۰
۱۱
جمعی از سپرده گذاران برخی تعاونی های اعتبار منحل شده، عصر دیروز با معاون نظارت بانک مرکزی و مدیران این حوزه و بخش حقوقی بانك مركزی دیدار کردند.
بررسی روند تسویه حساب سپرده گذاران تعاونی های منحله
به گزارش اخبار بانک، در این جلسه که با هدف آگاهی از روند تسویه حساب سپرده گذاران تعاونی های منحله از جمله  وحدت، البرز ، فرشتگان و افضل توس برگزار شد، معاون نظارت بانک مرکزی در ابتدا درباره روند شکل گیری تعاونی‌ها و فعالیت غیرمجاز آنها، نحوه ورود بانک مرکزی به این مساله و وضعیت کنونی دارایی‌ها و بدهی های این تعاونی ها توضیحاتی ارایه کرد.

حیدری در باره مسایل و مشکلات مطرح شده توسط سپرده گذاران در باره روند تسویه حسابها به ویژه موضوع عدم پرداخت بخشی از سود سپرده ها برمبنای قرارداد های اولیه گفت: به دلیل کسری دارایی های شناسایی شده این تعاونی ها، پرداخت اصل و سود سپرده ها به صورت كامل در حال حاضر امکان پذیر نبود و لازم بود در مورد نحوه تقسیم دارایی هایی كه تا كنون شناسایی شده اند، بین طلبكاران تصمیم گیری شود.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده مقرر شد ابتدا سپرده های خرد تعیین تكلیف شوند كه این امر از ابتدای آذر ماه آغار و تا آخر بهمن ماه سال جاری پایان خواهد یافت و در ادامه در صورت  شناسایی دارایی های جدید و ارزیابی آنها،  زمینه  پرداخت سپرده های سایر اشخاص فراهم خواهد شد. برای تحقق این امر هیات های تصفیه فعلی تعاونی ها بركنار و هیات های تصفیه جدید از سوی كمیته منتخب سران محترم قوا تعیین و مشغول به كار شده اند. بدیهی است تعهد تعاونی ها در قبال سپرده گذاران بر اساس قراردادهای منعقده است و اقدامات صورت گرفته، نافی مسئولیت سهامداران و مدیران این تعاونی ها در قبال قراردادهای منعقدشده با سپرده گذاران نیست و بایستی مسئولین تعاونی های منحل شده پاسخگوی دیون خود باشند و مسیر قانونی برای پیگیری حقوق مالباختگان هموار است.

حیدری در خصوص ادعای طرح شده مبنی بر ضعف نظارت بانک مرکزی نسبت به تعاونی های منحله تصریح کرد: بانک مرکزی در ابتدا مسئولیت قانونی مبنی بر نظارت بر تعاونی های اعتبار نداشته است ولی پس از تصویب قانون تنظیم بازار غیر متشكل پولی و تصویب آیین نامه اجرایی قانون یاد شده، ساماندهی نهادهای غیرمجاز از سال ١٣٨٦ توسط بانك مركزی آغاز و تا سال جاری به انجام رسیده است.

وی در پاسخ به سپرده گذاران دارای سپرده كلان که معتقد بودند اولویت دادن به سپرده گذاران خرد به جای انطباق با الزامات قانون ورشکستگی به منزله اجحاف به آنهاست، گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد در این مرحله برای مدیریت مسائل اجتماعی، سپرده های سپرده گذاران خرد تعیین تكلیف و در مراحل بعد و پس از شناسایی اموال جدید، وضعیت سپرده گذاران كلان تعیین تكلیف شود. انتظار می رود وضعیت سپرده گذاران عمده با شناسایی سایر اموال تعاونی ها، سهامداران و مدیران مربوطه روشن شود.

وی افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، تا كنون مشكل ٩٨ درصد تعداد سپرده گذاران حل و شرایط مناسب برای رسیدگی به وضعیت دارایی های این تعاونی ها و اشخاص وابسته آنها برای فراهم شدن امكان تادیه سایر سپرده ها مهیا شده است.

معاون نظارت بانک مرکزی در پاسخ به گروه دیگری از سپرده گذاران که خود را قربانی ناهماهنگی میان دستگاه های اجرایی می دانستند گفت: سران محترم سه قوه و اعضاء محترم  كمیته منتخب و رئیس كل بانك مركزی با اطلاع كامل از وضعیت سپرده گذاران و با تشكیل جلسات هفتگی و صرف وقت بسیار، نهایت مساعدت را برای ایجاد هماهنگی دستگاه های مسئول و حل وفصل مسائل سپرده گذاران به عمل آورده اند، تخصیص خطوط اعتباری بانك مركزی برای تادیه سپرده ها، تعقیب قضایی متخلفین و تعیین هیات های تصفیه برای تعیین تكلیف هر چه سریعتر وضعیت تعاونی های منحله از جمله اقدامات به عمل آمده توسط كمیته منتخب سران محترم قوا می باشد.

معاون نظارت بانك مركزی در پایان اشاره كرد علیرغم اینكه با اقدامات به عمل آمده توسط بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، مساعدت بی شائبه قوه  قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، استانداران و سایر دستگاه ها و اشخاص مسئول در حال حاضر  نهاد پولی غیر مجاز حائز اهمیتی در كشور فعالیت ندارد اما انتظار می رود هموطنان گرامی در صورت مواجه شدن احتمالی با نهادهای غیر مجاز ضمن اطلاع به دادستان محل، بانك مركزی یا نیروی انتظامی، از  تودیع سپرده های خود نزد موسسات فاقد مجوز اكیدا خودداری کنند.

در این نشست روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد برگزاری جلسات گفت وگو با نمایندگان سپرده گذاران با هدف اطمینان از روند تسویه سپرده ها مطابق با ضوابط و دستورات ابلاغی به بانكها و موسسات عامل و پاسخگویی به سپرده گذاران محترم ادامه خواهد داشت.
مشاهده نظر مخاطبان
اسکندری
Iran, Islamic Republic of
جهت اطلاع سپرده گزاران بدرتوس(کاسپین)الان دقیقا چهارمین عیدپیش رواست که مایک ریال نگرفته بنده با ۴فرزند که زندگیم وجوانیم را این انقلاب از ما گرفت در این ۳ سال از استرس بی پولی به سرطان خون مبتدال شدم من یک انقلابی دهه ۵۰ هستم والا دیگر نمی توانم این ظلم را تحمل کنم تورا خدا پیگیری نماید متشکرم
Iran, Islamic Republic of
انقدر صغری کبری نچینید. هر چی زودتر پول دستی را که از سپرده گذاران کاسپین در مبالغ بالای 200 ملیون به آنها برگردانید . ضمنا مبالغ زیر 200 هم همچنان بر دریافت وجهی که تحت عنوان سود از اصل سپرده آنها به نا حق کسر کرده اید مصر و شاکی می باشند وهر روز برای اخذ پولشان در شعب کاسپین دادسرای پولی و مقابل مجلس مشغول شعار دادن هستند .
خریداری کننده ماهیانه ارز دانشجو به خارج
Iran, Islamic Republic of
یکساله جون مردمو با آخر بهمن و آخر اسفند کردنها به لب رسوندن و با پول غصبی مردم دارند تجارت ارز میکنند قیمت ارز را هم خود عوامل بانک مرکزی دارن میبرن بالا و دلالان هیچکارند.
Iran, Islamic Republic of
آقا هر چند وقت یکبار این پیام میدید که چی یعنی دارید کار انجام میدید آخه شناسایی اموال چند موسسه چقدر زمان میبره این اموال توی کره ماه که نیست توی همین مملکت بی صاحب خودومون هر روز میگید باید شناسایی بشه زمانی میخواید پول مردم بدید که دیگه این پول هیچ ارزشی نداره دلار 3500 شد 5000تومن سود پولشون که نمیدید پس مردم بیچاره باید چکار کنن والا اگر خدا را قبول دارید گرفتاریم پولمون بدید هر روز پیام تکراری ندید
Iran, Islamic Republic of
چرا از ثامن خبری نمی دهید؟
کرمانی
Iran, Islamic Republic of
اصن ثامن کی مجوز گرفته بود و تولیست بانک مرکزی وارد شده بود.ثامنو گفتن مجوز نداشت که ما گول مجوز کاسپینو خوردیم.
Iran, Islamic Republic of
اینها که منفی دادند نمی خواهند خبری از ثامن بگیرند؟ خوب نخوانند.
محتاج
Iran, Islamic Republic of
تورا جان عزیزتون این سپرده های ما البرز ایرانیان را که به هزاران امید دادیم جهت جبران هزینه های بیماری.ازدواج.اجاره.دانشجو.پس بدید بخدا دیگه صبرمون تموم شده نزدیک سه سال میشه که گرفتار شدیم دیگه جلسات بسه بیایید عمل کنید واموال شناسایی شده را بردارید وخط اعتباری لازم را بدید به سپرده گذاران تاسریعتر به زخم زندگیشون برسن ممنون
حسن
Iran, Islamic Republic of
دولت بانک مرکزیسرنوشت موسسه ثامن الائمه راروشن کنید اگر بنا به منحل ان دارید اعلام کنید حداقل یه مقدار از سپرده را میگیریم اگر قانونیه ومجوز داره یا متقضی مجوز است چرا سپردههای مردم را نمیدن حتی به قول خودشان هفته 600تومن از بانک صادرات باید بگیریم این چه قانونی که شاکی موسسه نمیتونی بشی واز راه حقوقی پولت بگیری
Iran, Islamic Republic of
دولت در طرح ساماندهی موسسات مالی نظیر موسسه مجاز کاسپین و همینطور در مورد بازار ارز در واقع دست در جیب ملت کرده است و اگر این اتفاق در هرکشور دیگری می افتاد بدون تردید دولت مجبور به عذرخوانی و استعفا می گردید
بهزاد
Iran, Islamic Republic of
بنده در اذر نود پنج مبلع صد میلیون پول فروش خانه که در ان سا کن بودم در موسسه مالی ولی عصر جهت کمک به هزینه دانشکاه فرزندم به حساب پسرم واریز نمودم. وبعد از یک ماه مبلع شصت میلیون. ان را از حساب در اوردم بعد از حدود یک ماه مبلع ده میلیون واریز نمودم. و. تا ریخ خرداد نود شش موسسه از پرداخت پول امتناع نمود و بعد از یک ماه من مبلع بیست و پنج میلیون از حساب خودم را به حساب پسر دیگرم وا ریز نمودهام ولی حا لا فقط مبلع بیست میلیون از پولم پرداخت شده است درصورتی من فقط حدود شش میلیون سود برداشت نمودهام حالا تکلیف چیست به کجا مراجعه نمایم
تازه ترین اخبار