۰
۳
پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱

داغ بانکداری و سود 24 درصدی؟!

نویسنده : غلامرضابنی اسدی

«خدا دشمن تان را هم گیر بانک ها نیندازد که ، پوست می‌کنند و داغ می کنند.» بنده خدایی این حرف ها را می‌زد و می گفت:« تیشه دست آن هاست، می زنند و به سوی خود می کشند... ببخشید، قلم دست آن هاست و قرارداد ها را همه جوره به نفع خودشان می نویسند، مشتری بیچاره که دستش زیر سنگ بدهکاری است، برای بیرون کشیدن آن مجبور است پای خود را به تیشه بانک ها بدهد. او می گفت: نمی دانم چرا بانک ها سود سپرده های مردم را به دستورالعملی کاهش می دهند اما سود خود را تمام و کمال با جریمه تصاعدی می ستانند. چطور سودی که به سپرده سال های قبل مردم می دادند  را امسال کاهش دادند اما حاضر نشدند یک درصد هم از سود وام سال پیش خود را کم کنند و همان 24 درصد را می گیرند و خدای نکرده اگر یک روز تاخیر شود ، جریمه هم رویش می گذارند.

بنده خدایی دیگر که گویا صابون بانک ها بد جوری به تن و لباسش یکجا خورده بود می گفت: قسط وامم 7 روز تاخیر داشت، اما آن را با قسط ماه بعد پرداخت کردم. بانک ، جریمه 7 روز تاخیر را گرفت اما برای زودتر پرداختن 23 روزه، ریالی هم در نظر نگرفت، خب این چه دخلی دارد به بانکداری اسلامی که بانک ها برای خود به قول قدیمی ها نوشابه باز می کنند.

سومین نفر جمع هم می گفت: وامی گرفتم  و تعدادی از اقساط  آن را پرداختم و در این میان پولی به دستم رسید که می توانستم  وام را تسویه کنم لذا خوش و خرم به بانک مراجعه کردم و در راه هم با خود فکر می کردم از این ماه، از بار قسط رها می شوم و می توانم نفس بکشم اما ... وقتی بانک حساب کرد، دیدم هنوز بیشتر از وامی که گرفته ام بدهکارم! گفتم که من فلان تعداد قسط پرداخته ام و باید خیلی از وامم کم شده باشد که گفتند ما اول سود پول را وصول می کنیم و بعد به اصل پول می رسیم و آنچه تا کنون داده اید، فرع پول بوده و هنوز اصل آن به جاست.

خب با شانه هایی آویزان از بانک بیرون آمدم و کلی به ممالک کفار و بانک هایش بد و بیراه گفتم که وام با بهره یکی دو درصد می دهند به مردم کافر شان! خدا حفظ کند این شیوه مرضیه  مشتری مداری بانک های ما را که نمی‌گذارند پول، این چرک کف دست ،دست ما را کثیف کند. نمی گذارند این وزر و وبال بر شانه مردم سنگینی کند و تازه سوال و جواب قیامت را هم سبک می کنند تا بر اساس حدیث «فی حلاله حساب و فی حرامه عقاب»خیلی زود بتوانیم جواب سوالات را بدهیم که وقتی پرسیدند با حقوق تان چه کردید؟ عوض سیاهه کردن یک طومار ، خیلی راحت بگوییم؛ به بانک دادیم و...تمام شود سوال و جواب! بگذریم، هفته بانکداری اسلامی- اگرچه زمان آن گذشته - بر صاحبان ساختمان های شیک  و صاحبان قانون به نفع خود مبارک! البته گذشته از شوخی، باید به کارکنان شریف بانک ها که صادقانه خدمت می کنند و تا جایی که می توانند گره، می گشایند از مشکلات مردم ، خدا قوت و مبارک باد گفت.

آنچه بر سبیل نقد و به طنز تلخ بیان شد ، نقد رویه ها‌ست و الا کارکنان که دردمردانی در شمار ما و در کنار مایند و ای بسا خود گرفتار قسط و وام. باز هم بگذریم!

مشاهده نظر مخاطبان
داغ شده
Romania
خدا پدرت رو بیامرزه
دو سال قسط دادم بعد دو سال رفتم برا تسویه عین کل مبلغ وام رو دوباره ازم گرفتن
پشت دستم رو داغ کردم
قربان آدم چیز فهم
پشیمان منش!
Iran, Islamic Republic of
35تا گرفتم.2ساله 27 تا قسط دادم.پشیمان شدم رفتم تسویه کنم .27.5! دوباره از من گرفتم.!اصل وفرع تسویه 2 ساله 35 میلیون 54.5 تمام شئ.یعنی 50 درصد 2 ساله!سالی 25 درصد مستقیم .محاسبه حسابداری سالی 50 درصد! یاد ربا خواران فیلم حضرت سلیمان افتادم! که رباخواران راتقبیح می نمود.
تازه ترین اخبار