۰
۱
جمعه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۶
گزارش/

بخشی از اقتصاد زیرزمینی ایران منحل می شود

اخبار بانک: شبکه دلالان پولی غیررسمی تهران که چند سال پیش قدرت تکان دادن اقتصاد آشفته ایران را داشتند اکنون به دنبال شغل های جدید هستند.
بخشی از اقتصاد زیرزمینی ایران منحل می شود
به گزارش خبرنگار «اخبار بانک» به نقل از گاردین، طی سال های آخر کار دولت قبل زمانی که تحریم و ناپایداری سیاسی به بازار پول سیاه دامن می زد دلالان خیابان افشار می توانستند اقتصاد آشفته ایران را در یک روز معاملات تکان دهند. اما بعد از توافق هسته ای و موفقیت تلاش های رئیس جمهور حسن روحانی برای ثبات ریال این گروه به آخر کار خود رسید.

این بازار کوچک اما داغ در سال ۲۰۱۲ زمانی که موج جدیدی از تحریم به سراغ بخش نفت ایران آمد و ارزش ریال را پایین کشید، انگشت نما شد. در نتیجه دولت قبل نرخ مبادله سه سطحی را برای ثبات قیمت واردات و در عین حال افزایش قیمت کالاهای لوکس اجرا کرد. این اقدامات باعث احتکار در بازار سیاه شد. خیابان افشار که بیشتر معاملات غیرقانونی در آن صورت می گیرد هدف پلیس قرار گرفت. بانک مرکزی مرتب از نقش منفی افشار در نوسان ارزی ارز داخلی شکایت داشت.

برخی از کسانی که در معاملات غیر رسمی افشار درگیر بودند در حقیقت کارمندان بازار مبادله ارز رسمی خیابان فردوسی بودند که به هوای کمیسیون ارز خارجی را به بازار می آورند و با تخفیف به فروش می رساندند.

یکی از معامله گران می گوید: "اگر زرنگ بوده باشند با مراکز خوبی کار می کردند و ماهانه ۱۵۰ میلیون ریال درآمدشان بود."

اما به گفته یکی از همین فعالان خیابان افشار درآمد یک ماه خوبش ۳۰ تا ۴۰ میلیون ریال بوده است و در رابطه با تاثیر رئیس جمهور سابق ایران در نرخ مبادله می گوید: "فقط کافی بود حرفی بزند تا نرخ دلار بالا برود در حقیقت بخاطر فروش نفت ایران در ازای دلار نتیجه بدی هم نمی توانست برای دولت داشته باشد و بعد دلار را با نرخ بالاتری در بازار به فروش می رساند و ریال بیشتری می گرفت. اما در دوران روحانی کار ما رونقی ندارد."

چندی پیش غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی اعلام کرد هر گونه خرید، فروش یا تعیین قیمت دلالان غیر قانونی است.

بر اساس قوانین جدید کارگزاران رسمی باید تمامی نقل و انتقالات را در یک سیستم رهگیری پیچیده ثبت کنند. سازمان مبادله ارز خارجی میانگین نرخ مبادله در هر روز کاری را تعیین و آن را روی وب سایت خود منتشر می کند بر اساس همین قوانین پلیس حکم دستگیری دلالان خیابان فردوسی را دارد.

شش ماه بعد از سخنان کامیاب بازار افشار هنوز کار می کند اما بیشتر به نقل و انتقالات کوچکی زنده است که تهرانی های مسافر خارج از کشور برای هزینه های سفر انجام می دهند.

با تایید توافق هسته ای ثبات بیشتری به بازار می آید و آزاد شدن پول های بلوکه شدن ایران ریال را تقویت خواهد کرد.
مشاهده نظر مخاطبان
ایرانی
به امید روزی که پول ملی تقویت و سری درسرهای سایر ارزها دربیاورد.انشاالله
تازه ترین اخبار