۰
مديرعامل بانك پارسيان در مورد تسويه حساب‌هاي ارزي، تك نرخي شدن نرخ ارز، سود بانك‌ها و همچنين عملكرد بانك‌ها در شرايط تحريم توضيحاتي ارائه داد.
به گزارش پايگاه خبري اخبار بانك، شايسته در پاسخ به سوالي مبني بر فرايند تسويه حساب‌هاي ارزي گفت: ما توضيحات خود را به بانك مركزي در مورد حساب‌هاي ارزي داده‌ايم و به احتمال زياد ۹۹ درصد از برداشت‌هايي كه از حساب ما انجام شده به بانك برمي‌گردد.

وي خاطرنشان كرد كه هفته گذشته اين جلسات با بانك مركزي انجام شده و توضيحات لازم در مورد مصارف ارزي ارائه شده است.

شايسته تاكيد كرد كه ما عين قانون را در مورد مصارف ارزي انجام داده‌ايم، بنابراين به احتمال زياد ۹۹ درصد پول ما به حساب‌هايمان برمي‌گردد.

مدير عامل بانك پارسيان همچنين درباره افزايش نرخ ارز مرجع تا مبلغ ۱۶۰۰ تومان از سوي بانك مركزي نيز گفت: بانك مركزي براساس مجموعه تصميمات و بررسي‌هايي كه دارد و همچنين اطلاعاتي كه از بازار كسب كرده احتمالا اين نرخ را اعلام كرده است و من نمي توانم در مورد اين نرخ نظري بدهم چون اطلاعاتي ندارم.

وي گفت:‌ البته معتقدم هر وقت يك كالايي از چند نرخي شدن دور شد اولين قدم را براي ايجاد فضاي مثبت بوجود مي‌آورد. ضمن آن‌كه در بازار چند نرخي افرادي هستند كه از رانت اختلاف قيمت استفاده كنند و به ضرر مردم خواهد شد.

شايسته تاكيد كرد: اگر ما بخواهيم مشكلاتمان حل شود بايد يك نرخ داشته باشيم.زيرا چند نرخي مشكلات زيادي را ايجاد مي‌كند مانند زماني كه ما وام‌هايي با نرخ هاي متفاوت داشتيم و در اين بين كساني كه مي‌توانستند از ارتباطاتشان استفاده كنند اين وام‌ها را گرفته و در جاي ديگر استفاده مي‌كردند.

وي درباره بحث تحول بانكي كه قرار است انجام شود نيز گفت: تحول بانكي را رييس جمهوري مطرح كرده‌اند و ما در تنظيم و ترغيب آن نقشي نداشته‌ايم و اطلاعي از اينكه در چه مرحله‌اي است نداريم. ضمن آنكه ما به عنوان بانك خصوصي اجرا كننده سياست‌هاي پولي هستيم و اگر از بانك ما نظري خواسته شود، همراهي خواهيم كرد.

مدير عامل بانك پارسيان همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه شما قبلا نسبت به بسته‌هاي سياستي كه بانك مركزي ارائه مي‌كرد معترض بوديد آيا در حال حاضر همچنان اعتراض داريد يا خير؟ گفت: اكنون فضا بهتر شده است، اما در سال‌هاي قبل به نظر من اين بسته‌هاي سياستي جلوي رقابت را گرفته بود. چرا كه وقتي بحث از رقابت مطرح مي‌شود بايد رقبا هم سطح باشند و بتوانند به شكل‌هاي مختلف رقابت كنند.

وي گفت: وقتي از سوي بانك مركزي اعلام مي‌شود كه همه بانك‌ها يك نوع سپرده و يك نوع تسهيلات با نرخ مشخص را ارائه دهند ديگر چه لزومي دارد كه ما ۳۰ بانك داشته باشيم و تعدد بانك‌ها ديگر معني ندارد.

شايسته گفت:‌ وقتي كه رقابت بوجود مي‌آيد منفعت اصلي را مردم مي‌برند مانند بحث تلفن همراه كه مردم در سال‌هاي گذشته ۵۰۰ هزار تومان مي‌دادند و مدت زيادي در نوبت مي‌بودند اما امروز به دليل رقابت‌هايي كه بوجود آمده اين قيمت كاهش يافته وحتي خود همراه اول نيز امروز تبليغ سيم كارت‌هايي را مي‌كند كه مبلغش ۱۰ هزار تومان است و پنج هزار تومان نيز شارژ دارد، بنابراين اين يك فضاي رقابتي واقعي است كه به وجود آمده است.

مدير عامل بانك پارسيان افزود: در مورد بانكها نيز رقابت بايد به گونه‌اي باشد كه منفعت اصلي را مردم ببرند مانند آن زماني كه ما در ابتداي كار براي مشتريانمان كانتر نشسته طراحي كرديم و همچنين صندلي انتظار و سيستم نوبت‌دهي را گذاشتيم و مي‌بينيم امروز هم بانك‌هاي دولتي به همين سمت رفته‌اند.

وي گفت:‌ در مورد نرخ سود بانك‌ها نيز تا حدودي بانك مركزي دست بانك‌ها را باز گذاشته، اما سقف آن را تعيين كرده است. اين درحالي است كه در زمان مرحوم نوربخش به بانك‌هاي خصوصي اجازه داده شده بود تا دو درصد بيشتر به سپرده‌ها سود دهند.

شايسته گفت: معتقدم هنوز تفكر يكسان سازي از بانك مركزي خارج نشده است. 

مدير عامل بانك پارسيان در مورد اين كه بانك متبوعش در نظام بانكداري اسلامي اول اعلام شده نيز گفت: در مقايسه‌اي كه انجام شده نشان دادند با توجه به حجم عملياتي كه بانك پارسيان داشته و مشتري مداري وارائه تسهيلات توانسته بين ديگر بانك‌هاي كشورمان عملكرد بهتري را ارائه دهد. البته اين كه چگونه آن‌ها ما را انتخاب كرده‌اند ما نيز در جريان نبوديم و هيچ مراوده‌اي هم با آن‌ها نداشته‌ايم.

وي در مورد عملكرد بانك‌ها در شرايط تحريم گفت: دشمنان ما به دنبال آن هستند كه ارتباط تجاري ايران با ساير كشورها قطع شود و به همين دليل نيز هر روز با برنامه ريزي يك مشكل را براي كشور ما بوجود مي آورند. اين درحالي است كه اگر بخواهيم اين ارتباط تجاري بين ايران و ساير كشورها قطع نشود مهمترين نقش را بايد بانك‌ها ايفا كنند.

شايسته خاطرنشان كرد:‌اگر در حال حاضر همچنان ارتباط تجاري بين ايران وساير كشورها برقرار است و واردات انجام مي‌شود به واسطه همين فعاليت‌ها‌ بانك‌ها بوده است.

وي در پاسخ به اين سوال كه بانك پارسيان براي مقابله با تحريم‌ها و فشارهايي كه به كشور وارد مي‌شود چه تدابيري انديشه‌ است، گفت: ما يك سري كارها انجام داده‌آيم كه نيازي به توضيح آن نيست اما همين كه مي‌توانيم در همين شرايط ال سي باز كنيم و به تعهدات ارزي عمل كنيم نشان از همان تدابير است.
تازه ترین اخبار