۰
۲۷
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
مدیر عامل موسسه اعتباری ملل:

برای چند درصد سود بیشتر سرمایه خود را به خطر نیاندازند

اخبار بانک: در راستای ساماندهی بازار غیر متشکل پولی، تعیین تکلیف آخرین تعاونی های اعتباری غیر مجاز با تصمیم بانک مرکزی و تفاهم با بانکهای تجارت، آینده و موسسه اعتباری ملل به سرانجام رسید.
برای چند درصد سود بیشتر سرمایه خود را به خطر نیاندازند
به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک، در 11 مرداد سال جاری،  در راستای ساماندهی بازار غیر متشکل پولی،  تعیین تکلیف آخرین تعاونی های اعتباری غیر مجاز با تصمیم بانک مرکزی و تفاهم با بانکهای تجارت، آینده و موسسه اعتباری ملل به سرانجام رسید و بر اساس  آن مدیریت دارائی ها و بدهی های تعاونی اعتباری  منحله وحدت (آرمان) به موسسه اعتباری ملل واگذار شد. موسسه اعتباری ملل نیز  طی اطلاعیه ای اعلام  کرد که  این ساماندهی پس از هماهنگی با مرجع قضایی و برنامه ریزی لازم آغاز خواهد شد.
 
کار تسویه موسسات غیر مجاز بعضا با مشکلات زیادی روبرو شده است  و در واقع برای بانکی که مدیریت دارایی موسسات غیرمجاز را به عهده می گیرد تبدیل به درد سرهای بزرگی می شود نمونه آن برای بانک پارسیان در سالهای گذشته بود که با  وجود اینکه بانک پارسیان در صدد رفع مشکلات آنها بود اما با بی مهریی هایی برخی از مال باختگان موسسه ثامن الحجج  روبرو شد. 
 
بر همین اساس موسسه ملل برای اینکه از این رخداد ها جلوگیری کند دست به اطلاع رسانی های به موقع و شفاف زد تا هرگونه ابهام را از بین ببرد  و تا کنون دو مرحله از تسویه حساب سپرده گذاران انجام شده است.  برای بررسی بیشتر رویه تسویه حساب مشتریان موسسه وحدت (آرمان) و نحوه اجرای آن با مدیر عامل موسسه اعتباری ملل ، سید امین جوادی ، گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید : 
 
ابتدا از رویه انتخاب تسویه کننده سپرده گذاران موسسه منحله وحدت ( آرمان ) و اینکه چگونه شد که موسسه ملل  مدیریت دارایی این موسسه منحله را به عهده گرفت را توضیحاتی ارائه بفرمایید: 
 
در خصوص پذیرش مدیریت داریی ها و بدهی های تعاونی اعتباری منحله وحدت به استحضار مردم شریف می رسانم که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون بازار غیر متشکل مسئولیت ساماندهی موسسات غیر مجاز را بر عهده دارد و در همین راستا در آخرین مرحله از ساماندهی موسسات غیر مجاز؛ موسسه تعاونی اعتبار وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان را تعیین تکلیف نمود و مدیریت تعاونی اعتبار منحله وحدت را که در بین آنها بیشترین شعبه و بیشترین منابع و بیشترین تعداد سپرده گذار را که قریب به 400 هزار نفر با منابع 47 هزار میلیارد ریال بود به موسسه اعتباری ملل واگذار نمود. 
 
واقعیت این است که ما از همان ابتدا و در جریان مذاکرات برای پذیرش این مسئولیت تمام تبعات آن را شناسایی کرده بودیم و می دانستیم که امکان ورود چه گرفتاری ها و دردسرهایی برای موسسه در پی داشته باشد ولی صرفا برای کمک به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حل و فصل مشکلات سپرده گذاران این امر را قبول کردیم و از همان ابتدا نیز با بسیج و بکارگیری تمامی امکانات موجود در پی آن بودیم که در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ سپرده گذاران را بدهیم و آنها را از بند مشکل و گرفتاری رها کنیم و امروز بحمدالله پس از فراز و نشیب های فراوان و با تصمیم سران محترم سه قوه و همت مسئولین ذیربط و تلاش خالصانه و شبانه روزی کارگروه های متعدد در موسسه اعتباری ملل مفتخریم که اعلام کنیم که این خدمت بزرگ را با عنایت خداوند منان برای هموطنان عزیزمان به انجام رسانده ایم.
 
بعد از تصمیم بانک مرکزی و انتخاب موسسه ملل  برای مدیریت دارایی موسسه وحدت چه اقداماتی از سوی موسسه ملل برای تسویه حساب با سپرده گذاران انجام شد ؟

پس از قبول مسئولیت داریی ها و بدهی های تعاونی اعتبار منحله وحدت و به منظور راستی آزمایی اطلاعات ارائه شده کارگروه های متعددی را در موسسه تشکیل دادیم که از جمله ایجاد 29 گروه بازرسی می توان اشاره کرد که ظرف یک ماه کلیه شعب تعاونی را مورد بررسی قرار دادند و گزارش های خوبی جمع اوری کردند که این موضوع کمک بسیار خوبی برای برنامه ریزی ها و برای زودتر به هدف رسیدن مهیا کرد .
 
در خصوص شناسایی اموال و دارایی ها نیز جلسات متعددی  با هیات تصفیه وحدت برگزار شد. نشست های زیادی هم با مسئولین محترم بانک مرکزی و قوه قضاییه در این خصوص داشتیم و آنچه از اموال شناسایی و تحویل شده بود توسط هیات کارشناسی 3 نفره مورد ارزیابی قرار گرفته است و با توجه به اخذ مجوز از مقام محترم قضایی به دنبال برگزاری مزایده برای فروش اموال تعاونی هستیم که انشاءالله با تبدیل آن به وجه نقد نسبت به توسیه خط اعتباری اقدام کنیم. 
 
تسویه در همان موسسه وحدت انجام می شود؟

در اطلاعیه شماره یک به لحاظ اینکه در مرحله بررسی اولیه بودیم و هرگونه ازدحام مانع از بررسی ها می شد اعلام کردیم که سپرده گذاران از مراجعه به شعب موسسه ملل خودداری کنند و صرفا از طریق شعبی که افتتاح حساب کرده بودند پیگیر موضوع باشند و الحمدالله به جز عده ای محدودی سایر سپرده گذاران همکاری خوبی داشتند که ما هم از آنها متشکریم. در مرحل اول پرداخت ها که با مجوز مقام محترم قضایی و بانک مرکزی صورت گرفت و مشتریان دارای مانده تا سی میلیون ریال هم به شعب وحدت مراجعه کردند و این در حالی بود که از همکاران موسسه اعتباری ملل در کلیه شعب وحدت مستقر بودند و امور را با همکاری کارکنان وحدت پیش می بردند و در مرحله بعدی که پرداخت های یک میلیارد ریال آغاز شد با توجه به آماده سازی زیرساخت ها (ارتباط نرم افزار وحدت در شعب موسسه ملل) همه مشتریان به هرکدام از شعب موسسه ملل در سراسر کشور مراجعه می کردند کارشان انجام می شد.
 
 
در پایان توصیه شما از به دارندگان سرمایه و سپرده گذاران چیست؟
 
 الحمدالله با تصمیم سران محترم سه قوه و همت و تلاش مسئولین ذیربط موضوع ساماندهی تعاونی های اعتبار غیر مجاز مراحل پایانی خود را می گذراند. متاسفانه این معضل در کشور ما دستمایه دشمنان و ضد انقلاب قرار گرفت و معاندین به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی تا جایی که می توانستند از این موضوع به نفع خودشان بهره برداری کردند و همواره تلاش داشتند با استفاده از این وضعیت مردم به تحریک به تجمع های غیر قانونی نمایند که به لطف الهی و با مدیریت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و توصیه ایشان به مدیران ارشد نظام خنثی شد و مردم عزیزمان نیز وفاداری خودشان را به نظام نشان دادند لذا امیدواریم که با جمع شدن بساط این موسسات، از این پس مردم عزیزمان با بررسی سپرده گذاری هوشمندانه داشته باشند  و برای چند درصد سود بیشتر سرمایه یک عمر تلاش و زحمتشان را به خطر نیاندازند و مسئولین محترم نیز با تدوین قوانین و نظارت دقیق از فعالیت و رشد اینگونه موسسات جلوگیری کنند.
مشاهده نظر مخاطبان
مالباخته ارمان وحدت
با سلام اقای جوادی فکر نکنم شما نقشی تو پرداخت دو مرحله از بدیهای موسسه وحدت داشتین
سپرده گذار کاسپین تعاونی فرشتگان
به خدا پول خانه ام را در سال 95 به موسسه مجاز کاسپین در سال 95 دو دستی تقدیم کردم. لطفا رییس بانک مرکزی هر چی سریعتر برای مبالغ بالای 200 ملیون تومن ونیز نصفه کسر شده سپرده مردم حط اعتباری بدهد.
بهرام
سپرده گذران فرشتگان هم تا اصل وسود مطابق قرار داد را نگیرن یک قدم عقب نشینی نمیکنند.
فاطمه
مگه تا آخر مرداد قرار نبود تا زیر 500 اعلان شود. خود سیف تو تلویزیون گفت با گوشای خودم شنیدم.
علیرضا گل محمدی
Iran, Islamic Republic of
باسلام.چرا هنوز در باره موسه ثامن هیچ اقدتمی صورت نمیگیرد
Germany
پس موسسه ثامن چی شد که هر روز به بهونه مدیر عامل عوض کردن سر مردم گرم مکنید پول مردم که با هزار تا بدبختی پول جمع کردن بدین، خدا ازتون نگذره
حمیدرضا
سپرده گذاران فرشتگان هم هرچی دست به دامن امام رضا میشن نتیجه ای نمیگیرن آخه دویست ملیون کجای درد سپرده گذار 800 ملیونی را دوا میکند. همینم نمیدادن سنگینتر بودند.
الموتی
از 800 دویست دادن. 98 درصد تعیین تکلیف.
حاجیان
پول مردم زودتر بدید. حق الناس خوردن ندارد. دوباره زلزله میشودها. حتی هزار تومن پول مردم ندادن دین است.
فریدون
ثامن خیلی بعد از فرشتگان به مشکل خورد. فرشتگان یک سال را هم رد کرد ه تازه مجاز هم بوده.
کاسپینی فریب خورده مجوز بانک مرکزی
به بهانه اغتشاشات تلگرام را هم قطع کردن. خدایا درد دلمونو به کی وکجا بریم بگیم؟؟؟
اکبرپور
رییس کاسپین: کاسپین حتی یک ریال به کسی بدهکار نیست!!!!!خخخخخخ.
طاهری
از این منفی دادنها به سایر موسسات بفهمید که این سپرده گذاران فرشتگان هستند که شب وروز در اخبار بانک چشمشون دنبال اختصاص خط اعتباری برای نصفه مانده پولشان می گردد.اکثریت با آنهاست و بخش اعظم بدهیها هم به سپرده گذاران این تعاونی عظیم اختصاص دارد.
رکسانا
نسبت به ثامن الحجج و فرشتگان خیلی عجولید.
Italy
سلام
همین موسسه ملل تا قبل از 11 شهریور سود 20 درصد پرداخت می کرد و در همین زمان برخی از موسسات به اصطلاح غیر مجاز نیز دقیقا همین نرخ سود را پرداخت می کردند ، در برخی موارد بانک های خصوصی تا نرخ 22 یا 23 درصد هم پرداخت می کردند ... فکر میکنم این تیتر خیلی عادلانه نیست که بیائیم کسانی را که به نظام پولی و بانکی کشور اعتماد کرده اند و سرمایه شان را در یک موسسه به اصطلاح غیر مجاز سپرده نموده اند را مشتی آدم های طماع به حساب بیاوریم و دیگران را آدم هایی کاملا بی گناه جلوه دهیم.
داروندار از دست داده
چرا کسی درمورد ثامن اطلاع رسانی نمی کنه تمام زندگی من درموسسه ثامن است ای لعنت بر من که خود را بدبخت کردم می گویند به هرکارت در 8 روز 4نوبت 200000 تومان می دهندبه فرض راست بگویند که نمی گویند صدو هشتاد میلیون دارم حساب کنید چقدر طول می کشد وصول شود
Iran, Islamic Republic of
دوستان ثامن نسبت سایر موسسات دیگر خیلی خوب عمل کرد و با همین روشی که پیش گرفت پرداخت های خودشو مدیریت کرد اجازه نداد شیرازه کارش از هم بپاشه و هنوز هم به قراردادهایش پایبند هست و توی این اوضاع که پول مردم را در کاسپین و سایر موسسات درسته نابود کردند بازهم جای شکر داره که بکل زیر همش نزده
مرادی
سلام ... بازهم حرف! ... طلب مردم را کی تسویه می کنید؟
سپرده گذار وحدت
با سلام چرا هنوز پول عده ای از سپرده گذارها از جمله خود من پرداخت نشده و چندین بار از طریق شعب ملل نامه فرستادیم هنوز هبچ جوابی ندادن هیچ مشکلی هم از طرف ما یا حسابمون نبوده 40 روز از موعد گذشته حتی جواب نمیدن که مشکل چیه!!!!!!...،
United States
تو را بخدا پول ما را بدید ما 300 میلیون تو وحدت پول داریم 100 دادن علی الحساب حالا کی به بقیه پولمون میرسیم خدا میدونه .
مجتبی
ایشالا بعد از اینکه بالای 200 فرشتگان پرداخت شد چون فرشتگانیها اگه 300 داشتن 200 گرفتن و اگه 50 فقط 30 ملیون علی الحساب آخه این انصافه؟؟؟؟؟؟
سپرده گذار تعاونی فرشتگان مجاز کاسپین
50 ملیون پاداش 30 سال خدمت صادقانه داشتم نصفشو خوردن. خدا ازشون نگذره
کریمیان
اول فرشتگان چون هم مجوز کاسپینی داشته و هم 13 ماه پیش به بحران خورد. ثامن هنوز 6 ماه هم نشده.
حسن
ایا شما نبایدسوال مانندما رابپرسید.روشنگری کنیدتا تعریف وتبلیغات چی موسسه باشید.غیرمجازومنحل.مجوز وزارت تعاون داشته مدارک موجوداست.مانندخودعسکریه یاملل سودمی داده است.22و23وبیشتر.چطورحالاسود10درصدو15درصدمی شود.منحل شده .تاریخ انحلال را بپرس.تا مرداد96 خبرازادغام با توسعه وملل بودچطورانحلال سالهایقبل می شودودقیق ورسمی انحلال منعکس نمی شود.بقیه سپرده وسودها را کی می دهند.این چه مصاحبه بود.
بانک مرکزی نسبت به انتخاب کارمند تعاونی های منحله در کاسپین نظارت کند .چون عملا کارمندان فرشتگان دارن قربانی میشن
قرار بر این بود که موسسه ملل پول مردم را پرداخت نماید یا پول مردم را تصاحب نماید؟ خداوند از باعث و بانی فردی که برای مردم این دردسر را درست کرد نگذرد از هشت میلیون و سیصد هزار تومان یک میلیون پرداخت می شود و هفت میلیون تصاحب می گردد
مصطفی قدوسی
Iran, Islamic Republic of
حاج آقای بزرگوار.مگر قرار است بانک ها هم همان نقش مووسسات را بازی کنند ؟
تازه ترین اخبار