۰
۱
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۱

دلار 1464 تومانی در بودجه 92

محاسبات نشان می‌دهد مبنای محاسبه قیمت دلار در لایحه بودجه سال آینده رقمی حدود 1465 تومان است.
دلار 1464 تومانی در بودجه 92
به گزارش پايگاه خبري اخبار بانك به نقل از ایسنا، درآمدهای نفتی با رقم ۶۶ هزار میلیارد تومان نقش ۴۴ درصدی درتامین منابع بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور دارند.

بر این اساس رقم میانگین فروش روزانه نفت برای سال آینده با در نظر گرفتن جانب احتیاط، یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز در نظر گرفته شده است که بنا به اعلام رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، قیمت هر بشکه نفت به طور واقع بینانه ۹۵ دلار در نظر گرفته شده است.

در این راستا با احتساب فروش روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز، درآمد روزانه دولت از فروش نفت معادل ۱۲۳ میلیون دلار (۱۲۳۵۰۰۰۰۰) خواهد بود که درآمدی معادل ۴۵ میلیارد دلار(۴۵۰۷۷۵۰۰۰۰۰) را برای دولت رقم خواهد زد.

بر این اساس با توجه به اینکه درآمد ریالی حاصل از صادرات نفت خام در بودجه ۶۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است می‌توان محاسبه کرد که نرخ هر دلار در بودجه معادل ۱۴۶۴ تومان خواهد بود.

این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود نرخ دلار نزدیک به نرخ ارز مبادلاتی تعیین می‌شود. اکنون نرخ ارز مبادلاتی حدود ۲۵۰۰ تومان است درحالی که نرخ بازار آن حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان بیش از این میزان است.

البته در این باره ممبینی با اشاره به اینکه برای اولین بار در قانون بودجه سال ۹۲ نرخ ارز شناور مدیریت شده پیش بینی شده اعلام کرد: در این راستا کارگروهی متشکل از وزیر اقتصاد، وزیر نفت، رییس کل بانک مرکزی و ... متناسب با شرایط، قیمت ارز را تعیین می‌کنند.


جدول نرخ دلار در بودجه طی ۱۲ سال گذشتهسال نرخ دلار (تومان)
۱۳۸۰ ۱۷۵
۱۳۸۱ ۷۹۵
۱۳۸۲ ۸۲۸
۱۳۸۳ ۸۷۱
۱۳۸۴ ۹۰۲
۱۳۸۵ ۹۱۹
۱۳۸۶ ۹۲۸
۱۳۸۷ ۹۵۷
۱۳۸۸ ۹۸۳
۱۳۸۹ ۱۰۳۶
۱۳۹۰ ۱۰۵۰
۱۳۹۱ ۱۲۲۶


مشاهده نظر مخاطبان
با تعیین نرخ دلار در اخر هرسال از سوی بانک مرکزی عملا بانک ها ماحصل کار و تلاش و پس انداز مردم را از ان خود می کنند.نتیجه سود یک تولید از کار حاصل نمی شود بلکه از کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم خود را نشان خواهد داد...
بانک داران با مردم چه می کنند و این بازی به کجا ختم خواهد شد ......... پروژه حذف صفر از ریال کلید خواهد خورد.....
بازی شطرنجی که همیشه بازنده ای
تازه ترین اخبار