه اطلاعات این اشخاص کرده است.

در نامه سیف آمده است: بر همین اساس و بنا بر نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته در ارتباط با مبادلات ارزی در دوره زمانی مربوط به ابتدای سال جاری لغایت ۱۷‏‏/۱۰‏‏/۱۳۹۶، حجم بسیار زیادی از مبادلات دلار به نام اشخاص معدودی ثبت شده که به پیوست مشخصات هویتی به همراه میزان دلار خریداری شده توسط ایشان ارسال می شود؛لذا خواهشمند است دستور فرمایند، پس از رسیدگی به مبادلات اشخاص مذکور، اقدامات لازم در خصوص وصول مالیات‌های متعلقه صورت پذیرد.‏‏
برچسب ها: ارز
مشاهده نظر مخاطبان
بیسوات
Iran, Islamic Republic of
آیا پوشش ریسک کاهش ارزش پول ملی از طریق تبدیل آن به ارز درآمد محسوب میشود که مشمول مالیات گردد؟!
Iran, Islamic Republic of
بهترين راه پايين اوردن نرخ ارز افزايش سود سپرده بانكيست
مهدی فیاض فر
Iran, Islamic Republic of
با سلام به اساتید محترم اقتصاد، من یه بازاری هستم و در حوزه خرید و فروش ملک فعالیت دارم و با توجه به تجربه خودم مهمترین علت افزایش قیمت ارز در این دوره ،کاهش نرخ سود بانکی بوده. هدف من از نوشتن این مطالب فقط جلوگیری از روند افزایشی دلار و به تبع تورم و تکرار نشدن سالهای ۹۰ و ۹۱ میباشد.
Netherlands
باسلام من فکر میکنم اشتباه اول وقتی بهره بانکی امد پایین از ۲۲ در صد تا ۱۵ درصد .ومردم هجوم اوردن به بازار ارز . وبعض صرافها ودلالا بی رحم از فرصت استفاده کردن .اما راه حل باید دو باره بهره بانکی بالا برودبالیه ۲۲ درصد . وبعد ارز تخت کنترله دولت باشه نه صرافهایه بی رحم. ممنون شما.
تازه ترین اخبار