۰
۲۰
وزنامه ایران نوشت: اقتصاد ملی ایران و خانوارهای ایرانی همچنان تحت تأثیر مؤسسات غیرمجاز مالی و اعتباری روزهای دشواری را سپری می‌کند. با وجود اینکه هم‌اکنون تکلیف بسیاری از این مؤسسات که ریشه آنها به‌دهه 70 بازمی گردد، روشن شده است و دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش زیادی برای حل این مشکل دیرینه انجام داده‌اند اما همچنان مؤسسات در شرف ساماندهی با مشکل مواجه هستند.
 
در این زمینه مسئولان دولتی از جمله شخص رئیس جمهور تمهیدات ویژه‌ای برای سپرده‌گذاران مالباخته اتخاذ کردند. پس از بسته شدن پرونده مؤسسات غیرمجاز مشهوری همچون میزان و ثامن الحجج، صفحات پایانی پرونده ساماندهی غیرمجازها به چهارتعاونی بزرگ اختصاص دارد. درابتدا تعاونی منحله فرشتگان به‌عنوان یکی از بزرگترین و پرحاشیه‌ترین غیرمجازها همراه با هفت تعاونی دیگر در قالب مؤسسه کاسپین ساماندهی شد که همچنان صدای اعتراض برخی از سپرده‌گذاران آن به گوش می‌رسد.
 
بانک مرکزی برای مختومه کردن پرونده غیرمجازها سه تعاونی اعتبار بدون مجوز دیگر یعنی افضل توس، آرمان و البرزایرانیان را تعیین تکلیف کرد. بنابرتصمیم بانک مرکزی تعاونی افضل‌توس به بانک آینده، آرمان (وحدت) به مؤسسه ملل و در نهایت البرز ایرانیان به بانک تجارت واگذار شد، اما ساماندهی این تعاونی‌ها نیز با مشکلات زیادی همراه است.  براساس آخرین آمارها این چهار تعاونی
 
 غیرمجاز بیش از یک میلیون سپرده‌گذار دارند. تعداد سپرده‌گذاران تعاونی فرشتگان 240 هزار نفر، افضل توس 360 هزار نفر، آرمان 390 هزار نفر و البرز ایرانیان40 هزار نفر است که در مجموع به یک میلیون و 30 هزار نفر می‌رسد. البته با پرداخت بخشی از سپرده‌ها مشکل عده‌ای از مالباختگان حل شده است. برای مثال 98 درصد سپرده‌گذاران تعاونی فرشتگان تعیین تکلیف شده‌اند. این درحالی است که 120هزار مالباخته دیگر که سهام شرکت پدیده شاندیز  را در دهه 80 خریداری کرده‌اند نیز همچنان بلاتکلیف مانده‌اند که با افزودن آنها به این سپرده‌گذاران چهارتعاونی گفته شده، یک میلیون و 150 هزار نفر درگیر این مؤسسات غیرمجاز و مشکل‌دار هستند که با محاسبه بعد چهار نفره خانوار، بیش از 4.6میلیون نفر از ایرانیان به صورت مستقیم درگیر پرونده غیرمجازها هستند و تمام یا بخشی از سرمایه آنها درخطر است.
 
آخرین تدابیر انجام شده
 
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسائل معیشتی و اقتصادی با تجمع حل نمی‌شود، گفت: تسویه سپرده کسانی که در مؤسسه‌های مالی متخلف سپرده‌گذاری کرده‌اند توسط مجلس، قوه‌قضائیه و دولت در دست پیگیری است. مسعود پزشکیان پنجشنبه شب در مورد تجمع عده‌ای از مردم مشهد در اعتراض به مسائل معیشتی و تخلفات مؤسسه‌های مالی غیرقانونی، در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: این مسائل با تجمع حل نمی‌شود و باید از مسیر قانونی اقدام شود. وی با بیان اینکه سپرده‌های کمتر از 2میلیارد ریال سپرده‌گذاران این مؤسسه‌ها پرداخت شده است، اظهارکرد: پیگیر تسویه حساب سپرده‌گذاران با مبالغ بالا هستیم.
 
تاکنون 3هزار میلیارد تومان به‌سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین پرداخت و برای پرداخت سپرده‌های 10 هزار نفر صاحب مبالغ بالای 200 میلیون تومان نیز چاره اندیشی شده است.  پزشکیان در تشریح آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه برای بررسی آخرین وضعیت سپرده‌گذاران کاسپین، گفت: آخرین نشست برای بررسی وضعیت سپرده‌گذاران روز چهارشنبه با حضور وزیر اطلاعات، وزیر کشور، رئیس کل بانک مرکزی و نهاوندیان برگزار شد. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درپایان این جلسه از حل مشکل سپرده گذاران و تامین اعتبار برای پرداخت سپرده ها خبر داد.
 
ماجرای جنجالی پدیده شاندیز
 
پس از تأسیس، مهم‌ترین نقطه عطف در پرونده جنجالی پدیده شاندیز در هشتم آبان 1388 رقم خورد که نخستین تبلیغات تلویزیونی این شرکت پخش شد. پدیده شاندیز مشهد در دولت گذشته پروژه خود را در شاندیز کلید زد و با تبلیغات گسترده و بعضاً اغواکننده توانست خیل عظیمی از مردم را به سمت خود بکشاند، اما در ادامه کار به جایی رسید که سهامدار و مالک اصلی پروژه در پرداخت سود و پیشبرد طرح با مشکل مواجه شد.
 
در نهایت این پروژه متوقف شد و پس از سال‌ها پیگیری در دولت یازدهم بالاخره این پروژه به نتیجه رسید. از سال ۱۳۹۱ پرونده برای پیگیری تخلفات صورت گرفته در طرح پدیده شاندیز تشکیل شد اما متأسفانه با گزارش‌های غیرواقعی شهردار و مدیرکل مسکن و شهرسازی وقت شهرستان شاندیز که مبنای تصمیم قضایی نیز شد، قرار منع تعقیب از سوی دستگاه قضایی صادر شد و این قرار در دادگاه تجدیدنظر نیز به تأیید رسید اما در ادامه براساس ماده ۱۸ قانون از ریاست قوه‌قضائیه درخواست اعاده دادرسی کردیم که ایشان با آن موافقت کردند و در سال ۱۳۹۵ و در دولت یازدهم مجدداً این پرونده مورد پیگیری قرار گرفت و نتیجه آن بازداشت سهامدار و مالک اصلی پدیده شاندیز و صلح همه سهام او به نفع مردم و سهامداران بود. در طول پنج سال، ارزش سهام پدیده از 2 هزار ریال به 100 هزار ریال افزایش پیدا کرد.زمانی که خبر قرض و بدهی پدیده منتشر شد، ارزش سهام‌ این شرکت سقوط کرد.
مشاهده نظر مخاطبان
سپرده گذار تعاونی الزهرا
Iran, Islamic Republic of
با سلام
کدوم تعیین تکلیف ، سه ساله یک ریال از پولمون رو نتونستیم بگیریم .مگه سپرده گذارهای 7 تعاونی دیگه زیر مجموعه کاسپین ادم نیستند که بلاتکلیف نگه داشتین شون
بهزاد
اخبار بانک لطفا تو خبرهات دقت کن چرا مینویسی سپرده های تا 200 میلیون تومن پرداخت شده؟!
من سال 92 حساب 5 ساله باز کردم( سال 92 نرخ سود در بانکها توافقی بود، حتی بانک ملی هم 29 درصد میداد)الان از ابتدای افتتاح به سپرده من نرخ 15 درصد تعلق گرفته (تازه 5 ماهه نرخ سود شده 15 درصد) در نتیجه حدود 60 درصد سپرده من بابت سودهای اخذ شده کسر شده و فقط 40 درصد آنرا به من پرداخت میکنند...تازه از مردادماه هم هیچ سودی نمیدهند
آیا این به معنای پرداخت تا 200 میلیون است....
" لطفا منعکس کن"
احمد
به افضل توس ها که پولی ندادن
Iran, Islamic Republic of
بازهم حرفهای تکراری بی پشتوانه کی پول مردم رو میدهند بالای 200 میلیون با این آمارهای ساختگی
Italy
اعتراض معیشتی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا سرخودتون و کلاه میذارین ؟؟؟؟؟؟
مهدی
با سبلام . از ثامن الئمه که اصلا خبری نیست 7 ماهه مردم سر کار ادغام شدن هستند . الان هم هر 8 روز 600000 تومان از طریق عابر بانک صادرات میده
ثامن به جایی وصله که نمیشه ازش حرف زد. بنابراین رییس بانک مرکزی می گوید ثامن مشکلی ندارد و ما هم مجبور به پذیرش این گفته هستیم حتی اگر این موسسه با قلدری پول مردم را ندهد.
کجا تا 200 پرداخت شده است . آخه این تخم دروغ تو این مملکت کی کاشته. ما نزدیک 400 میلیون تو موسسه آرمان وحدت پول داریم الام 8 ماه میشه که به سپرده مون دسترسی نداریم اخیر موسسه ملل 100 میلیون با هزار اما و اگر پرداخت کرده. با کسر سودها و عدم پرداخت سود سپرده ها از مرداد.
مال باخته كاسپين
جناب اقاى نايب رييس مجلس كدوم تعيين تكليف اخه،هروقت مبلغ كل و سودهشو پرداخت كردين بفرمايين تعيين تكليف.
سپرده گذار کاسپین
چه مشکلی از ما سپرده گذار فرشتگان و کاسپین حل شد؟؟؟؟؟!!!!!!!! بعد 2 سال فقط اصل پول آنهم تا 200 میلیون تومان را دادید این شد حل مشکل؟؟!!!!!! سود سپرده و الباقی پول ما چی شد؟؟؟؟؟!!
United States
فقط فرشتگان تا سقف 200میلیون تعیین تکلیف شده موسسات دیگر تا سقف 100میلیون بوده اونایی که بالای صد تومن داشتن بلا تکلیف موندن ای خدا به کی بگویم هشت ماه تمام سرمایه هامون تو این موسسات مونده یک هزارتومنی نتونستیم برداشت کنیم جالب بر اینکه از اصل پولمون طوی افضل کم هم کردن
اسماعیل
کجا زیر دویست ملیون تسویه شد حتما سپرده گذار نیستی از صد تومان نصف ربا بود !!!نصف دیگر بعد از ده ماه اگر وام داری همه وام خودت وضامنین را تا تسویه قبل از سررسید نکنی حساب سپرده گذار بدبحت مسدود است البته سود وام ۳۸درصد رواست ربا تغییر کرده؟اخر دریغ از یک حرف راست خلاصه دق کردیم نه در وطن ابرو نه در خارج جایی برای مردن
ا
باز هم هیچ صحبتی از 7 تعاونی دیگر زیرمجموعه کاسپین نیست و فقط فرشتگان .....
اکبری
United States
همه اش دروغ کجا حل شده است
عباس
Iran, Islamic Republic of
بنده به عنوان یک هیات علمی دانشگاه که کمی سواد دارد حاضرم با هر کسی مدعی این نوشته هاست نشستی را داشته باشم و در خصوص این نوع گفته ها (گفته های دکتر پزشکیان) و یا نوشته ها محاجه نمایم آدرس ایمیل من ارسال شده و شما با نام و فامیلی من که در ایمیلم هست می توانید مرا سرچ کنید تا در خدمت باشم
جانباز جنگ
اون از اون جهنگیرس و نوبخت که میگن مردم دارن بهانه گیری میکنند و همه چیز خوبه اینم از این اقا پزشکیان بابا تاکی
سپرده گذار ثامن الحجج
مشکلات اگر بصورت نسبی حل شده باشد مربوط به سپرده گذارآن تا ۲۰۰ یا ۳۰۰میلیون است وارقام بالاتر در بلاتکلیفی محض هستند بعد از ۲۸ماه از شروع بحران قرار نیست مسولین فکری بکنند؟؟؟؟
مالباخته کاسپین
Iran, Islamic Republic of
نصف سپرده 70 میلیون تومانی را دادند کاسپین با مجوز بانک مرکزی
احسان
با سلام تعاونی پیوند هم بلا تکلیف است و هیچ مرجعی هم پاسخگو در این زمینه نیست
زیوری
عزیز جان کجا 100تومن من دادن بخدا از سال 92سودها را 10درصد محاسبه کردن در افضل توس
تازه ترین اخبار