۰
۳۲
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۰

شعب موسسات اعتباری فاقد مجوز تعطیل می‌شود

اخبار بانک: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای نیروی انتظامی را موظف کردند در مواردی که بانک مرکزی راسا شعبه یا موسسات پولی و بانکی را فاقد مجوز اعلام کند نسبت به توقف فعالیت یا تعطیل کردن آن‌ها اقدام کند.
شعب موسسات اعتباری فاقد مجوز تعطیل می‌شود
به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم در جلسه علنی بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) ماده ۱۵ این لایحه را به تصویب رساندند که بر اساس آن برای اعمال نظارت کامل و فراگیر بانک مرکزی بر مؤسسات پولی، بانکی و اعتباری و ساماندهی مؤسسات و بازارهای غیرمتشکل پولی جهت ارتقای شفافیت و سلامت و کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات:

الف- بانک مرکزی مجاز است در چارچوب مصوباتی که به‌تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسد، علاوه بر اختیارات قانونی خود مقرر در قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد یک یا چند مورد از اقدامات نظارتی و انتظامی زیر را در قبال بانکها و موسسات اعتباری متخلف اعمال نماید:
-1 اعمال محدودیت، ممنوعیت توزیع سود و اندوخته‌ها بین سهامداران مؤثر، سلب حق رأی از آنها به‌طور موقت و سلب حق تقدم خرید از سهامداران مؤثر
2- تعلیق موقت مجوز بخشی از فعالیت برای مدت معین و یا لغو مجوز فعالیت
- 3اعمال محدودیت یا ممنوعیت پرداخت پاداش و مزایای مدیران
4 - صلاحیت حرفه‌ای مدیران عامل و اعضاء هیأت مدیره تبصره۱- مرجع رسیدگی به تخلفات نظارتی و انتظامی ‌موضوع این بند هیأت انتظامی ‌بانکها خواهد بود.

تبصره۲- سهامدار مؤثر، سهامداری است که یک یا چند عضو هیأت‌مدیره را انتخاب می‌کند و یا به تشخیص بانک مرکزی در انتخاب عضو هیأت‌مدیره نقش دارد.

ب- انجام هرگونه عملیات بانکی، واسپاری، لیزینگ، صرافی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و مشارکت بانکها و مؤسسات اعتباری و اشخاص حقوقی تابعی که بانکها بیش از ۵۰% سهام آنها را دارند و یا در تعیین هیأت مدیره آنها موثرند در تاسیس صندوق‌های سرمایه گذاری و شرکتهای تامین سرمایه بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی ممنوع است و مرتکب حسب مورد به یک یا چند مورد از مجازات های درجه ۶ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی به جز حبس و شلاق محکوم می شود.

تبصره ۱- مسئولیت بازپرداخت کلیه تعهدات و بدهی های موسسات مذکور بر عهده هیات امناء و هیأت مدیره و هیأت موسس و سهامداران موثر آنها متناسب با شرایط و مراتب بروز خسارت می‌باشد.

تبصره۲- علاوه بر مواردی که در قانون پولی و بانکی استثناء شده‌ است صندوقهای قرض‌الحسنه تک شعبه‌ای در سراسر کشور براساس جذب منابع سالانه تا سی‌ میلیارد (۳۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال نیز از حکم این ماده مستثنی بوده و براساس اساسنامه و مجوزهای موجود ادامه فعالیت می‌دهند.

پ- نیروی انتظامی موظف است در مواردی که بانک مرکزی رأساً شعبه یا مؤسسات را فاقد مجوز اعلام می‌نماید، نسبت به توقف فعالیت یا تعطیل نمودن آنها اقدام کند. ت- هرگونه تبلیغ برای ارائه خدمات پولی و بانکی براساس آئین‌نامه‌ای خواهد بود که ظرف مدت چهارماه پس از تصویب این قانون توسط بانک مرکزی تهیه و به‌تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد.

علاوه بر اقدامات نظارتی و انتظامی موسسه پولی و بانکی و اعتباری، تخلف رسانه ها از این حکم مستوجب جریمه نقدی تا میزان 10 برابر هزینه تبلیغ صورت گرفته می‌باشد که به حساب خزانه واریز می‌شود.

ث- بانک مرکزی موظف است با همکاری قوه‌قضائیه و سایر دستگاههای ذیربط، به نحوی برنامه‌ریزی کند که با تکمیل و توسعه پایگاه داده ملی اعتبارسنجی و سایر اقدامات اجرائی و نظارتی، نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات(ارزی و ریالی) سالانه یک واحد درصد کاهش یابد.

چ- طرح هرگونه دعوی که منشأ آن اقدامات نظارتی بانک مرکزی باشد، باید به طرفیت بانک مزبور صورت پذیرد و افراد ذی مدخل در امر نظارت را نمی توان طرف دعوا قرار داد، جز در مواردی که موضوع دعوی، انتساب جرم باشد. تبصره- منظور از اقدامات نظارتی، اقداماتی است که در راستای اعمال نظارت بر بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، تعاونی اعتبار و صندوق های قرض الحسنه به جز صندوق‌های قرض‌الحسنه زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی و موضوع تبصره ۲ بند ب همین ماده، صرافی‌ها و شرکت‌های واسپاری، لیزینگ در صلاحیت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و مشتمل بر اقدامات به عمل آمده در تمامی مراحل تاسیس، اعطای مجوز، نظارت بر فعالیت، تغییرات ثبتی، بازسازی، ادغام، انحلال و تصفیه می باشد.

ماده ۱۵ لایحه برنامه ششم با ۱۱۸ رای موافق ، ۶۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر به تصویب رسید.
مشاهده نظر مخاطبان
موسسه اعتباری کاسپین پنجمین موسسه مجاز اعتباری و در سایت بانک مرکزی هم وجود داره و از تاریخ ۲۷ /۱۲ /۱۳۹۴ مجوز گرفته است .

مردم هم با اعتماد به مجوز بانک مرکزی بعد از اون تاریخ به موسسه کاسپین مراجعه کرده و سپرده گزاری کرده اند لذا بانک مرکزی وزارت اقتصاد باید جوابگوی اعتماد مردم باشد.
چرا مدیران موسسه مذکور به اعتماد ملی و اقتصاد کشور خدشه وارد کرده اند؟؟!!
چرا بانک مرکزی تعلل می کند و نسبت به این همه خلف وعده و عدم صیانت سپرده گزاران بصورت منفعلانه برخورد میکند؟؟!!
Russian Federation
سپرده من در ثامن است !! ولي گفتند صبركن!! چكار كنم ؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
ببنده خدا با موسسه ای که مجوزداره بانک مرکزی کاری نداره وای اگه غیرمجاز باشه!!!!!
امیر
مجوز داره یا نداره چه فرقی داره وقتی که پول مردم رو نمیده؟
بابا ميزان بدين مردم مردم تلف شدن كو عدالت
علی
هنوز که هنوزه قرار است مدیران موسسه کاسپین با بانک مرکزی برای حل مشکل سپرده گذاران نشست بر گزار کنند .تا کنون هیچ خبری نیست.مردم در انتظار نتیجه این نشست هستند.
سعید
Iran, Islamic Republic of
مسئولین lمحترم کاسپین و بانک مرکزی
لطفا نسبت به وضعیت موسسه کاسپین بیشتر اطلاع رسانی کنید تا سپرده گذاران با شعبات به مشکل برخورد نکنند.
amin
Australia
افضل توس و ثامن الائمه چی؟

اونا مجوز دارن؟
از مشهد
نمایندگان محترم شما فعلا همین موسسه میزان که معتبرترین ارم موجود در کشور رو هم داشته رو حل کنید. بعد مشکلات دیگه بپردازید. تبلیغات پدیده شاندیز که از رسانه ملی بله رسانه ملی چند سال تبلیغ میشده وحالا دروغ از کار در امده و عده زیادی از مردم بیچاره و بدبخت شدند شما تا بحال جرات کردید یک تو خشک وخالی به رسانه ملی بگویید حتی یک تو خالی فقط که حالا قانون جدید تصویب میکنید
علی
Iran, Islamic Republic of
باید از بودجه صدا و سیما ضرر و زیان مردم پرداخت شود
علی
Iran, Islamic Republic of
تصویب تبصره 3 قانون فوق فساد آور خواهد بود
بهروز
Iran, Islamic Republic of
واقعا نشون داد که مجوز هیچ دردی نمیخوره الان 50 روز که کاسپین مجوز دار مشکل داره و این همه مردم دچار استرس بیماری شدن و خانواده ها بهم ریخته چرا هیچ کاری نمیکنی تا کی میخواید این وضع ادامه بدید مردم داره صبرشون لبریز میشه
خواهشا تا پایان انتقال دارایی ها کمی صبور باشید دیگه اخراشه و مطمعن باشید بانک مرکزی الکی مجوز نمیده
بهراد
صبر برای کسی که قسط داره و اجاره خونه معنا داره به نظر شما ، دیگران این شرایط را متوجه نمیشوند. برای هر کسی که کمبود نقدیگی و ادغام و انتقال کاسپین نمیشه توضیح داد چند روز دیگر شب عید میرسه.
کیانی از سنندج
انشاالله کارها انتقال رو به پایان هست بعدش بانک مرکزی جوابگو هست از سپرده گذارها و کارمندانتشکر وقدردانی
امیر
دوستان عزیز. کمی صبور باشید این مشکلیه که ما خودمون برای موسسه بوجود آوردیم خودمونم باید با صبر و عدم ازدحام حلش کنیم مطمئن باشید مدیران موسسه بیشتر از ما میخان که این مسئله هر چه زودتر تموم بشه.
یعنی چی مشکلی هست که خودمون بوجود آوردیم؟
مال باخته کاسپین
تکلیف مردم با موسسات مجاز و دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی مثل کاسپین که پول مردم را نمی دهند ؛ چی است!! غیرمجاز ها تکلیف شان روشن است! شما لطف کنید تکلیف مردم را با این موسسات مجاز روشن کنید!!
امیررضا
عزیزم وقتی همه یک دفعه برای گرفتن پولشون هجوم میبرن خود بانک مرکزیشم نمیتونه پرداخت کنه! شما مال باخته نیستی شما متاسفانه مالتون رو به تصمیم اشتباه خودتون باختین!
United States
داراییهای فرشتگان درحال انتقال به کاسپین میباشد کمی صبور باشید
م.هاشم.آگاه
باسسلام جهت اطلاع همگی اگر سال گذشته یادنون باشه جناب محترم متحمل فرمودند ما امسال مجوز موسسه را میکیریم و آیا در آخرین لحظات که همگی شگفت زده شده بودین اخذ کردند الانم در حال انجام یکسری امورات وبقیه کارها میباشند فقط من خواهش دارم چند وقت خویشتنداری و از لزدحام خودداری نمایید تا هیئت مدیره که جملگی در تهران هستند موسسه را به روال قبل برگرورنند واین جوسازیها کارافراد ومردمی هستند که موسسه هاشون یا منحل شده یا مجوز ندارن در یک کلام بگم نقدینکی گاسپین آنقدر هست که حتی یک ریال از کسی از بین نمیره پس با وحدت پوزه بدخواهان گاسپین رو به خاک به مالیم.
رضا
Iran, Islamic Republic of
کسی نمیخواد سپرده خوشو ببنده اما سود را باید پرداخت کنند
حنائی
صبر تا کی,.دوستان مد یر عامل کاسپین بسیار زرنگ تشریف دارد؟ خودش میداند که4000رانمیتوان 8000 کرد.
کاسپین سواره و سپرده گذارها پیاده هستند. جناب متحمل می فرمایند ما در سایت مان چیز ی نمی گوییم که ایجاد مسئولیت کند. مسئولیت از این بزرگتر که تمام هستی مردم دست شما هست. و حتی حاضر به اطلاع رسانی نیستید. و مردم را در سردرگمی و اضطراب گذاشتید. حق مردم نیست که بدانند شما چه برنامه ای برای آنها دارید.
مشتری وفادار
United States
ایجاد مسئولیت از این بالاتر که کلیه دفترچه هاو حسابها با موسسه کاسپین تغییر یافت. حتی تعاونی های دیگر نیز این اتفاق برایشان نیفتاده است.
Russian Federation
تا اخر عمر صبور باشم!! چك دارم !! ميگن بايد نفدينگي بياد !! الان نداريم!!!
علی
United States
آقای متحمل پس ادغام فرشتگان چی شد.چرا خبری از شما نیست.مردم به پول نیاز مندند .زمان بحران داره کم کم به دو ماه میرسد.
کسی قصد گرفتن سپرده اش را ندارد. مردم می گویند آیا ما که به کاسپین اعتماد کرده ایم نباید در جریان امور قرار گیریم. ما اصل را بر این گذاشته ایم که مجموعه کاسپین تخصص در اقتصاد دارد. و پول های سرگردان مان را در اختیار آن ها گذاشته ایم تا ما در حیطه تخصص خودمان مشغول به کار باشییم و آن ها نیز با جمع شدن پول ها بتوانند در تخصص خودشان مشکلی ا ز جامعه را بردارند . حالا حتی ارزش یک اطلاع رسانی را نیز نداریم.
محمد
من مظلوم واقع شدم چک دارم تو بازار مریض داریم اجاره خونه باید بدیم و غیرو....مشکل زیاد داریم ۱۰ ماهه هیات مدیره خواب بوده که الان حسابا رو بستن و مشغول انتقال و حسابرسی هستن?حتی ۴۰ روزه یک بار آقای متحمل نیومده شفاف با مردم حرف بزنه?کارتون اصلا درست نیست مردمو بیخیال شدین?
حسابها رو نبستن . نقدینگی ندارن که بدن
حنائی
سپرده گذاران هنوز نمیدونن,طرف حسابشان کیست ؟ بانک مرکزی, موسسه اعتباری کاسپین,تعاونی اعتباری فرشتگان.درصورتیکه تااین لحظه تمامی امور مالی مشتریان برعهده تعاونی اعتباری فرشتگان هست.
فقط من موندم که چرا اعلام نمیکنن که چی شده و ... احتمالا دارن برنامه میچینن که چی بگن. در ضمن هر جی دیرتر بگن دادن پول هم دیرتر میشه
تازه ترین اخبار