۰
۱
جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۰
اختصاصي/

روش زوري برخي بانکها برای درآمدزایی

بانک ها یک روش مشترک برای کسب سود و اخذ کامزد از مشتریان دارند و آن وادار کردن مشتریان به دریافت چک بین بانکی است.
روش زوري برخي بانکها برای درآمدزایی
به گزارش خبرنگار پايگاه خبري اخبار بانک ، بر اساس قوانین موجود در شبکه بانکی کشور بانک ها می توانند برای کسب درآمد و سوددهی خود به ازای ارائه چک بین بانکی کارمزد اخذ كنند.

بر این اساس و برابر ابلاغیه سال ۹۲ این مبلغ ۳۷ هزار ریال می باشد. 

اما برخی از بانک ها برای کسب سود و کارمزد مشتریان خود را ترغیب می کنند که به جای دریافت وجه نقد چک بین بانکی اخذ کنند تا سود کسب کنند.

البته این برخلاف مقررات است و بانک ها نباید مشتریان را در برابر صدور چک بین بانک کارمزددار ترغیب کنند.

بر اساس قوانین موجود در شبکه بانکی کشور حمل و نقل و پرداخت روزانه بیش از ۱۵۰ میلیون ریال تخلف است و برای ردیابی پول رد و بدل شده برای مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان بانک ها می بایست از روش های چک بین بانکی و ساتنا استفاده کنند.

بطور مثال بر اساس این قانون در صورتی که مشتری به بانک مراجعه و درخواست ۱۴۰ میلیون ریال کند بانک می بایست این مبلغ را به مشتری پرداخت کند و در صورتی که وجه نقد نداشته باشد می تواند با درخواست مشتری چک بین بانکی بدون کارمزد بدهد.

بانک ها با سوء استفاده از عدم آگاهی مشتریان از این قانون دربرابر درخواست مشتری برای دریافت پول نقد وی را به استفاده از چک بین بانکی کارمزد دار ترغیب می کنند.
مشاهده نظر مخاطبان
فراهی
Iran, Islamic Republic of
من خودم کارمند بانک هستم و 90درضد مشتریان را ما در شعب ترغیب به استفاده از خدامات بانکداری الکترونیک ساتنا ، شبا و ....میکنیم
تازه ترین اخبار